Zdraví

Jak správně pečovat o zuby s přibývajícím věkem

Sbírání kytiček

Nic nevydrží věčně v dokonalém stavu a naše tělo není výjimkou. Víte, co se děje s chrupem ve vyšším věku? A na co je víc než vhodné myslet předem?

Stárnutí je normální proces, který se týká většiny z nás. Mění se nejen naše mysl a vnímání, ale také schopnost přizpůsobení se, výkonnost a samozřejmě také náš organismus. Včetně chrupu a ústní dutiny.

Stáří a ústa

Podle MUDr. Ladislava Korábka, CSc., MBA, patří mezi typické příznaky přibývajícího věku změna barvy zubů i jejich opotřebení, projevují se klínovité defekty v krčkové oblasti zubů, vyšší výskyt krčkového zubního kazu i vyšší výskyt viklavosti zubů. Rovněž se vytvářejí mezery mezi zuby a někdy je zřetelně vidět, jak zuby „putují“ (ustupuje dáseň). U někoho je běžná ztráta zubů díky komplikacím zubního kazu a parodontitidě, nelze opomenout ani vliv nemocí a léků na sliznicích dutiny ústní (například ztenčení sliznic, kvantitativní i kvalitativní změny vlastností slin) a podobně.

Dá se změnám předejít?

Ne všechny změny jsou však nezbytně nutné a rozhodně ne vždy platí, že stáří automaticky rovná se ztráta zubů. „K hlavním příčinám bezzubosti patří parodontitida, zubní kaz a jeho komplikace. Alfou a omegou prevence ztráty zubů je proto důkladná a důsledná ústní hygiena. V celém procesu ústní hygieny je naprosto zásadní mechanické odstraňování nánosů zubního mikrobiálního povlaku (zubního plaku), nejlépe dvakrát denně po jídle. To platí pro celý život člověka a pro všechny situace v ústech, tedy i pro pacienty s můstky, částečnými snímatelnými protézami nebo s náhradami kotvenými na implantátech,“ vysvětluje odborník.

Změna stravy je žádoucí

MUDr. Ladislav Korábek upozorňuje na to, že vznik krčkového zubního kazu souvisí rovněž s tím, co jíte. Proto by lidé ve zralém věku měli omezit konzumaci sladkostí. Jako rizikové se označují zkvasitelné cukry, například řepný, ovocný a mléčný i některé škroby. Kyseliny v potravě (zejména jde o citrusy a kyselé ovoce) zase negativně působí na povrch skloviny a zuboviny, který naleptávají. Neutralizovat je lze pitnou či speciální ústní vodou. Vše spolu souvisí.

Prevence je zásadní

K základním pravidlům prevence onemocnění ústní dutiny patří následující:

  • čištění zubů pastou s fluoridy, které pomáhají chránit chrup před kazem (ráno i večer)
  • používání mezizubních kartáčků a dentálních nití (mechanicky čistí povrch zubů nedostupných pro zubní kartáček)
  • používání antibakteriální ústní vody (pečují o povrchy sliznic a zároveň odstraňují z povrchu zubů zbytky zubního plaku po mechanickém čištění)

A co ještě?

Samozřejmě pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygienistky, kteří zkontrolují chrup, odhalí případné problémy a poradí, jak zlepšit ústní hygienu. 

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Stomatologická klinika 1. LF UK a VFN Praha, MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků