Jak naučit dítě jezdit na kole. Máme pro vás pár rad

Rozhodli jste se o prázdninách naučit své dítko jezdit na kole? Pak by neškodilo vsadit na rady zkušenějších. Co doporučují odborníci?

Titulka pro: Jak naučit dítě jezdit na kole. Máme pro vás pár rad
Zobrazit fotografii v galerii

Snad každé dítě dnes začíná na odrážedle, díky čemuž by se mělo naučit držet rovnováhu a osvojit si potřebné základy. A pak už může plynule přejít ke kolu.

Jak na to

Podle Lukáše Bárty z Apache Bicycles je dobré nechat dítěti balanční kolečka na kole jen do doby, než se naučí šlapat a brzdit torpédem, tedy zastavit zpětným záběrem pedálů. Jakmile je rovnováha opravdu dobře zvládnutá, kolečka buď přizvedněte, nebo úplně odstraňte.

A když to zkoušíte bez pomocných koleček? S největší pravděpodobností budete dítku pomáhat, alespoň během prvních zkušebních jízd. Pozor! Nedržte však sedlo (tím potomkovi usnadňujete držení rovnováhy) ani řidítka (pak zase bráníte v řízení), naopak přidržujte ratolest za rameno. Jste-li také sami cyklisté, nabízí se zvolit variantu tlačné tyče, kterou upevníte za sedlovku. Byť s vědomím, že také tímto úkonem částečně řešíte rovnováhu za dítě.

Nebojte se pádu

Spadnout při výuce z kola je naprosto běžné, na tom nic není. Podstatné je okamžitě potomka znovu posadit na kolo a pokračovat. Jinak by se mohlo stát, že ho pád odradí od dalšího tréninku. Stejně tak je vhodné učit se jízdě pravidelně, během prázdnin byste to mohli zvládnou třeba i denně.

Každé dítě je jinak stavěné, má jinou povahu, proto nelze zobecňovat, za jak dlouho se skutečně naučí jezdit. Někomu to může trvat pár dnů, jinému týdny. Podstatné je skutečně dobře zvládnout tři základní dovednosti: držení rovnováhy, šlapání a řízení.

Kolo a doplňky

Při výběru kola je zásadní správná velikost. Tu má takové kolo, u kterého zbývá dítěti při stoji rozkročmo nad horní rámovou trubkou místo ve velikosti pěsti. Dále si ověřte, aby potomek rukama pohodlně dosáhl na řídítka a nohama na pedály. Pokud však pro něj máte kolo bez pomocných postranních koleček, měl by nohama dosáhnout na zem. Dětská kola se vyrábějí ve velikostech od 12, 16, 20 a 24 palců.

Mezi nutné doplňky patří helma, důležité jsou i rukavice, bezpečnost zvýší také odrazky, zvonek a šikovné je rovněž držadlo na lahev.

Sledujte se navzájem

Sebelepší doporučení „jak na to“ však přijdou vniveč, pokud dítě nemá motivaci. Než mu vysvětlovat, jak by bylo úžasné, kdyby, zvolte názorný příklad. „Nejlepší je, když mu jeho ,vzory´ (rodiče a kamarádi, kteří jsou pro něj důležití) prakticky ukazují, že sport je pro ně důležitý a baví je,“ říká dětská psycholožka Kateřina Fořtová.

Dejte si jen pozor, abyste v tréninkovém zápalu nezapomněli sledovat aktuální fyzické a psychické síly potomka. „Nemá cenu nutit dítě k fyzické aktivitě, pokud je unavené, ani jej nutit do nácviku motorické aktivity, která mu nejde - když vidíte, že už není schopné se soustředit,“ připomíná Lukáš Bárta.

Avšak dodává, že na druhou stranu platí: pro dobrý výsledek je nutná jistá míra důslednosti. Když se dítě už nechce věnovat tréninku, skončete a znovu se k němu vraťte třeba za hodinu, nebo druhý den, což "žáčkovi" samozřejmě řekněte. A co řeknete, tak to také dodržte.


Připravila: mar
Foto: Apache Bicycles
23. 6. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Proč vybrat dětem nějaký sport?

Proč vybrat dětem nějaký sport?

Na začátku školního roku mnozí rodiče zvažují, jak naložit s volným časem svých potomků. Jednu...

Ria tampóny SPORT

Soutěž o speciální tampóny vhodné pro sportovní aktivity

Značka Ria jako první přichází s inovací, která nabídne komfort všem aktivním ženám, i když...

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Titulka pro: Děti potřebují více pohybu!

Děti potřebují více pohybu!

Pohyb je přirozenou součástí života každého zdravého dítěte. Nebo lépe řečeno – měl by být. 

Preventan Sport

Preventan® sport

Preventan®, česká řada doplňků stravy na podporu imunitního systému, přichází s novinkou Preventan® Sport pro...

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly znamená v českém překladu ošklivý.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

SKLO NA MOBIL

Dámy, měla bych dotaz... máte některá zkušenost s ...

ČISTÍCÍ PŘÍPRAVKY

Nemáte zkušenost, jak fungují "univerzální" čistící ...

DÁREČKY PRO DĚTI

Ahoj holky, máte tipy, codětem k narozeninám? Já bych docela ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz