Bydlení

Jak na přírodní velikonoční dekorace na stůl i na dveře

Sbírání kytiček

Ať už Velikonoce berete jako křesťanský svátek, nebo je vnímáte čistě jako oslavu jara, máme pro vás tipy, jak si vyrobit přírodní, levné, a přesto efektní dekorace. Tak pojďte na to!

Příroda kolem nás se konečně probouzí, takže je nejvyšší čas uklidit zimní výzdobu a pustit se do výroby té jarní. Pro inspiraci nemusíte chodit daleko, ty nejhezčí kreace stejně dokáže vytvořit nejlépe sama příroda. Přinášíme vám jednoduché tipy na velikonoční dekorace, které si zvládnete vyrobit i sami, případně do výroby snadno zapojíte také děti.

A na kdy že letos Velikonoce připadají? Termín Velikonoc se každý rok liší, připadají totiž na neděli po prvním jarním úplňku. Což může být od 23. března do 26. dubna. V roce 2022 Velikonoce vychází 17. dubna a Velikonoční pondělí oslavíme 18. dubna.

Velikonoční věnec na dveře i na stůl

Oprašte korpus na vánoční věnec a pojďte ho přeměnit na velikonoční dekoraci. Potřebovat k tomu budete vrbové proutí, skořápky (nebo vyfouklá křepelčí vajíčka, která jsou menší a také barevně zajímavější), stuhy, peříčka a další materiál podle vašeho vkusu. Dále se hodí mech (ale pozor, brát ho z lesa je zakázané – můžete ho ale koupit) i třeba kousky kůry. A pak samozřejmě budete potřebovat drátek a tavnou pistoli, abyste vše na korpus mohli připevnit. Nejprve na korpus připevněte základ v podobě proutí nebo mechu, pak až přidávejte zbylé dekorace.

Velikonoční věnec Foto: ArtFamily / Shutterstock.com
Velikonoční věnec Foto: ArtFamily / Shutterstock.com

Jednoduché dekorace ze skořápek

Skořápky rozhodně nevyhazujte! Na jaře poslouží jako skvělý základ k výrobě velikonočních dekorací. Pro tento případ skořápky před uskladněním důkladně omyjte, nechte uschnout a pak do nich dejte buď vatu nebo trošku zeminy, do které zasejete semínka řeřichy, pažitky, pšenice nebo třeba ječmene. Za pár dní se skořápky začnou zelenat a vznikne vám nejen jarní dekorace, ale také výživné microgreens, které se hodí na chleba i do řady pokrmů.

Dekorace ze skořápek Foto: Fotolivia / Shutterstock.com
Dekorace ze skořápek Foto: Fotolivia / Shutterstock.com

Minimalistická výzdoba do vázy

Není snad nic jednoduššího, než si na procházce nastříhat vrbové (nebo jakékoli jiné) větvičky a dát je do vázy. Za pár dní se začnou probouzet a zelenat. Aby byla velikonoční atmosféra opravdu dokonalá, doporučujeme na ně pomocí stužky nebo jutového provázku navázat ozdobená vajíčka.

Ve váze se samozřejmě budou vyjímat i klasicky jarní květiny, jako narcisy, hyacinty a podobně. Pokud ale dáváte přednost trvalejší výzdobě, pořiďte si nějaké cibuloviny v květináči a užijte si jich déle.

Velikonoční dekorace do vázy Foto: Ksenia Kovzolovych / Shutterstock.com
Velikonoční dekorace do vázy Foto: Ksenia Kovzolovych / Shutterstock.com

Přírodně zdobená vajíčka

Velikonoční vajíčka nemusí hýřit všemi barvami. I minimalisticky zdobená vajíčka mohou vypadat skvěle. Už jste je například zkusili zdobit ptačím peřím? Peříčka na skořápku lze přilepit tekutým disperzním lepidlem, nebo je přivázat přírodním tenkým provázkem. Takto ozdobená vejce pověste na proutí ve váze, nebo je umístěte do misky se zasetým ječmenem.

A že by vám ty barvy přeci jen chyběly? I ve spíži najdete skvělý základ k přírodnímu barvení vajec. Mezi klasiku patří barvení pomocí cibulových slupek, díky kterým získají vajíčka hnědočervenou barvu. Kurkumou pak zase vykouzlíte intenzivní žlutý odstín, červenou řepou zase krásnou růžovou. Použít můžete také kopřivy, červené zelí i řadu dalších surovin.

Pokud nemáte na tvoření výzdoby čas nebo pomyšlení, není problém si dekorace pořídit v obchodě. Tam najdete opravdu vše od decentních přírodních dekorací až po pořádně barevné. Záleží jen na vašem vkusu, které si vyberete.

Komerční prezentace

Zdroj informací: biano.cz
Zdroj fotografií: Shutterstock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků