Jak se starat o jednotlivé druhy podlah

Ať už máte doma krásnou dřevěnou podlahu anebo lacinější laminátovou imitaci, případně nestárnoucí klasiku koberce, všechny povrchy mají jednu věc společnou – je potřeba o nich přemýšlet jako o dlouhodobé investici.

Jak se starat o jednotlivé druhy podlah
Zobrazit fotografii v galerii

A aby měla vaše investice co nejlepší návratnost, musíte se o podlahy a koberce náležitě starat a vytěžit z nich maximální životnost. Různé typy podlah si přitom vyžadují jinou údržbu. Podívejte se proto spolu s námi, jak se starat o jednotlivé druhy. 


Laminát 

Jde o jednu z nejpopulárnějších podlahových krytin, která zlidověla pod názvem plovoucí podlaha. Není to ani plast ani dřevo, ale hybrid. Údržba je poměrně jednoduchá. Podlahu udržíte čistou pravidelným zametáním a vytíráním mopem. Při používání mopu je přitom ideální vytírat podlahu ve směru laminátu, aby voda nevnikla mezi spáry. Pozor je třeba dávat i na vylitou vodu, která se může dostat do trhlin laminátu, následně do jádrové desky a podlahu pokroutit. Nejjednodušším řešením je používat hadříky z mikrovlákna, jako je například Actifibre. Důmyslná struktura mikrovlákna totiž uvolňuje nečistoty namokro i na sucho, a to i bez použití chemických prostředků. 


POZOR! Máte-li laminátovou podlahu v kuchyni anebo jinde, kde dochází ke kontaktu s vodou a vlhkostí, doporučujeme spáry naimpregnovat ochrannou vrstvou. V žádném případě ale nepoužívejte vosky či lesky, které by později znemožnily odstraňování vzniklých skvrn. 


Dřevěné podlahy a parkety 

Dřevěné podlahy jsou mimořádně oblíbené v rodinných domech, ale dnes už nejsou ničím výjimečným ani v bytovce. Atraktivitu jim dodává především příjemný přírodní materiál a fakt, že při správné údržbě může dřevěná podlaha sloužit celý život. Základem je jemný smeták a poctivě vyždímaný mop. Protože zatímco laminátové podlahy vodu v lásce nemají, ty dřevěné ji doslova nesnášejí. Ideálním řešením je používat mop se samoždímacími koši, které jednoduchým sešlápnutím pedálu na kýblu vyždímají mop do poslední kapky. Dřevěným podlahám či parketám nedělá dobře ani přímé teplo a sluneční záření. V létě je proto chraňte zatáhnutými závěsy či žaluziemi. 


POZOR! Aby dřevo nevysychalo, podlahu je potřeba čas od času navoskovat nebo naolejovat. Pro dřevěnou podlahu to znamená značné prodloužení životnosti, chce to však jistou dávku odbornosti. Pokud si nejste jistí, doporučujeme nechat si podlahu navoskovat či vyleštit od profesionála. 


PVC a vinylové podlahy 

PVC a vinylové podlahy jsou v podstatě to samé. Vinylová podlaha je totiž vyrobená z PVC, avšak na rozdíl od PVC není balená v rolích, ale v jednotlivých kusech jako například plovoucí podlaha. Samozřejmě, zatímco na laminátových podlahách je hned vidět, že nejde o dřevo, na PVC je to zřejmé už na první pohled. Výhodou však je, že když se na PVC vylije voda a zůstane tam třeba i celý den, podlaze to neublíží. Při stírání mopem proto nemusíte úzkostlivě dohlížet na vlhkost či případné kaluže vody. 


Čištění nasucho realizujte denně – vysavačem anebo měkkým smetákem – a jednou do týdne setřete podlahu pomocí mopu a s neutrálním čistícím prostředkem. 


POZOR! Rozhodně nepoužívejte prostředky určené k umývání nádobí nebo agresivní či abrazivní čističe. Mohou totiž zničit ochrannou polyuretanovou vrstvu i samotné PVC. Čištění namokro realizujte přidáním neutrálního přípravku určeného speciálně pro PVC podlahy. 


Koberce 

Oblíbený koberec sice v posledních letech převálcovaly tvrdé podlahy, ale i tak se najde mnoho lidí, kteří šarmu koberců podléhají dodnes. Není se čemu divit. Měkkost, teplo a také nekonečný výběr dělají z koberců nesmrtelnou podlahovou krytinu. Nadšení může pominout, když dojde na údržbu. Koberce je potřeba minimálně jednou za týden pořádně vysát. Vyplatí se přitom investovat do speciálních vysavačů s rotačním kartáčem, který odstraní nečistoty z hloubky vlákna. Čištění nasucho můžete provádět i s pomocí speciálního prášku na koberce, který na něho jednoduše nasypete, necháte působit a vysajete. Nedoporučuje se však na modely s dlouhým chlupem, protože částečky prášku mohou zůstat v koberci. Na dlouhý vlas fungují nejlépe rozprašovací extrakty, které i neutralizují pachy. Minimálně jednou ročně se doporučuje profesionální hloubkové čištění, které odstraní nečistoty i bakterie a dodá koberci nový svěží nádech. Profesionální čištění koberců je o to naléhavější, trpíte-li alergiemi. 


POZOR! Největším strašákem koberců jsou odolné skvrny. Na jejich odstranění nikdy nepoužívejte čistící prostředky s bělidlem! Většinou postačí jemné vytírání nečistot z vláken malým množstvím saponátu zředěného s vodou. Dobrým tipem je vyzkoušet čistící prostředek nejdříve na málo viditelném místě a ověřit si, že koberec nepoškodí. 


Dlaždice 

Dlaždice nacházejí uplatnění především v exteriérech, ale setkáme se s nimi i uvnitř; nejčastěji za vchodovými dveřmi či v koupelně, kde by bylo umístění laminátu či dřevěných parket – pochopitelně – nemoudré. Asi nikoho nepřekvapí, že dlažbu je třeba nejprve pořádně zamést. Následuje teplá voda se saponátem na keramické povrchy. V žádném případě nepoužívejte agresivní čistící prostředky. V případě terakoty se vyhněte i prostředkům obsahujícím alkohol a amoniak. Absolutně dokonale fungují například parní mopy, které si hravě poradí i se spárami mezi dlaždicemi, a to i bez chemických prostředků. Nová metoda úklidu horkou párou přitom zabíjí až 99,9 % bakterií. 


POZOR! Při čištění vodního kamene – například dlaždic v koupelně – se vyhýbejte abrazivním čističům. S vodním kamenem si hravě poradí octová voda. Povrch dlažby se stopami vodního kamene stačí jednoduše potřít octem, nechat chvilku působit a opláchnout. 


A na závěr nezapomeňte, že s každou korunou, kterou do údržby podlahy či koberce investujete, můžete ušetřit několikanásobně vyšší sumy za opravy, případně – v tom horším případě – za komplet novou podlahu.


Zdroj a foto: Vileda

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Díky za super tipy jak se starat o podlahu. My jsme si před nedávnem do našeho bytu koupili vinylovou podlahu z https://www.vesna.cz/vinylove-podlahy a nevěděla jsem jak přesně se o takoýto typ podlah šetrně starat. Teď už však přesně vím jak na to :)

ODPOVĚDĚT

1

My máme všude plovoucí podlahu a v kuchyni a koupelně máme klasickou dlažbu. Tam jsme se báli plovoučku dát, aby se nezničila. Koupili jsme si ji z https://www.abparket.cz/ , protože se nám líbilo, že nám ji rovnou i položili, takže jsme to měli bez práce.

ODPOVĚDĚT

3

u nás je dlažba a laminát jsem spokojená

ODPOVĚDĚT

3

Máme koberce, lino a dlažbu.Koberce plánuji vyhodit a dát plovačku.

ODPOVĚDĚT

4

My máme po celém bytě z dílů lepenou vinylovou podlahu.V koupelně a na WC dlažbu. Z hlediska údržby naprostá pohoda.

ODPOVĚDĚT

1

Máme koberce, lino a dlažbu. Při příštím malování koberce vyhodím a dám plovoucí podlahy.

ODPOVĚDĚT

5

Podlahu máme dřevěnou díky tomu, že už v bytě byla, když jsme si ho pořizovali. Pravda je, že s vodou se nemá ráda.Ale zase není tak chladná jako třeba plovoucí.

ODPOVĚDĚT

3

DOBRÉ RADY ...

ODPOVĚDĚT

1

Máme laminátové podlahy a koberce.

ODPOVĚDĚT

3

máme dlažbu a laminátové podlahy

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (10 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chytrý dům je trendem současnosti - Jak vlastně funguje?

Chytrý dům je trendem současnosti - Jak vlastně funguje?

Chytrý dům může mít opravdu hodně vysoké IQ. Inteligentní neboli chytrá domácnost se někdy také...

Titulka pro: Bojujte proti bakteriím

Bojujte proti bakteriím

Bakterie a viry, které nás obklopují na každém kroku, jsou příčinou nejrůznějších onemocnění. Zdravotní rizika...

Jak zabezpečit domácnost před dovolenou

Jak zabezpečit domácnost před dovolenou

Nepodceňujte situaci a snažte se před týdnem či delším časem více či méně plánovaného oddechu...

Tipy pro zdravou domácnost Foto: Roventa

Tipy pro zdravou domácnost

Zabavit děti po celý den a zároveň udržet domácnost dokonale čistou je občas oříšek a...

Soutěž o poukázky do obchodního domu Kika

Už víte, jak na Vánoce vyzdobíte své domovy? Obchodní domy kika po celé České republice...

Titulka pro: Bakterie: kde všude na nás číhají?

Bakterie: kde všude na nás číhají?

Snažíte se mít domácnost jako klícku, aby vaše rodina žila v čistém prostředí? Děláte dobře,...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz