
Nejprve si vytvořte seznam potřebných prací, a ty postupně realizujte. Pak se nestane, že na něco důležitého zapomenete.
S nůžkami v ruce
Kdo svůj živý plot na podzim pořádně přistřihne, bude se na jaře radovat z vitálního a hustého listoví. V první řadě odstraňujte poškozené a odlomené větve a pak větvičky, které se kříží nebo o sebe třou; následně se věnujte tvarovacímu řezu. Příliš vytáhlé větve se zkracují hned nad mladými výhonky. Dále myslete na úpravu ovocných stromů a ostatních dřevin. Pokud si však nejste jistí, jak na to, vyplatí se je prořezávat méně a v průběhu roku upravit podle toho, jak se bude růst dřeviny vyvíjet. „Správné nářadí na prořezání výrazně ulehčí práci, například nůžky na větve forq s kovadlinovým řezným systémem vyžadují asi o 30 procent méně námahy,“ radí Daniel Brychta. A dodává, že po prořezání je dobré ošetřit vzniklé rány na stromě štěpařským voskem.
Všude samé listí
Listnaté stromy a keře dokážou na podzim divy. Jsou krásně zbarvené a to lahodí snad každému oko. Ale jakmile opadají, je třeba si s listím poradit. Je-li zdravé, vytváří vrstvu potencionálních živin. Podzimní listí je proto ideální uložit do nádoby, kde se posléze přemění na kompost. Ten se hodí pro zlepšení půdy rostlinám, jež potřebují podloží bohaté na úrodný humus. Rozkládání přírodního materiálu urychluje posekaná tráva a nadrcené větve. Listí lze rovněž využít jako nastýlku pod stromy či keře.
Podzimní sklizeň
„Plody bobulovin je ideální trhat co nejdříve ráno se stopkami, pak vydrží déle. Zelenina se sklízí pozdě odpoledne, jelikož mnoho druhů odbourá přes noc nahromaděné dusičnany až po několika hodinách na sluníčku,“ vysvětluje Daniel Brychta. Sloučenina dusíku a kyslíku obsažená v půdě je důležitá pro růst rostlin, ale člověku při nadměrné konzumaci spíše škodí. Ovoce vydrží nejdéle v chladné, tmavé místnosti s vysokou vlhkostí vzduchu. Kdo sklep nemá, může skladovat kořenovou zeleninu po delší dobu pod zemí. Jednoduše se vykope jáma a vyloží se pletivem jako ochrana proti hrabošům.
Ochrana rostlin
Exotické a středomořské druhy přemístěte na chráněné a nepříliš chladné místo. Chladné, dobře větrané obytné prostory, sklepy nebo zimní zahrady se nabízí jako bezpečné místo pro citrusové rostliny, oleandr, palmy a další podobnou zeleň. U záhonových a kbelíkových rostlin odolných proti mrazu zpravidla postačí, pokud se ochrání pomocí juty, vliesové tkaniny, kokosových rohoží nebo fólií. Kromě toho je v zimě nutné dávat pozor, aby měly rostliny dostatek vody (ve zmrzlé půdě by baly mohly rychleji vyschnout).
Údržba nářadí a přístrojů
Po dokončení stříhání a řezání je důležité očistit zahradní nářadí od rostlinných zbytků a smůly. Čepele a klouby ošetřete olejem. A než přijdou první mrazy, postarejte se také o zavlažovací systém, hadice, postřikovače a zahradní čerpadla. Ukliďte je do mrazuvzdorných prostor. Pozor na to, že v automatickém zavlažovacím systému nesmí zůstat voda, led většinou dané zařízení poškodí. Nádoby na skladování dešťové vody překryjte, zaklopte nebo obraťte dnem vzhůru, aby během zimy do nich nenatekl sníh, který taje (při opětovném zamrznutí by led mohl sud roztrhat).
Připravila: red
Foto: Freeimages