Jak přežít horké dny?

Když rtuť teploměru začne v létě šplhat vzhůru, bývá někdy doma či v kanceláři k nepřežití... Nenechte se vedrem umořit a bojujte s ním! Poradíme vám, jak na to!

Jak přežít horké dny?
Zobrazit fotografii v galerii

Udržujte vhodnou pokojovou teplotu! 

Věděli jste, že pro člověka je ideální, když v místnosti teploměr ukazuje maximálně 28 °C v klidovém režimu? Při fyzické námaze je to dokonce jen 25 °C. Řada lidí řeší vedra v interiéru použitím klimatizace, ale přitom nemusí jít vždy o ideální východisko, protože její provoz má určité ekonomické i ekologické dopady. Navíc rozdíl mezi teplotou v klimatizované místnosti a okolní teplotou by neměl překročit 5 °C, což mnoho lidí nedodržuje a pobyt v klimatizované místnosti pak může způsobovat zdravotní obtíže jako je chraptění, zhoršení alergie vinou cirkulujících alergenů v uzavřeném prostoru, rýma, angína nebo syndrom suchých očí. 


Co vám pomůže? Příjemnějšího klimatu v místnosti lze dosáhnout díky zvlhčovači. 


Nepropusťte sluneční paprsky 

Úmorná letní vedra dokážou potrápit především obyvatele bytů, jejichž okna jsou orientována na jih nebo jihozápad. Proto také v jižních zemích jsou venkovní žaluzie či rolety standardem, bez něhož si místní obyvatelé nedokážou svůj život představit. Dokážou totiž zablokovat až 90 % veškerého tepla, protože paprsky zachycují ještě dříve, než projdou sklem do interiéru. Dalším řešením jsou vnitřní žaluzie, rolety nebo silné závěsy. Ty sice paprsky neodrazí, přesto ale pomohou udržet v bytě příjemnou teplotu, proto je nechávejte stažené i přes den. Důležitý je rovněž materiál a barva stínicí techniky. 


Vhodné oblékání 

Správnou termoregulaci těla zajistí také vhodné odívání. Při výběru letního oblečení se proto zaměřte na takové materiály, které jsou prodyšné a pot odvádějí od těla. V některých syntetických tkaninách si totiž můžete připadat „jako v igelitu“. Vhodná není ani bavlna či len, které nasáknou pot – a když vás pak ofoukne větrák nebo vstoupíte do klimatizované místnosti, můžete jednoduše nastydnout. 


Co vám pomůže? Ideálním materiálem pro letní dny je merino vlna – což vás možná překvapí, protože si člověk vlnu spojuje především se zimním obdobím. Merino má ovšem tu vlastnost, že zatímco v zimě hřeje, v horkých dnech dokáže naopak ochladit, jelikož reaguje na změny klimatu a reguluje teplotu. „Přirozeně nerovné, kadeřavé vlákno merino umí zadržovat nebo uvolňovat teplo díky své chemické struktuře. Jev zvaný odborně tepelná sorpce způsobuje, že v zimě oblečení z merina teplo nepustí, a v létě naopak „ventiluje“. Vlněné vlákno je přirozeně prodyšné. Na rozdíl od syntetiky aktivně reaguje na změny tělesné teploty 


Jak vám přehřátí může uškodit? 

Pokud organismus vystavíte dlouhodobě vysokým teplotám, hrozí vám riziko zdravotních komplikací. Co všechno se vám může přihodit? 


Úpal

Často jej lidé zaměňují s úžehem. Zatímco úžeh je způsoben přímým působením slunečních paprsků, u úpalu jde o přehřátí organismu, tudíž k němu může dojít i v místnosti. Příznaky jsou ovšem podobné: bolest hlavy, nevolnost, případně i horečka či zvracení. Stav zhoršuje nedostatečný přísun tekutin či špatné oblečení. Pozor by si měly dávat zejména malé děti a také senioři. 


Dehydratace

Termoregulační systém těla způsobuje, že se rozpálený organismus snaží zchladit tím, že začne vylučovat vodu – tedy potit se. Protože tím ovšem přichází o tekutiny, je nutné je dostatečně doplňovat, aby nedošlo k dehydrataci. Během horkého dne můžeme vypotit až 1,5 litru tekutin za hodinu! 


„Líný“ mozek

Možná i z vlastní zkušenosti víte, že ve vedru to člověku zkrátka „nemyslí“. Je to způsobeno tím, že značné množství krve místo do mozku putuje do podkoží, aby zde došlo k rozšíření cév, přebytečné teplo mohlo unikat z těla ven a aktivovaly se potní žlázy. 


Bušící srdce

Aby se dostala krev i do mozku, musí srdce ve vysokých teplotách pumpovat více než za běžných okolností. Přetěžuje se tím kardiovaskulární systém a v extrémním případě může dojít až k selhání oběhové soustavy. 


Kolaps

Z výše uvedených důvodů je přehřátí nebezpečné zejména pro obézní lidi, pacienty, trpící vysokým tlakem, anebo ty, kdo užívají některé typy léků, jež stimulují kardiovaskulární systém. Dlouhodobé vystavení vysokým teplotám pro ně může mít až fatální následky.


Připravila: Katka Soušková

Zdroj: Dyson, Isotra Designer, Norská móda

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Já tedy přežívám léto jedině s klimatizací. Nevím jak to tedy zvládají ostatní, ale já to nezvládám vůbec. Znám a mám dokonce i lidi v práci, kteří když je zaplá klimatizace úplně šílí, že je jim skoro zima... Asi jsou teplomilní. Já to tedy nesnesu a dokonce jsem si nedávno pořizovala k nám domů i novou klimatizaci od http://m-klima.cz

ODPOVĚDĚT

1

Já přežívám horké dny úplně v pohodě. Vloni jsme si totiž koupili klimatizaci do bytu z https://encofa.cz/klimatizace-pro-domacnosti/ , takže když je venku vedro, tak si ji zapneme a máme doma příjemný chládek. Letos ale docela odpočívá, měli jsme ji zapnutou jen pár krát, ale věřím, že její čas letos ještě přijde :-) .

ODPOVĚDĚT

3

MÁM RÁDA SLUNÍČKO

ODPOVĚDĚT

3

Čím jsem starší, tím více mi horko vadí.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Zahřejte se horkým Cinzano drinkem

Zahřejte se horkým Cinzano drinkem

V chladném počasí vás vedle svařeného vína vás můžou zahřát i Cinzano Horké drinky. Na...

Naše bylinky v tradiční čínské medicíně: Třapatka nachová

Naše bylinky v tradiční čínské medicíně: Třapatka nachová

U nás běžně nazývaná také echinacea.

Titulka pro: PIZ BUIN pěna na opalování

PIZ BUIN pěna na opalování

Populární švýcarská značka PIZ BUIN® letos slaví 70 let! K této významné příležitosti si připravila...

Titulka pro: Osvěžte se ledovým čajem

Osvěžte se ledovým čajem

Vychutnejte si svoji chvilku s čaji Pickwick i v létě! Ovocné i zelené čaje Pickwick...

Titulka pro: Želírujeme

Želírujeme

Chcete si sama připravit marmeládu podle své chuti a chcete vědět, co jíte, když si...

Titulka pro: Domácí marmelády a džemy: zkuste to letos také!

Domácí marmelády a džemy: zkuste to letos také!

Uznejte sami, že domácím zavařeninám se jen tak něco nevyrovná. Pokud jste to ještě nezkoušeli,...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz