Rodina

Ochrana biodiverzity ve vaší zahradě: pomohou hnojiva bez chemie i ptáci

Sbírání kytiček

Není žádným tajemstvím, že se za poslední roky výrazně zhoršil stav biologické rozmanitosti. Změny v ekosystémech navíc nemají pouze environmentální dopad, ale mnohdy ovlivňují i nás. Přispět k obnově biodiverzity přitom můžete i vy – přímo ve vaší zahradě. Přinášíme vám několik tipů, jak na to.

Biodiverzita neboli rozmanitost živočišných a rostlinných druhů je velmi důležitá. Velká část plodin je totiž přímo závislá na opylování. Bohužel hmyzu neustále ubývá.

Důvodů úhynu hmyzu je několik – změna klimatu, paraziti a v neposlední řadě také používání pesticidů. Jsou to právě pesticidní přípravky, které si vybírají vysokou daň. Jedovaté látky obsažené v chemických postřicích nezabíjejí pouze škodlivý hmyz, ale také užitečné organismy nezbytné pro biologickou rovnováhu.

Věci se však hýbou správným směrem, a i v zahrádkářství dochází k revoluci a snaze o podporu druhové rozmanitosti. Sami zahrádkáři si mohou na svých zahradách vytvořit mikroklima, ve kterém bude vzkvétat život. 

Zodpovědný přístup k ekologii

Více než 70 % zemědělských plodin a až 90 % divoce rostoucích rostlin je závislých na opylování. Mezi opylovače však nepatří pouze včely a čmeláci, ale i další druhy hmyzu jako motýli, žížaly, různí brouci či dokonce zvířata.

Používání hnojiv bez chemie je prvním krokem, jak podpořit biodiverzitu v zahradě. Zde však možnosti ani zdaleka nekončí. Podpořit živočišnou rozmanitost můžete například i výsadbou pásů travnatých porostů či vytvořením louky s polními květy na okrajích zahrady. Tímto zahradním „inženýrstvím“ zvýšíte počet opylovačů, a zároveň snížíte riziko výskytu nepřátel užitečného hmyzu.

Zahradní jezírko nejen coby oáza klidu

Jezírko v zahradě může plnit nejen okrasnou funkci. Svůj domov v něm najde také mnoho malých i větších živočichů či druhů hmyzu. Budou se v něm koupat ptáci a žabí koncerty už jen dotvoří jedinečnou atmosféru.

Pokud ozdobíte svou zahradu jezírkem, nemine vás povinnost pravidelně pečovat o čistotu vody. Při údržbě zahradního jezírka paradoxně platí, že čím je jeho vodní plocha větší, tím méně práce bude jeho uživatel mít. Aby jezírko získalo samočisticí funkci, musí mít minimální rozlohu kolem 50 čtverečních metrů, ideální plocha začíná na 80 m2. K údržbě průzračné vody můžete přispět i výsadbou vhodných vodních rostlin, které plní nejen funkci okrasnou, ale i tu čisticí. Vodní rostliny můžete vysazovat přímo na dno jezírka nebo do speciálních plastových košů. Správný výběr rostlin závisí na hloubce jezírka – do menších hloubek vysazujte bahenní rostliny, pro lekníny je vhodná hloubka alespoň 100 cm.

Přilákejte na zahradu ptáky

Ptáci hrají důležitou roli v přirozené regulaci škodlivého hmyzu, larev a hlodavců na zahradě i v sadech, čímž nás chrání před jejich přemnožením. Ptačí návštěvy samozřejmě nezaručí úplné vymýcení škodlivého hmyzu, přítomnost ptactva je ale i tak důležitou součástí ochrany před mnoha škůdci.

Mnozí ptáci však během zimních měsíců uhynou kvůli nedostatku potravy. Pokud chcete, aby se ptáci do vaší zahrady opětovně vraceli i po zimě, pomozte jim v dobách nouze pořízením krmítek či napajedel. Zvyknou si pravidelně se vracet. Z přítomnosti ptáků bude vaše zahrada profitovat. Věděli jste, že jediný pár sýkorek dokáže v ovocném sadě zničit až 80 % přezimujících housenek obaleče jablečného, který je nejrozšířenějším škůdcem jabloní?

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Hornbach
Zdroj fotografií: Hornbach
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků