Nic nevydrží věčně v dokonalém stavu a naše tělo není výjimkou. Víte, co se děje s chrupem ve vyšším věku? A na co je víc než vhodné myslet předem?
Stárnutí je normální proces, který se týká většiny z nás. Mění se nejen naše mysl a vnímání, ale také schopnost přizpůsobení se, výkonnost a samozřejmě také náš organismus. Včetně chrupu a ústní dutiny.
Stáří a ústa
Podle MUDr. Ladislava Korábka, CSc., MBA, patří mezi typické příznaky přibývajícího věku změna barvy zubů i jejich opotřebení, projevují se klínovité defekty v krčkové oblasti zubů, vyšší výskyt krčkového zubního kazu i vyšší výskyt viklavosti zubů. Rovněž se vytvářejí mezery mezi zuby a někdy je zřetelně vidět, jak zuby „putují“ (ustupuje dáseň). U někoho je běžná ztráta zubů díky komplikacím zubního kazu a parodontitidě, nelze opomenout ani vliv nemocí a léků na sliznicích dutiny ústní (například ztenčení sliznic, kvantitativní i kvalitativní změny vlastností slin) a podobně.
Dá se změnám předejít?
Ne všechny změny jsou však nezbytně nutné a rozhodně ne vždy platí, že stáří automaticky rovná se ztráta zubů. „K hlavním příčinám bezzubosti patří parodontitida, zubní kaz a jeho komplikace. Alfou a omegou prevence ztráty zubů je proto důkladná a důsledná ústní hygiena. V celém procesu ústní hygieny je naprosto zásadní mechanické odstraňování nánosů zubního mikrobiálního povlaku (zubního plaku), nejlépe dvakrát denně po jídle. To platí pro celý život člověka a pro všechny situace v ústech, tedy i pro pacienty s můstky, částečnými snímatelnými protézami nebo s náhradami kotvenými na implantátech,“ vysvětluje odborník.
Změna stravy je žádoucí
MUDr. Ladislav Korábek upozorňuje na to, že vznik krčkového zubního kazu souvisí rovněž s tím, co jíte. Proto by lidé ve zralém věku měli omezit konzumaci sladkostí. Jako rizikové se označují zkvasitelné cukry, například řepný, ovocný a mléčný i některé škroby. Kyseliny v potravě (zejména jde o citrusy a kyselé ovoce) zase negativně působí na povrch skloviny a zuboviny, který naleptávají. Neutralizovat je lze pitnou či speciální ústní vodou. Vše spolu souvisí.
Prevence je zásadní
K základním pravidlům prevence onemocnění ústní dutiny patří následující:
- čištění zubů pastou s fluoridy, které pomáhají chránit chrup před kazem (ráno i večer)
- používání mezizubních kartáčků a dentálních nití (mechanicky čistí povrch zubů nedostupných pro zubní kartáček)
- používání antibakteriální ústní vody (pečují o povrchy sliznic a zároveň odstraňují z povrchu zubů zbytky zubního plaku po mechanickém čištění)
A co ještě?
Samozřejmě pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygienistky, kteří zkontrolují chrup, odhalí případné problémy a poradí, jak zlepšit ústní hygienu.
Připravila: Věra Hájková