Domácnost

Jak odčervovat psa a kočku

Sbírání kytiček

Kvůli značnému zoonotickému potenciálu střevních parazitů (škrkavky, měchovec, měchožil) se stává pravidelné odčervování psů a koček širokospektrými přípravky podstatnou součástí péče o zdraví nejen zvířat, ale také lidí.

Především děti mladší pěti let, které mají s udržováním hygienických návyků potíže, jsou snadným cílem larválních stádií škrkavek (syndrom larva migrans). Preventivní podávání Canivermu je nezbytné i s ohledem na skutečnost, že parazité nemusí být ve stolici zvířat viditelní, přesto se však neodčervené zvíře stává zdrojem vajíček. Ve vajíčcích se v půdě, která představuje nejčastější zdroj infekce, vyvíjí po dvou týdnech nebezpečná infekční larva L1. 

Caniverm

Optimální gramáž a tvar tablet Caniverm usnadňuje aplikaci a zaručuje dostatečnou účinnost proti nejčastějším helmintózám trávicího traktu psů a koček. Obsah tří aktivních složek fenbendazolu, pyrantelu a praziquantelu zajistí nejen eliminaci škrkavek, ale i měchovců, tenkohlavců a všech tasemnic. Díky deklarované spolehlivost praziquantelu proti echinokokům a tasemnicím rodu Taenia požadují některé členské státy EU (Velká Británie, Irsko, Finsko, Švédsko…) před vstupem do země právě aplikaci praziquantelu.

Caniverm tablety

 

ČASTO SE PTÁTE


Jaké jsou možné způsoby a cesty, kterými se může pes nebo kočka nakazit škrkavkami?

Štěňata se mohou nakazit od matky již v děloze, protože larvy jsou schopné přestoupit přes placentu ( transplacentárně). Další možnou cestou přenosu u štěňat a koťat je mateřské mléko, které také obsahuje larvy škrkavek (laktogenně). Samozřejmou cestou infekce je přijetí infekčního vajíčka perorálně, ať při očichávání či olizování půdy nebo kontaminovaných předmětů, při pozření hladovce, který obsahuje klidová stádia parazita. 

Můžeme se nakazit od kočky nebo psa škrkavkami?

Člověk se nakazí při nedodržování zásad hygieny, s čímž mají problémy hlavně děti mladší pěti let. Nebezpečná je hlavně práce s půdou obsahující vývojová stádia parazitů, při čištění porodnic a záchodů. Velkou pozornost by měli chovatelé věnovat úklidu okolí „porodnice“ a místu venčení štěňat a matky, jelikož právě toto prostředí je zdrojem infekčních vajíček. Jedna dospělá samice škrkavky, která se dožívá 3-4 měsíců, klade 100-200 tisíc vajíček denně. Z těla jednoho psa se denně uvolní milióny vajíček. Zdrojem vajíček parazita pro člověka jsou zejména štěňata a psi mladší dvou let, starší psi nejsou za zdroj vajíček považováni. 

Jakými druhy parazitů se může můj pes nakazit? 

U štěňat a koťat se potýkáme často se škrkavkami a prvoky (kokcidie, giardie), u dospělých psů také s tasemnicemi a tenkohlavci. Obvykle jsou postiženi psi a kočky ve věku do dvou let, u nichž parazitózu doprovází také klinické příznaky, jako je průjem, zvracení nebo hubnutí. Téměř u poloviny psů mladších jednoho roku se škrkavky vyskytují, z toho štěňata před odstavem jsou nakažena až z 90 %!! 

Jak je možné, že se u čtyřměsíčního štěněte, které bylo odčervené ve stáří 6 a 9 týdnů, objevily ve stolici škrkavky? 

U dvakrát odčerveného štěněte nebo i kotěte se lze s nálezem škrkavek v trusu nebo ve zvratcích setkat relativně často. Příčinou bývá silné zamoření prostředí larvami škrkavek a/nebo opakovaná infekce tímto parazitem z prostředí nebo mlékem. Pravděpodobnou příčinou však je nedostatečná aplikace antiparazitika, které nebylo podáno do stáří 3 měsíců alespoň čtyřikrát. Pravidelné odčervování je doporučováno s ohledem na migraci larev škrkavek trávicím traktem, játry i plícemi. Antiparazitární přípravky zahubí dospělce ve střevech, ale ne všechny larvy, které se v organismu vyskytují. Proto je třeba štěňata i koťata odčervovat v relativně častých intervalech, dvojí aplikace antiparazitika není považována za dostačující. 

Je efekt tablet a pasty řady CANIVERM širokospektrý? 

Ano, tablety i pasta řady Caniverm obsahují tři látky dostatečně účinné natolik, aby Vašeho psa nebo kočku, štěně nebo kotě, bezpečně zbavily nejčastějších parazitů. Působí proti oblým i plochým červům a jsou účinné i proti kokcidiím a bičíkovcům Giardia intestinalis (Lamblia).

Jaký je nejvhodnější způsob aplikace tablet a pasty?

Před aplikací by měla být zjištěna přesná hmotnost psa nebo kočky.
Štěňata a koťata by měla být odčervována pastou CANIVERM nebo tabletami CANIVERM mite tak, aby nebylo třeba tablety dělit a mládě dostalo odpovídající dávku. V případě poddávkování léku nemusí být účinek léku dostatečný, štěně nebo kotě se tak parazitů nezbaví a ti naopak získají vůči přípravku tohoto složení odolnost. Při použití pasty je třeba nastavit správnou dávku na jedno štěně nebo kotě a před každou další aplikací nastavení aplikátoru zkontrolovat. Po aplikaci je třeba zkontrolovat, zda štěně nebo kotě pastu nebo tabletu spolklo. Oba přípravky, pastu i tablety, lze vmíchat do krmiva, ne však do mléka. 

Caniverm pasta

 

Kdy je vhodné začít s odčervováním štěňat a koťat?

Štěňata a koťata od řádně odčervených matek se mohou poprvé odčervit ve věku tří týdnů, nejlépe přípravkem ve formě pasty, která se dá správně nadávkovat. Pokud fena či kočka nebyly odčerveny a podmínky chovu nejsou ideální (útulky), lze začít odčervovat již ve stáří 14 dní. Současně s mláďaty by se měla odčervit také matka a ostatní psi v chovu.

Doporučujeme používat CANIVERM podle tohoto ověřeného schématu

Štěňata, koťata: 

  • každé mládě je třeba odčervit již třetí týden po narození; v případě špatné nákazové situace (transplacentární nebo laktogenní přenos) je možné podat antiparazitikum ve věku dvou týdnů. Důvodem pro tuto opakovanou aplikaci je migrace larev v organismu (střevo- játra-plíce) migrace a bezprostřední encystace larev, které se aktivují v těle březí feny.
  • mláďata by se měla dále odčervovat do stáří tří měsíců každé tři týdny, díky čemuž budou mláďata před první vakcinací alespoň dvakrát odčervena
  • do stáří šesti měsíců se mláďatům může CANIVERM tablety či CANIVERM perorální pasta podávat v měsíčních intervalech

Dospělá zvířata:

Dospělá zvířata odčervujte pravidelně každé 3 měsíce.

Březí feny:

Březí fenu odčervujte 1× před krytím; další odčervení feny je nutné provést souběžně
s prvním odčervením štěňat.

CANIVERM mite tbl. 6×1 tbl. – (1 tableta je určena na 0,5 až 2 kg ž. hm.)
CANIVERM forte tbl. 6×1 tbl. – (1 tableta je na 10 kg ž. hm.)
CANIVERM forte tbl. 100×1 tbl. – (1 tableta je na 10 kg ž. hm.)

Antiparazitární přípravky CANIVERM forte tablety, CANIVERM mite tablety a CANIVERM pastu žádejte u svého veterináře.

Více informací o produktech najdete na www.biovetapets.cz.

Komerční prezentace
Foto: Bioveta
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků