Domácnost

Jak si vybrat LEDku

Ještě před několika lety byly LED žárovky dražší na pořízení, a také měly svoje „mouchy“. Dnes už je situace jiná, ledky jsou finančně dostupnější a kvalitní. Čím se řídit při jejich nákupu?

Asi každý už ví, že ledky šetří – ve srovnání s tradičními žárovkami jde o úsporu energie zhruba 80 až 90 procent, navíc vydrží řadu let. Ale to není vše, co je třeba vědět, než si ledky pořídíte.

Závit musí odpovídat

Za běžný se považuje závit E27, E14, GU10 (bodové světlo), případně MR16 (bodovka na 12 V). Čili když nahrazujete starou žárovku, pořiďte si ledku odpovídajícího závitu. Mrkněte na obal produktu, typ závitu tam musí být uvedený. Stejně jako napájení, jež se uvádí ve voltech a nejčastěji jde o 220 V, případně 12 V. Údaj byste opět měli najít na žárovce i na obalu.

Tok světla – hodně, nebo málo?

Další důležitý údaj představuje svítivost. Je to jasné, potřebujete přece vědět, jak moc, nebo málo bude žárovka svítit. U ledek se uvádí v lumenech (lm), ale převést si watty na lumeny není žádný problém. Například svítivost běžné žárovky 60 W odpovídá ledce 700 lm, 40 W je totéž, co 400 lm, a 25 W rovná se 200 lm.

A co barva?

Někde doma chcete příjemnější, teplejší tón světla, jinde byste ocenili jasnější, chladnější… Nejlepší samozřejmě je svítidla kombinovat i v jedné místnosti tak, jak vám to bude vyhovovat s ohledem na danou aktivitu. Pro relaxaci se hodí žluté světlo, kdežto do pracovny oceníte spíše odstín takzvané denní bílé.

Nepřehlédněte: Tento údaj se uvádí v kelvinech (K) ve třech barevných skupinách, a to jako:
– teplá bílá, tedy zhruba 2500 až 3500 K, což je barva tradiční žárovky,
– denní bílá, neboli 4000 až 5000 K, jež má připomínat světlo venku,
– studená bílá, nad 5000 Kč, má namodralý nádech.

K čemu je se hodí index podání barev

Index podání barev (označuje se jako Ra) vlastně napovídá, jak budou vypadat barvy osvětlených objektů, kdybyste je mohli porovnat se slunečním světlem. Obecně stačí vědět, že čím je Ra vyšší, tím spíš se blíží záři slunce (100 Ra je ideál, 80 Ra dobrá volba).

Co je dobré také vědět

Každého zajímá, jak dlouho mu nové ledky vydrží. Mnohdy záleží na výrobci, za běžnou se považuje výdrž 15 000 až 20 000 hodin. Buďme konkrétní – kdybyste každý den svítili 6 hodin a koupili si ledku s životností 20 000 hodin, vydrží vám 9 let. Na obalu samozřejmě najdete i informaci, jak vysoký je příkon neboli spotřeba elektrické energie za hodiny, uvádí se ve wattech.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Ušetřeno CZ
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků