Zdraví

Jak se udržet fit: i lehčí aktivity pomůžou udržet kondici a zhubnout

Sbírání kytiček

Nemusíme držet drastické diety, či vrcholově sportovat, abychom si udrželi fyzičku či trochu zhubli do plavek.

Někdy stačí provozovat rekreační spor, hodně chodit a dodržovat správou stravu. Sportovní fyzioterapeut PhDr. Kryštof Kuba radí, jak nato:

Procházka alespoň 45 minut

Pokud nedržíte drastické diety, máte rádi dobré jídlo a nechcete přibírat na váze, je dobré se denně více hýbat. „Doporučuji se každý den projít alespoň 45 minut. Ideální je hodinová vycházka. Při té je potřeba si alespoň trochu zvýšit tepovou frekvenci, proto by to neměla být pomalá chůze od stánku s občerstvením ke stánku s pivem. Ideální je rychlejší tempo. Dá se říct, že jakýkoliv pohyb, při kterém se alespoň půlhodiny denně budete trochu potit, může být přínosný pro boj s kilogramy.“ říká fyzioterapeut PhDr. Kryštof Kuba.

Správná chůze

Chůze je ale nejjednodušší cesta ke zdravému hubnutí a zároveň zlepšení nebo udržení dobré kondice. Chcete-li si zlepšit postavu, tak choďte hezky napřímení rychlejším a pravidelným pohybem. Ideální je hodina a půl denně. Zkuste si denně měřit, kolik ujdete kroků a kilometrů Pokud ale chodíte pomalu, jdete ochable, tak to neprospívá zádům a ani po tomto pohybu neubudou kila. Při chůzi nenoste také těžké tašky, mějte raději dobře padnoucí batoh.

Při chůzi zapojte celé tělo

Obyčejná procházka je ideální k protažení a zapojení svalstva. Chcete-li více spalovat kalorie, je důležité při chůzi zapojit celé tělo a udělat komplexní cvik: „Během procházky ujděte například dvacet rychlých kroků a poté krok natáhněte, abyste zapojili i horní část těla, tak během chůze točte rukama v ramenou a pořádně s nimi zamávejte. Můžete se třeba i 10x uklonit na každou stranu – krásně si tak protáhnete páteř do stran. Nakonec si položte dlaně přímo na hýžďové svaly a 10x se pořádně zakloňte, tak zapojíte i břišní svaly. Pokud se takto během procházky třikrát protáhnete a zapojíte svaly, bude to úplně stačit.“ vysvětluje fyzioterapeut PhDr. Kuba.

Příjemné aktivity

Ze sportu lze doporučit běh. Důležité je ale mít v pořádku klouby a kosti. Běh pomáhá nejen pálit kalorie, ale pročistíme si jím krásně hlavu, je přínosný pro náš organismus. Skvělé je také zkusit projížďky na kole nebo tzv. „indiánský běh“, což je kombinovaná chůze s během. Komu jsou všechny tyto sporty cizí lze vřele doporučit například tanec. Ten je ideální i pro páry.

Kvalitní spánek

Když spíme, tak nejíme a zároveň nabíjíme baterky naší energie, abychom pak mohli vyrazit za zdravým pohybem. Proto pro vyvážení příjmu a výdeji energie vnímejme, co během dne děláme, jíme a jak den prožíváme.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: fyzioterapeut PhDr. Kryštof Kuba, www.nbcnews.com/better/health/why-walking-most-underrated-form-exercise-ncna797271,www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/walking/art-20046261
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků