Na zdraví našich zubů a dásní má vliv především správná péče v podobě důkladného čištění zubů, dentální hygieny, pravidelných návštěv u zubař a samozřejmě také genetika.
Velkou část celkového zdraví chrupu ovlivňuje ale i to, co jíme. Zubům škodí příliš sladké, kyselé či tvrdé potraviny. Co ale jíst, abychom naopak chtěli zdraví zubů podpořit nebo alespoň jim neuškodit?
Sýry pro dobro našich zubů
Pokud patříte mezi milovníky sýrů, tak máte další důvod si je i nadále s klidným svědomím vychutnávat. Podle webu dentistry.uic.edu jsou totiž bohaté na vápník a bílkoviny (kasein), které posilují zubní sklovinu. Sýry obsahují fosfáty, které zvyšují v ústech hladinu PH a tím snižují i riziko zubního kazu. Sýry také musíme díky jejich konzistenci při jídle žvýkat a to zvyšuje výskyt slin v ústech. Ty napomáhají udržovat čistotu a rovnováhu v dutině ústní a eliminují bakterie.
Žvýkačky bez cukru
„Mnoho lidí se obává, že žvýkačky jsou na zuby nezdravé a mohou vytahovat plomby. Opak je ale pravdou. Žvýkačky bez cukru naopak pomáhají neutralizovat kyseliny v puse. Navíc kvalitní plomby se nedají jen tak vytáhnout žvýkačkou. Důležité je ale mít vždy žvýkačky bez cukru, protože cukr je potravou bakterií, které způsobují zubní kaz,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek.
Mléko neutralizuje
Velmi prospěšné je také po jídle občas vypít trochu mléka. Především po mlsání sladkostí. Podle webu dentistry.uic.edu umí mléko dobře neutralizovat kyseliny v ústech. Navíc obsahuje vápník, který dobře posiluje zubní sklovinu a snižuje vznik paradentózy.
Jablko
I když vysoká konzumace ovoce (především citrusových plodů) se obecně kvůli zdraví zubní skloviny příliš nedoporučuje. Tak jablka jsou naopak přínosná. I když jablka obsahují cukr, tak zároveň obsahují i vodu a vlákninu. Navíc „vláknovitá „struktura jablka dobře masíruje dásně a jeho žvýkání mírně odstraňuje povrchové nečistoty, takže má tzv. abrazivní účinky.
Zelený a černý čaj
Podle webu urmc,rochester.edu jsou v zeleném a černém čaji obsaženy sloučeniny polyfenoly, které pomáhají v ústech zpomalovat růst bakterií. Polyfenoly také pomáhají bojovat proti špatnému dechu.
Připravila: Věra Hájková