Sport

Jak začít se cvičením: důležité je protahování a pravidelnost

Sbírání kytiček

Díky skutečně pravidelnému cvičení, samozřejmě přiměřeně svému věku a zdravotnímu stavu, se budete déle udržovat v dobré kondici. Chce to jen začít pomalu a dávky postupně zvyšovat, aby si vaše tělo na zátěž lépe přivyklo. Díky tomu se současně vyhnete případným zraněním.

Aerobní aktivity

Některé aktivity dělá člověk ryze pro zábavu, jiné současně fungují jako prevence. Což je také případ aerobiku, při němž budujete svou kondici a také zlepšujete krevní oběh (jde o prevenci kardiovaskulárních chorob). Pokud třeba trpíte problémy s pohybovým aparátem, dejte přednost plavání. Klouby ani páteř se ve vodě nenamáhají, naopak si odpočinou.

Běhání ano, ale opatrně

Poslední dobou je velice populární běh, zejména díky tomu, že při něm zapojujete všechny svaly a souměrně formujete celou postavu. Má však i svá rizika. „Při nesprávném výběru obuvi si můžete přivodit bolest chodidel a celé spektrum bolesti zad. Také byste se měli vyhýbat tréninku na tvrdém povrchu, například betonu a asfaltu, protože otřesy při došlápnutí mohou negativně působit na kolena a jiné klouby,“ upozorňuje ortoped MUDr. Michálek.

Jak se hýbat chytře

Pro udržení zdravého životního stylu a štíhlé linie je ideální cvičit dvakrát až čtyřikrát týdně. Délka pohybové aktivity by neměla být kratší než dvacet minut, jelikož až po dvaceti minutách začíná vaše tělo spalovat. Neriskujte zbytečná zranění a před cvičením se protáhněte (dopřejte si pěti až desetiminutový strečink, který připraví tělo na zátěž). Stejně tak myslete na protažení po cvičení. Svaly pak budou pružnějším a celková regenerace proběhne rychleji. 

Vyhněte se nárazovému nebo velmi náročnému cvičení.

Příjemným „doplňkem“ každé sportovní aktivity je vyplavování hormonů štěstí. Třeba právě tento bonus vás přesvědčí, že pravidelný pohyb je výborným lékem na všechny splíny. 

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/fitness/art-20048269
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků