Zajímavě tvarované novodobé „Adély“ se můžou stát vtipným dárkem, ale dost možná, že se je nakonec rozhodnete pěstovat sami.
Masožravé neboli karnivorní rostliny pocházejí z oblastí s nedostatkem živin, jako jsou například rašeliniště, písčité a kamenité půdy. Postupnou evolucí začaly získávat schopnost doplňovat nedostatkové živiny pomocí pastí, díky nimž zachytávají hmyz, ale i pavouky.
S mouchami opatrně
Každému se líbí, že masožravky dokážou likvidovat právě mouchy, je to zkrátka jejich obdivuhodná vlastnost. Ovšem pozor – čeho je moc, toho je příliš. Nepředstavujte si, že i malá rostlinka v květináči dokáže v létě zlikvidovat doslova „nálety“ much. Pokud se rostliny příliš krmí, nestihnou hmyz trávit, a pak mohou zbytky hmyzu zahnívat a dojde k oslabení masožravky. Živočišná strava představuje jen doplněk „jídelníčku“ masožravé rostliny.
Vyberte si
Masožravek je spousta, vybírejte si tu NEJ s ohledem na pěstební podmínky a také své zkušenosti. Například pokud máte zahrádku a nelitujete času, který strávíte péčí o zeleň, zkuste tučnici. Zasaďte ji ideálně na vlhčí skalku, do zahradního rašeliniště a vmíchaného křemičitého písku v poměru 2:1. Musí být v chladném prostředí s velkým výkyvem teplot. Pro zálivku je ideální dešťová nebo destilovaná voda.
A kdo by raději rostlinu, o kterou se nebude muset příliš starat, ten by mohl vsadit na půvabnou špirlici. Je vhodná rovněž pro začátečníky a potřebuje pouze velké množství vody a světla.
Základní péče
Myslete na to, že masožravky doslova vítají hodně světla. Přesto (jako u mnoha jiných rostlin) platí: přímé sluneční paprsky většině druhů nemusí svědčit. Vyžadují vyšší vlhkost vzduchu jako v domovských tropických krajích, vyhovující prostředí však můžete rostlinám nachystat i doma. Vysaďte je do vrchovištní rašeliny smíchané s perlitem nebo křemičitým pískem, dále je není potřeba přihnojovat.
Zvolte pro ně takové květináče, kterými bude pronikat vzduch, a nebudou zcela utěsněné. Květináčky by měly stát v misce s vodou, a to neustále.
Připravila: Věra Hájková