Krása

Jak si poradit s vlasovým vírem

Máte pocit, že váš účes nedrží na některém místě požadovaný tvar? Vlasy si dělají, co chtějí a není ve vaší moci vytvarovat je právě tak, jak potřebujete? Příčinou může být vlasový vír. Poradíme vám, jak se s ním vypořádat.

Vlasový vír je způsob uspořádání vlasů vyrůstajících z jednoho místa. Na hlavě je několik typických partií, kde se s nimi můžete setkat (temeno hlavy, kontura obličeje a vzadu na krku). Nejčastěji se vyskytuje na temeni hlavy, kde se vlasy sbíhají do pomyslného „šneku“ (útvar nemusí být vždy zcela pravidelný).

Jak se vypořádat s vlasovým vírem

V populaci najdete několik tisíc lidí, kteří mají dva základní víry nad sebou. Uspořádání vlasových vírů se v průběhu života nemění a v podstatě jediný způsob, jak se s nimi vypořádat, je použití vhodného střihu vlasů a správné úpravy účesu. Existují i odborné studie, které dokazují, že směr uspořádání vírů souvisí s koordinací těla. Udělala jsem si malý průzkum a opravdu se mi potvrdilo, že praváci mají pravostranné víry a leváci levostranné.

Nejúčinnější zbraní na vlasový vír je správně zvolený účes. Je na kadeřníkovi, aby vám navrhl vhodný účes a poradil vám, jak se o problematické partie starat – pokud to ani střih nevyřešil. Navíc ženy mají obvykle jiné vlasové víry než muži.

Ženy a vlasové víry

U žen se vlasové víry nejčastěji objevují na spáncích (tzv. kontura), nebo na temeni hlavy. Mnoho žen má pocit, že jim vlasy na temeni nedrží tvar a plihnou. Často to bývá způsobeno právě vlasovým vírem a existuje několik možností, jak s ním zatočit.

Střih

Podstatnou roli hraje vhodně zvolený střih. Pokud jsou vlasy delší, stříhají se   na temeni tak, aby na sebe všechny navazovaly, nikdy se nestříhají příliš krátké.

Barva

Také barva vlasů může pomoci zamaskovat neposlušné vlásky. Při zesvětlování vlasů si dávejte pozor na partie u kontury, protože vlasy zde jsou mnohem jemnější. Kdybyste je zesvětlili příliš, mohlo by to zbytečně přitáhnout pozornost k problematickému místu. Dávejte si pozor i při melírování, abyste vlasy na temeni příliš nezesvětlili. Doporučuji spíše kombinovaný melír – světlé pramínky s tmavými, aby spolu odstíny ladily.

Styling

Vlasy foukejte ještě mokré a začínejte na problematických partiích. Ženy dělají často chybu, když vlasy nechají nejdříve proschnout, a pak teprve je tvarují.

Neposlušná ofina

I ženy s výraznými vlasovými víry nad čelem mohou nosit ofinu. Jen vědět, jak na to. Oddělte vlasy nad čelem do trojúhelníku hlubokého alespoň 5 – 7 cm. Vrchol by měl směrovat k temeni hlavy, strany trojúhelníku končí u koutků očí. Trojúhelník rozdělte na tři podsekce. Ofinu zastřihněte do požadovaného tvaru a v místě, kde se vlasy stáčejí, je ponechte nepatrně delší.

Když ofinu foukáte, musí být vlasy mokré. Začněte nad čelem a stále se držte tři podsekcí. Používejte plochý kartáč, pomalu vlasy sušte a narovnávejte. Fén musí mít vždy koncovku, takzvaný koncentrátor, aby vzduch proudil přesně tam, kam potřebujete. Když je pramen suchý, foukejte vlasy přes kartáč ze strany na stranu, abyste jim dodali přirozený pohyb. Takto postupujte v každé podsekci, až se spojí v celek. Výsledkem je perfektní ofina, která drží, dokud se vlasy znovu nenamočí. Na suchých vlasech ještě zkontrolujte tvar a délku.

Muži a vlasové víry

U mužů se problematické partie objevují nejčastěji vzadu na krku. Pokud se vlasy v této partii stáčejí do několika vlasových vírů, je nejvhodnější zvolit střih úplně krátký, nebo dokonce vystříhaný strojkem a pravidelně ho udržovat každé 3 – 4 týdny. Pak vír nemá šanci zlobit.

Muži ale mohou mít i tzv. kouty, což je také forma vlasového víru. I v tom případě doporučuji nosit velmi krátký střih, nejlépe provedený strojkem. Jsou-li vlasy naopak husté a muže trápí tzv. líznutí, je možné tyto partie pouze podstříhat a překrýt vlasy     z okolí. Opět je třeba přizpůsobit účes tvaru obličeje a střihu, nebo naopak vlasy nechat dorůst minimálně 7 – 10 cm po celé délce.

Autor: Gabriela Revellese
Foto: archiv Gabriela Revellese

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: gabriela.revellese.cz/
Zdroj fotografií: Gabriela Revellese

Diskuze: příspěvků