Kosmetika

Jak na správnou hydrataci pleti

Nejvýraznější příčina stárnutí kůže je ztráta vody v pokožce. Dostatek vody v kůži znamená jednak vypnutí pleti, zjemnění vrásek, jemnější strukturu, ale také zajištění přirozených fyziologických procesů v kůži.

Vodu ztrácíme v průběhu života, ale i během dne odpařováním do okolního prostředí. K ochraně pleti před ztrátou vody nám slouží hydrolipidový film, který je složen z potu a mazu a je rozprostřen po povrchu celé kůže. Při čištění pleti dochází k jeho odstranění, proto je třeba ochranu na kůži vrátit pomocí hydratačních přípravků.

Volba správného hydratačního přípravku

Většina hydratačních přípravků funguje na principu vytvoření nepropustného filmu na pokožce a tím zabránění odparu vody. Jen málo kosmetických surovin dokáže dodávat vodu do pleti přímo. Proto by naší největší snahou, jak zpomalit proces stárnutí, měla být volba vhodného hydratačního přípravku.

Podle čeho vybírat?

Neexistuje jeden dokonalý produkt, který bude vyhovovat všem. Každý jsme jinak reaktivní, můžou nám vadit různé složky krému a každý máme jiný typ pleti. Nedokážu uvést například tři typy pletí, tři škatulky, kam byste se jako uživatel zařadil. Jako kosmetička zhodnocuji osm různých kritérií, odborník si se třemi typy pleti nevystačí. Každá pleť je individuální a do toho vstupují vnitřní a vnější faktory, které stav pleť ovlivňují. 

Typy pleti

Pro běžného spotřebitele, při výběru krému rozhoduje promaštění kůže. Schopnost mazových žláz produkovat maz, tedy tuk, který je vyplavován na povrch kůže a tvoří pro vodu nepropustný film. Všichni víme, jak se chová olej ve vodě. Pokud cítíte, že je vaše pleť mastná, během dne se i několikrát zaleskne a má strukturu pomeranče, pak volíme velice lehké krémy. Přirozeného mazu je na pleti dostatek, pleť si sama tvoří nepropustný film. Mastné typy pletí někdy krém nepotřebují vůbec. Pokud máte pleť naopak suchou, bez mazu, šupí se a pne, je vhodné zvolit mastnější krém nebo i oleje. Pokud je vaše pleť normálně promaštěná (T-zóna se mastí) používejte polomastné krémy

Spousta klientek se mě ptá, proč nedoporučuji hydratační gely. Gel je složen z vody, ne z tuku. Tudíž nikdy nevytvoří nepropustnou bariéru, přes kterou by se voda neodpařovala. Naopak to někdy vede k tomu, že okolní vlhkost prostředí váže vodu v gelu a následně vytahuje i vodu z vaší kůže. Hydratační gely a séra je vždy potřeba překrýt tukem. Krémů najdete celou škálu od hutných mastných olejovitých, až po lehké krémy, kterých si ani nevšimnete, že máte. 

Netrapte se tolik lesklým čelem. Zdravá kůže se leskne, protože je zdravě promaštěná! Pokud budete odmašťovat svou pleť stále dokola, tak nejen, že bude velmi rychle ztrácet vodu a tedy i rychleji stárnout, ale v budoucnu můžete narušit přirozené fyziologické procesy v pleti. 

Hodně štěstí při výběru produktu přesně pro vás! Pokud si stále nejste jistá jaký zvolit krém nebo jaký typ pleti máte, neváhejte navštívit kosmetičku, odborníka na slovo vzatého. 

Autor: Petra Fialová z Akademie zdraví a krásy Vlasty Feřtekové

Zdroj informací: Z ang. originálu: Journal of Cosmetic Dermatology, Zoe D Draelos MD, The science behind skin care: Moisturizers.
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků