Jak si na dovolené opravdu odpočinout

Dovolená – tolik vytoužený odpočinek a příležitost udělat si odstup od světa každodenního shonu. Často si ovšem můžeme všimnout, že nám po ní vlastně není lépe.

Jak si na dovolené opravdu odpočinout
Zobrazit fotografii v galerii

Přichází pocit, že bychom si měli volné dny napracovat a úzkostné myšlenky nás nepouští ani během nich. Může se dostavit i pocit zklamání, když po návratu zase začne ten samý kolotoč. Jak si odpočinout tak, abychom opravdu nabrali nové síly? Radí psychoterapeutka a lektorka Mgr. Alžběta Protivanská.


Vybírejte opravdu pro sebe 

Bude to moře, výšlap do hor nebo výlety na kolech? Už při výběru lokality a aktivit se nejprve zeptejte sami sebe, co vám opravdu vyhovuje. Nesnažte se výběrem udělat dojem na partnera nebo vybírat místo podle toho, jak bude vypadat na fotkách na Facebooku. Každý si odpočine u něčeho jiného a je zcela v pořádku zopakovat si výlet na chalupu, když vám tam minulé léto bylo opravdu dobře. 


Buďte na sebe hodní po návratu

Stejně jako budete plánovat dovolenou, myslete i na čas, který bude následovat bezprostředně po ní. Není výjimečné, že se dostaví “podovolenkové blues” ze špatného svědomí nad utracenými penězi nebo z návratu do města z přírody. Dobrou taktikou je vrátit se do práce uprostřed týdne a mít tak kratší čas do dalšího víkendu. Dejte sami sobě čas na pozvolné přistání do každodennosti. 


Zacvičte si před odjezdem

Poslední dny před samotným začátkem dovolené jsou často spojené s největším stresem. Je to zároveň důvod, proč můžeme zažívat příznaky podobné nachlazení. Tělo je pod zátěží a stresové hormony ohrožují naši imunitu. Zařaďte proto do programu pravidelné lehké cvičení před odjezdem. Sníží hladiny stresu, vyčistí vám hlavu a srovná vám myšlenky. 


Dejte tomu smysl 

Ty nejlepší zážitky života jsou z chvílí, kdy zažíváme takzvaný stav flow. Jedná se o čas, který věnujeme nové a zajímavé aktivitě, která pro nás vytváří výzvu a zároveň nám jde. Proto nás nedokáže naplnit dovolená, která je jen proležená pod slunečníkem. Čím různorodější a zábavnější budou vaše dovolenkové aktivity, tím budete mít větší pocit opravdového odpočinku. 


Vypněte přístroje 

Dovolená také často bývá místem, kde si až bolestně uvědomíme, jak moc jsme závislí na telefonu, notebooku a sociálních sítích. Neustálá potřeba zážitky zaznamenávat nebo nasávat ty cizí vede nakonec k jediné věci – nikdy nejsme opravdu tady a teď u toho, co se děje. V práci jasně řekněte, že budete offline a po dobu dovolené omezte používání digitálních přátel na minimum. Uvidíte, že to bude nejprve zvláštní pocit, ale nakonec se vám výrazně uleví. 


Naučte se něco nového 

Uprostřed pracovního procesu si často dlouhé týdny a měsíce říkáme, že si přejeme dostat do života nějaký nový návyk. Může to být meditace, pravidelné psaní deníku nebo každodenní pohyb. Dovolená je skvělou příležitostí k práci s novými zdravými zvyky. Zrovna cestovní deník může být zároveň užitečným nástrojem, jak si z dovolené zapamatovat více zážitků a moci se k nim vrátit i zpětně po letech.


Vnímejte všemi smysly

Jak se mají teď vaše prsty u nohou? A jak se vám dýchá? Který zvuk teď můžete slyšet úplně nejdál? A který je naopak nejblíž? Kde se dá teď v těle cítit, že vám tluče srdce? Už jen takové prosté ukotvení v tom, co teď můžete vnímat svými smysly pomáhá zvýšit pozornost k přítomné chvíli a snižuje stres. Na dovolené si to co nejčastěji připomínejte a pozorně vnímejte, co právě teď prožíváte. Takové situace si daleko lépe zapamatujete, a nakonec budete mít i silnější vzpomínky z celé dovolené. 


Pečujte o tělo

Zajděte si ke kadeřnici, na nehty nebo na masáž. Rozmazlete tělo a podpořte tak pocit, že je dovolená opravdu odpočinkovým časem, kde můžete načerpat nové síly. I když budete v cizokrajné zemi, buďte opatrní s jídlem, aby dovolená nekončila s bolavým břichem v posteli. Opečované tělo se vám odmění vyšším pocitem vitality a větší energií do dalších zážitků.


Autor: Alžběta Protivanská
Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Vy co máte holky děti, tak zvládáte si odpočinout na dovolené i s nimi ?

ODPOVĚDĚT

2

My už jsme s manželem na dovolené nebyli ani nepamatuji. Maximálně jedeme někam na jeden den. Máme vlastní hotel, který vyžaduje veškerý náš čas. Já bych ale neměnila, protože vlastní hotel byl vždy můj sen :-) . Neustále do něj kupujeme nové vybavení , aby byl stále moderní a hostům se tak u nás líbilo.

ODPOVĚDĚT

2

Pěkný článek. Já to letos vidím tak, že nikam do zahraničí nepojedu a raději si zařídím nějaký pěkný pobyt tady u nás. Co jsem se tak koukala, tak třeba v západních Čechách se dají najít pěkné pobyty. Viz například tento: https://sbalaval.cz/ceska-republika/400000590-zapadni-cechy-.html

ODPOVĚDĚT

6

Preferuji aktivní dovolenou s troškou relaxace.

ODPOVĚDĚT

4

My jezdíme se známými do Chorvatska a do ŘECKA.

ODPOVĚDĚT

3

Já budu celé prázdniny doma,hlavně na zahradě, taky u mě budou vnoučata...

ODPOVĚDĚT

3

My také na dovolenou nejezdíme máme psa, zahrádku a okolo domu máme spoustu práce.

ODPOVĚDĚT

3

přesně je to i u nás

ODPOVĚDĚT

3

Máme pěknou zahradu, tam je také hezká dovolená : jak pracovní tak odpočinková.

ODPOVĚDĚT

6

Na dovolené jezdíme. Ale jak roky přibývají, tak se snažíme, dokud síly stačí, co nejvíce poznávat a dohnat dobu, kdy jsme mohli tak akorát k Balatonu, do NDR a v lepším případě do bývalé Jugoslávie.

ODPOVĚDĚT

2

Jsem už sice v důchodu, ale prázdniny mám rozplánované do posledního dne : moře s dcerou, tábor s důchodci, pěší pouť s křesťany, hlídání 4 vnuků a plno aktivit s nimi a ještě v srpnu maminka slaví 90 let, tak několik setkání s rodinou a se známými.

ODPOVĚDĚT

4

My už na dovolenou nejezdíme.

ODPOVĚDĚT

8

Na dovolenou jezdíme hlavně relaxovat, ale zároveň se nevyhýbáme sportovním aktivitám a poznávání té či oné země, když je to dovolená zahraniční. U nás v Čechách jezdíme na cyklovýlety a už jsme projeli hodně krásných míst. Sociální sítě se snažíme vypustit a mobil používat hlavně jako fotoaparát.

ODPOVĚDĚT

7

dovolenou nemáme jsme doma je tu ještě hodně práce a taky máme psa

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (14 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rozhovor s mentální koučkou Petrou Lekešovou Krajčinovič

MgA. Petra Lekešová Krajčinovič – akreditovaný profesionální koučka a terapeutka mentální aktivity, kterou milují naše...

Titulka pro: Průvodce šťastným vztahem

Průvodce šťastným vztahem

Znáte doktorku Lauru? Věnuje se zákonitostem partnerských vztahů z hlediska moderní psychologie a sexuologie.

Show Jana Krause

Kdo přijde do Show Jana Krause

Herec a zpěvák Vojtěch Dyk, baronka Kateřina Daczická a psycholog Radek Ptáček se představí v...

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Češky mají za život průměrně 7 sexuálních partnerů. Jak řeší antikoncepci?

Češky mají za život průměrně 7 sexuálních partnerů. Jak řeší antikoncepci?

Doby, kdy každá žena měla obvykle jednoho sexuálního partnera po celý život, dávno minuly. Výzkumná...

Detoxikace psychiky: nová cesta k vlastní spokojenosti

Detoxikace psychiky: nová cesta k vlastní spokojenosti

Každý z nás ukrývá ve svém nitru spoustu zážitků a vzpomínek, a to jak vědomých,...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz