Kariéra

Jak podnikat on-line: přečtěte si rady on-line specialistky Marie Venclíčkové

Dnes pro vás máme rozhovor s Marií Venclíčkovou, se kterou si povídala Petra Krajčinovič o podnikání v on-line prostředí.

Petra s on-line specialistkou Marií Venclíčkovou probrala hlavně to, kam se posouvá svět byznysu od loňského roku, kdy nás zasáhly globální změny nevídaných rozměrů. A především, jak o sobě dát vědět v on-line prostředí. 

Co se změnilo za poslední rok v oboru marketingu a hlavně v on-linech? 

Když nejste vidět, jako byste neexistovali. Hlavně v téhle době. Takže podstata je založit web a najmout si markeťáka, případně se základy marketingu naučit, to může zvládnout každý i sám. Všichni, kteří chtějí obchodně přežít, musí být na sítích. Neexistuje lepší doba na on-line podnikání, než je teď. 

Co ještě potřebujeme k podnikání on-line? Co a kdo je nezbytně důležitý proto, aby bylo podnikání on-line úspěšné? 

Důležité je mít atraktivní a funkční web a spolupracovat s různými odborníky. Nikdy si neberte nějaký balíček od jednoho člověka, který vám nabízí všechno. Jeden nikdy neobsáhne všechno, co je potřeba pro úspěšný online prodej. Určitě potřebujete někoho na texty, CEO, na grafiku. Pak je velice důležitá součást týmu IT – člověk, který dokáže najít řešení. 

Jak tedy uspět v on-linu, když prodávám v kamenném obchodě?

To je těžký. Když si jdete koupit třeba podprsenku, jdete si i pro zážitek Je tam paní, která je na vás milá, vy se tam i těšíte. Stejně tak já mám i řeznictví. Já osobně jdu do řeznictví, pokecám si s chlapama a nechám tam místo pětistovky patnáct set, to je ideální stav. Dneska chtějí lidi i v on-linech osobní kontakt. V dnešní době už nefunguje, když stáhnete fotku z fotobanky. Web musí být něčím nápaditý a originální. A právě tihle lidé (z kamenných prodejen) musí přenést na web svou osobitost, aby se tam klienti cítili dobře. Velký trend je například tykání. Je to o tom nebát se a odlišit se! Důležité je zaujmout. Méně znamená více. Těžko vymyslíte něco nového, co tu ještě nebylo, výjimkou je jen IT svět, ale můžete vytvořit stejnou věc jinak a hlavně ji dělejte na 150 %. 

Co potřebuješ od klienta, jako markeťačka, aby ti poskytl a existuje věkové omezení pro práci v on-line prostředí? 

Úzkou spolupráci. Nekopírujte, buďte kreativní. Buďte autentičtí. Každý by měl do toho podnikání dát svůj čas. Když už si najmu někoho na on-line věci, měla bych mít čas to dopilovávat s ním. Myslím, že by se on-line podnikání neměl bát nikdo. Mně třeba na školení přijde pětašedesátidesátiletá paní a řekne: „já jsem si kvůli vám včera založila Facebook“. „To je super“, řeknu jí, sociální sítě jsou neskutečně důležité! Věk nehraje roli. Důležité je nasazení a zápal pro věc. 

Marie Venclíčková

Jak poznám, že mi to v on-linech funguje a kam směřovat? 

Když se podíváte na nějaký refresh a vidíte jak lidé reagují na vašem webu, na to jsou různé programy, které screenují a sledují lidské chování úplně všude. Pro vás jako zadavatele je důležitý první klik, kam člověka odkážete. Nejpravděpodobnější další klik je ceník a třetí, jde se podívat na sociální sítě. Takže ano, Facebook a Instagram jsou důležité platformy. Nebojte se tady začít. 

Co si vybrat, Facebook nebo Instagram? 

Podle toho, o jakou věkovou skupinu jde. Mladí jdou spíš na Instagram, Facebook je starší platforma, takže starší ročníky jdou spíše sem. Každý z těchto nástrojů má tedy úplně jiné zacílení. Na Facebooku jsou i starší ročníky a víc se tady čtou příspěvky, Instagram je výkladní skříň, chlubítko na ntou, tam je to o hezkých fotkách, sladěných do jedné barvy. Zkrátka nejsou to stejné kanály a v každém z nich byste měli zákazníka zaujmout jiným stylem. 

Co je ještě důležité sledovat na sociálních sítích?

Jinak se lidé chovají v pondělí, ve středu a v neděli. A samozřejmě se jinak chovají 24. prosince a 24. ledna a jiné produkty se prodávají v jiný den, je to dlouhodobější sledování. A opakuju za mě nikdy nebyla lepší doba začít podnikat, než je teď.  

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: bykrajcinovic.cz
Foto: Marie Venclíčková


Diskuze: příspěvků