Když v létě teploty šplhají na maxima, mnohdy se dopouštíme v zahradách chyb, kterými škodíme rostlinám i sami sobě. Neděláte některé chyby také?
V horkých letních dnech je rostlinám potřeba zajistit dostatek vody. Jenže někdy jsme z horka tak unavení, že se nám do zalévání moc nechce. Když se náhodou odpoledne letní bouřka, můžeme nabýt dojmu, že to stačí a už zalévat nemusíme. Jenže krátký deštík moc vláhy nepřinese, a i když přijde doslova průtrž mračen, voda se často nestačí do rozpálené půdy vsáknout a odteče. Každá rostlina má své individuální potřeby a musíme zajistit, aby se voda dostala až ke kořenům.
Když je opravdové horko, můžete mít také dojem, že je třeba rostlinám dopřát vody opravdový dostatek. Jenže zbytečné přelévání také není dobrý nápad. Přemokřené kořeny mohou vést k hnilobě a jiným problémům. Je důležité sledovat stav půdy a zalévat rostliny jen tehdy, když je to opravdu potřeba.
Zalévání je nejlépe provádět brzy ráno nebo pozdě večer, aby se minimalizovalo odpařování vody a rostliny neutrpěly prudký teplotní šok z pokropení ledovou vodou. Sám někdy musím bojovat sám se sebou. Sedím u bazénu a sleduji, jak mi trávník na ostrém slunci zasychá doslova před očima. Nutkání vytáhnout hadici a dopřát mu vláhu je skoro nepřekonatelné. Jenže pokropení ledovou vodou by jej doslova spálilo. Stejně by to dopadlo i s rostlinami v záhonech.
Pokud chcete mít i v létě hustý trávník, smiřte se s tím, že ho nesmíte sekat na výšku 3 cm. Nechte jej o něco vyšší, aby v sobě držel víc stínu a lépe zadržoval vláhu. A trávník nerozmazlujte pravidelnou zálivkou. Už od jara jej uvykejte, že vodu nebude dostávat denně, ale zavlažujte o to vydatněji. Přinutíte jej, aby zakořenil více do hloubky. Rozmazlený trávník, který koření mělce a spoléhá na denní přísun vody v létě snadno zaschne.
Zalévejte jen dešťovou, nebo odstátou vodou. Zalévání hadicí z vodovodu je sice pohodlné, ale ledová voda v horku rostlinám nesvědčí. Zaléváním dešťovkou ušetříte. A když dlouho neprší a dešťová voda dojde, raději nádrž doplňte vodou z vodovodu a nechte ji odstát do druhého dne.
Máte-li na zahradě skleník, nezapomínejte jej větrat. Za nejslunnějších dní jej můžete zakrýt bílou textilií, abyste rostlinám dopřáli trochu polostínu a uchránili je před spalujícím sluncem. Nesnažte se pracovat na zahradě v době, kdy je největší vedro. Zajistěte si na zahradě stinné místo pro odpočinek, pořiďte si bazén, ve kterém se ochladíte. Nebojte se třeba koupit i psí bazének pro svého kamaráda. Bude vám vděčný.
Připravil: Petr Jarkovský