Jak nám prospívá plavání

Plavání je jednou z pro člověka nejpřirozenějších pohybových aktivit. Posiluje zdraví a zlepšuje celkovou kondici.

Jak nám prospívá plavání
Zobrazit fotografii v galerii

Štíhlá linie 

Jestli je cílem plavání redukce váhy, odborníci doporučují věnovat se mu alespoň 30 minut. Tím je spáleno dostatečné množství energie a nastartován metabolismus. Množství spálené energie je závislé na několika faktorech. Těmi jsou hlavně způsob, jakým plaveme, intenzita plavání, technika plavání, naše fyzické předpoklady a celková kondice. Touto aktivitou je možné spálit až 5x více energie než běžnou chůzí. 


Úleva pro klouby a svaly 

Plavání je prospěšné hlavně pro pohybový aparát. Jsou zapojeny všechny hlavní svalové partie, tedy svalstvo horních i dolních končetin, zádové a břišní svaly. Kromě posilování svalstva je plavání dobré pro kardiovaskulární systém, navíc nezatěžuje klouby. Nezanedbatelné jsou i masážní a regenerační účinky vody. Odpor vody při plavání působí na svaly rovnoměrně a například bazény s masážními tryskami přináší úlevu od napětí a únavy. 


Plavání je pro tělo lepší a přirozenější než jiná cvičení prováděná na zemi či pomocí přístrojů. Voda tělo přirozeně nadnáší, tím nejsou zbytečně zatěžovány klouby a nedochází tedy k nechtěným úrazům. Ve vodě vážíme jen jednu desetinu své skutečné váhy. Zároveň nám voda klade mnohem větší odpor než vzduch, musíme tedy na jednotlivá tempa vynakládat větší energii. 


Pohyb, který je typický pro plavání, zlepšuje hybnost hlavně ramenních a kyčelních kloubů, ale i kotníků a zápěstí. Při správném a pravidelném plavání, které vyžaduje zadržování dechu, se zlepšuje i kapacita plic. Jedná se tedy o celkově vhodné dechové cvičení. Pokud trpíte záněty horních cest dýchacích či chronickou bronchitidou, prospěje vám zaplavat si v teplé mineralizované vodě, z které inhalujete řadu léčebných látek. 


Krytý či venkovní bazén? 

Pokud jste milovníkem klasických plaveckých bazénů, po celé ČR je jich několik stovek a využít můžete toho, který je nejblíže vašemu bydlišti. Musíte ale počítat s vyšší koncentrací chlóru a dalších čisticích prostředků, které jsou ve vodě obsaženy. Citlivější jedinci na ně mohou reagovat a hrozí u nich různé formy alergických reakcí. V nekrytých bazénech je koncentrace chloru sice většinou zcela stejná, ale uzavřené prostory nebrání jeho vstřebávání do vzduchu. Návštěvníci mají proto pocit, že voda není tolik cítit a nepříjemné účinky chloru jsou slabší. Termální nebo vyhřívané venkovní bazény navíc nabízí požitek z plavání v teplé vodě pod širým nebem a občas i záplavou sněhových vloček.


Připravila: Zuz
Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Plavání je super. Nejen, že se přes léto osvěžíte, ale zapojí se spousta svalů a hlavně nejsou zatížené klouby, takže ideál :-) . Já chodím v létě plavat skoro každý den. U nás ve vesnici je totiž koupaliště, takže máme vstup zadarmo :-) . Děti s sebou na koupaliště moc neberu. Jsou ještě malé, takže se koupou na zahradě v bazénu . Manžel je hlídá, zatímco já si jdu zaplavat a pak se vyměníme :-) .

ODPOVĚDĚT

0

My máme bazén doma, ale v tom se až tak moc plavat nedá. Brzo se to však změní, protože nám manžel objednal z https://www.albixon.cz/ protiprodu. Díky tomu tak budeme moci pořádně plavat i v našem bazéně. Slibuji si od toho hodně, tak uvidíme :)

ODPOVĚDĚT

5

u nás je jen vířivka tam se plavat nedá

ODPOVĚDĚT

3

celé léto plaveme v bazénu

ODPOVĚDĚT

4

Plavámí mám moc ráda, proto jsem si pořídila vlastní bazén a od jara do podzimu ho využívám. Mezi tím chodím i na plavání do velkých bazénů. Jsem tak trochu posedlá vodou.

ODPOVĚDĚT

4

Tajně vám závidím ten bazén na zahradě...

ODPOVĚDĚT

3

Tak nemusíte závidět, bazém není moc velký. Průměr 3,66, dá to dost práce udržování. Jsem sama a nevím jak ještě dlouho na to budu stačit.Na štěstí, když potřebuji něco, na co nestačím tak syn přijede a potřebné zařídí. Někdo říká, než udržovat bazén je lepší zaplatit si dovolenou u moře. Já jsem však spokojená.

ODPOVĚDĚT

3

Ráda plavu, ale koupaliště a veřejné bazény už nemusím, takže jsem ráda, že máme bazén na zahradě.

ODPOVĚDĚT

5

Rád plavu, do bazénu bych chodila, jenže ten u nás na vsi bohužel nemáme...

ODPOVĚDĚT

3

Tak snad nám už tento rok dají do pořádku koupaliště a budu moct chodit plavat. Už pár let je zavřené, nový starosta je sice slibotechna, ale třeba se konečně zadaří.

ODPOVĚDĚT

7

plavání je moc zdravé na pohybové ústrojí,srdce,plíce...

ODPOVĚDĚT

6

To je pravda. Do bazénu to ale mám daleko.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (12 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tři zásady pro zdravé plavání

Tři zásady pro zdravé plavání

Plavání je jedním z nejzdravějších sportů, musí se však dodržet několik pravidel. Styl „paní radová“...

Olga Šípková odpovídá na nejčastější dotazy o hubnutí

Po novém roce se to všude hemží zaručenými návody na hubnutí. Vybrat z nich jeden...

Fit a štíhlé do plavek: lekce zdravého hubnutí II.

Fit a štíhlé do plavek: lekce zdravého hubnutí II.

Jak už jsem zmínil minule, pro začátek je velmi důležité vytvořit si reálný plán zdravého...

Titulka pro: Nejlepší hubnutí? Šlápněte do pedálů!

Nejlepší hubnutí? Šlápněte do pedálů!

Jaro na krku a všude kolem se to hemží zaručenými návody na hubnutí. Vybrat z nich...

Nejlepší pohyb na hubnutí

Nejlepší pohyb na hubnutí

Našli jsme ten nejlepší pohyb na to, jak se zbavit celulitidy, několika kilogramů, jak mít...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ODŘENINY

nedávno jsem si pořídila sprej Hemacut na odřeniny a ...

UM

Dobrý den, jaké UM doporučujete? Malý má skoro půl roku a ...

NEDAŘÍ SE OTĚHOTNĚT

Dobrý večer, s manželem se pokoušíme o miminko a nedaří se ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz