Jak pečovat o zahradu na podzim

Jaro a podzim obecně dávají zahrádkářům pěkně zabrat. Co byste právě na podzim určitě neměli opomenout?

Jak pečovat o zahradu na podzim
Zobrazit fotografii v galerii

Nejprve si vytvořte seznam potřebných prací, a ty postupně realizujte. Pak se nestane, že na něco důležitého zapomenete. 


S nůžkami v ruce 

Kdo svůj živý plot na podzim pořádně přistřihne, bude se na jaře radovat z vitálního a hustého listoví. V první řadě odstraňujte poškozené a odlomené větve a pak větvičky, které se kříží nebo o sebe třou; následně se věnujte tvarovacímu řezu. Příliš vytáhlé větve se zkracují hned nad mladými výhonky. Dále myslete na úpravu ovocných stromů a ostatních dřevin. Pokud si však nejste jistí, jak na to, vyplatí se je prořezávat méně a v průběhu roku upravit podle toho, jak se bude růst dřeviny vyvíjet. „Správné nářadí na prořezání výrazně ulehčí práci, například nůžky na větve forq s kovadlinovým řezným systémem vyžadují asi o 30 procent méně námahy,“ radí Daniel Brychta. A dodává, že po prořezání je dobré ošetřit vzniklé rány na stromě štěpařským voskem. 


Všude samé listí 

Listnaté stromy a keře dokážou na podzim divy. Jsou krásně zbarvené a to lahodí snad každému oko. Ale jakmile opadají, je třeba si s listím poradit. Je-li zdravé, vytváří vrstvu potencionálních živin. Podzimní listí je proto ideální uložit do nádoby, kde se posléze přemění na kompost. Ten se hodí pro zlepšení půdy rostlinám, jež potřebují podloží bohaté na úrodný humus. Rozkládání přírodního materiálu urychluje posekaná tráva a nadrcené větve. Listí lze rovněž využít jako nastýlku pod stromy či keře. 


Podzimní sklizeň 

„Plody bobulovin je ideální trhat co nejdříve ráno se stopkami, pak vydrží déle. Zelenina se sklízí pozdě odpoledne, jelikož mnoho druhů odbourá přes noc nahromaděné dusičnany až po několika hodinách na sluníčku,“ vysvětluje Daniel Brychta. Sloučenina dusíku a kyslíku obsažená v půdě je důležitá pro růst rostlin, ale člověku při nadměrné konzumaci spíše škodí. Ovoce vydrží nejdéle v chladné, tmavé místnosti s vysokou vlhkostí vzduchu. Kdo sklep nemá, může skladovat kořenovou zeleninu po delší dobu pod zemí. Jednoduše se vykope jáma a vyloží se pletivem jako ochrana proti hrabošům. 


Ochrana rostlin 

Exotické a středomořské druhy přemístěte na chráněné a nepříliš chladné místo. Chladné, dobře větrané obytné prostory, sklepy nebo zimní zahrady se nabízí jako bezpečné místo pro citrusové rostliny, oleandr, palmy a další podobnou zeleň. U záhonových a kbelíkových rostlin odolných proti mrazu zpravidla postačí, pokud se ochrání pomocí juty, vliesové tkaniny, kokosových rohoží nebo fólií. Kromě toho je v zimě nutné dávat pozor, aby měly rostliny dostatek vody (ve zmrzlé půdě by baly mohly rychleji vyschnout). 


Údržba nářadí a přístrojů 

Po dokončení stříhání a řezání je důležité očistit zahradní nářadí od rostlinných zbytků a smůly. Čepele a klouby ošetřete olejem. A než přijdou první mrazy, postarejte se také o zavlažovací systém, hadice, postřikovače a zahradní čerpadla. Ukliďte je do mrazuvzdorných prostor. Pozor na to, že v automatickém zavlažovacím systému nesmí zůstat voda, led většinou dané zařízení poškodí. Nádoby na skladování dešťové vody překryjte, zaklopte nebo obraťte dnem vzhůru, aby během zimy do nich nenatekl sníh, který taje (při opětovném zamrznutí by led mohl sud roztrhat). 


Připravila: red

Foto: Freeimages

DISKUZE K ČLÁNKU

0

S naší rodinkou trávíme hodně času na zahradě i během podzimního ročního období, takže z naší strany bylo například potřeba zajistit dostatečný zdroj světla. Moje podmínka byla samozřejmě taková, že venkovní svítidla musí i dobře vypadat (žádný halogen ze stavby :-D). Nakonec se mi podařilo najít opravdu krásné kousky na webovkách https://www.mezizenami.cz/jak-pecovat-o-zahradu-na-podzim, kam rozhodně doporučuji zavítat ;-)

ODPOVĚDĚT

0

Konečně je tu mnou vytoužené jarní počasí a s ním související zvýšené teploty a já se tak mohu těšit vždy v pátek po práci na zahradu, kde si chceme s manželem letos vybudovat jezírko s rybami :-) Navíc jsem si přes eshop second hand https://www.onlinesekac.cz/ koupila legíny a mikinu, ve kterých se bude makat pohodlně :-) Ať už máme hotovo a můžeme si užívat na terásce!

ODPOVĚDĚT

1

Na podzim je na zahradě snad ještě víc práce než na jaře. Musíme shrabat listí, vyhodit staré rostliny, zazimovat trvalky, zrýt zahradu atd. Vloni poprvé jsme také řešili, kam uklidíme zahradní nábytek. Objednali jsme si dřevěný nábytek z https://www.zahradni-dreveny-nabytek.cz/zahradni-sestavy/ , protože nás tam zaujaly už hotové zahradní sestavy. Nábytek se nám nakonec vešel do garáže, kde jsme ho ještě přikryli plachtou :-) .

ODPOVĚDĚT

4

Mám štěstí máme na zahradě pár stromů,a půjčíme si od souseda fukar listí...

ODPOVĚDĚT

5

naše město pořídilo kompostéry z "dotace", tak jsem mezi šťaslivci, na které vyšel :o)

ODPOVĚDĚT

4

také bych chtěla aby tu bylo více článků o zahradě,jak stříhat stomy a kdy jestli na jaře nebo na podzim.Kompostování....

ODPOVĚDĚT

6

taky máme dost velkou zahradu, ale máme jen stromy, takže sekáme jen trávu a stříháme větve, a na to je ještě čas. Více článků o zahradničení by bylo fajn... a třeba i o pěstování na balkóně a v truhlících na oknech

ODPOVĚDĚT

5

manžel mě nemůže pomáhat je celý týden pryč,ale já jsem doma tak mám na to čas a baví mě to.Máme zahradu 1800m 4 velikou.Manžel když přijede se musí starat o baráček

ODPOVĚDĚT

4

To máme skoro stejně velkou...taky jsem už doma a mě taky hodně baví práce na zahradě a na čerstvém vzduchu, jen ty síly každým rokem ubývají...
Přitom mám ještě na starost manžela, který je nemocný a syna, ten je celé dny v práci...

ODPOVĚDĚT

3

Tak já už poryto mám,ale nemám shrabáno,listí se pořád drží na stromech a ještě musím sadit česnek.A tím letos končím.

ODPOVĚDĚT

3

Ještě mě čeká spousta práce, rytí...

ODPOVĚDĚT

4

Já bydlím na bytě, ale články o zahradě a rady jsou taky důležité.

ODPOVĚDĚT

4

To je dost, že se tu objevil i článek o zahradě...já bych takové rady uvítala častěji...

ODPOVĚDĚT

5

to s tebou souhlasím, taky bych tyto praktické články brala častěji :o)

ODPOVĚDĚT

3

Podzim na zahradě nemám ráda. Mám skoro hotovo, i když je vždy co dělat. Jsem na vše sama a roky přibývají a síla ubývá.

ODPOVĚDĚT

5

zahradu mám už dokonale zazimovanou a uklizenou

ODPOVĚDĚT

4

Myšičko, jsi šikulka, určitě ti hodně pomáhá manžel...já mám dost velkou zahradu a jsem na práci sama, tak ještě nemám doryto...

ODPOVĚDĚT

4

Taky mě zajímají články o zahradničení. My nemáme vyhrabáno, listí se pořád drží na stromech.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (18 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyrazte s dětmi do ZOO. Víte, co která nabízí?

Vyrazte s dětmi do ZOO. Víte, co která nabízí?

Konečně můžeme zase vyrazit ven! Přemýšlíte, kam se s dětmi vrtnout jako první? Co takhle...

Titulka pro: Zahrada jako z katalogu: Jak na to?

Zahrada jako z katalogu: Jak na to?

Také vždy obdivujete dokonale sladěné zahrady, které nabízejí nespočet útulných zákoutí a vždy vypadají, jako...

Titulka pro: OVOCNÁ ZAHRADA

OVOCNÁ ZAHRADA

Vůni čerstvého ovoce nemusíte hledat jen v letních ovocných sadech.

Titulka pro: Botanická zahrada v Troji vás zve 21. 3. k návštěvě zdarma!

Botanická zahrada v Troji vás zve 21. 3. k návštěvě zdarma!

Ať už patříte mezi milovníky květeny a rostlinek všeho druhu nebo si jen chcete zpestřit...

Fastfoody, třeste se! Češi už zase vaří. A zdravěji než kdy dřív!

Češi vždy milovali dobré jídlo. Skvěle vařili, tvořili vlastní recepty a po celém světě prosluli...

Titulka pro: Umělý živý plot

Umělý živý plot

Abyste nemuseli čekat řadu let, až se vysázená zeleň rozvine do potřebných rozměrů, zkuste umělý...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz