Domácnost

Jak připravit domácnost na příchod pejska

Koupě psa by mělo být rozhodnutím celé rodiny. Pejsek s vámi prožije celý svůj život.

Pokud má být vaše soužití se psem ve společné domácnosti bezproblémové, vyžaduje to určité přípravy a spoustu času. Náš čtyřnohý kamarád potřebuje svůj soukromý prostor. Místo na odpočinek, jídlo, dostatek pohybu, ale především potřebuje vaši lásku, náklonnost a hodně pozornosti. 

Pokud bydlíte v bytě, je důležité vyčlenit mu místo. Už předem se potřebujete se všemi obyvateli bytu dohodnout, kam psík nesmí a kam může. Je důležité to striktně dodržovat už od úplného začátku. 

S pejskem v domě s dostatečnou zahradou je to jednodušší. Můžete mu vybrat místo na zahradě, kde mu postavíte kotec s boudou a velkým výběhem

Výchova psa: 

Psa je třeba cvičit a vychovávat už od malička. Ideální je, pokud se o výchovu bude starat jedna osoba, aby z toho zvířátko nebylo popletené. Při výchově se můžeme poradit i s odborníky na výchovu psa. 

Každý pes by měl ovládat tyto základní povely: 

 • sedni
 • lehni
 • zůstaň (na místě)
 • ke mně
 • při chůzi by měl kráčet vedle nás (ne potahovat)
 • měl by reagovat na své jméno

 • Při cvičení nám vám pomůžou různé odměny, sušené pamlsky např. Sušené vepřové uši


  Na závěr pár užitečných rad pro majitele šťastných psů: 

  1. Před pořízením pejska zvažme, zda budeme mít čas a trpělivost na jeho výchovu, péči, pravidelné procházky, hraní a krmení. 

  2. Před příchodem našeho čtyřnohého miláčka si pečlivě zvažme, kam jej umístíme a kde bude jeho místo. 

  3. Pes prospí někdy i 16 hodin denně – takže úplně nejzákladnější je, aby měl svůj pelíšek, kotec. Každý pes by měl mít dvě misky, kde bude mít vodu a potravu. 

  4. Důležitý je správný výběr potravy – nastudujme si něco o tom, jak pečovat o psa a o jeho výživu. 

  5. Dbejte o jeho hygienu, péči o srst, pravidelné odčervování a očkování – jestliže ho chcete stříhat sami, pořiďte si vhodný stříhací strojek pro psy

  6. Cestováni s vaším domácím mazlíčkem nemusí být problém – poslouží k tomu přepravní boxy nebo speciální vodítka. 


  Při volbě domácího zvířátka do naší domácnosti, ať už je to dům nebo byt, nezapomínejte, že jde o dlouhodobé rozhodnutí. Pokud chcete udělat pejskem radost pouze vašemu dítěti, nenechte odpovědnost pouze na něm. Nenechte v tom vaše zvířátko samotné. Od jeho příchodu do vaší domácnosti se stává jejím čestným členem, a proto si važte jeho přítomnosti, nebude zde navždy. 


  Sami se přesvědčíte, že život se psem, není pod psa.


  Autor: Martin Balko
  Foto: Pixabay


  Diskuze: příspěvků