Hobby

Jak vidí konec světa věštec Stanley Bradley

Srážka s asteroidem, solární bouře, jaderná válka, supervulkán: to je jen několik teorií o konci světa. S tím, jak se blíží závěr letošního roku, si mnoho lidí stále častěji klade otázku, zdali se s ním náhodou neblíží i zvěstovaný konec světa. Známý věštec Stanley Bradley nám vyvěštil, jak jsou jednotlivé teorie konce světa pravděpodobné.

Nebezpečná celosvětová pandemie

Teorie: V této teorii se tvrdí, že přijde nebezpečná nákaza, která ohrozí miliony lidských životů a může dokonce způsobit zánik života na zemi. V minulosti takto lidstvo ohrožoval mor, spalničky, později ptačí chřipka nebo choroba HIV.


Co na to říká Stanley Bradley: Ani pandemie zánik světa nezpůsobí. Sice přijdou nové choroby a mutace, naštěstí věda jde tak rychle kupředu, že se časové úseky mezi propuknutím nemoci a nalezením léčby velmi výrazně zkrátí. I HIV bude do sedmi let léčitelné. V budoucnu lékaři budou schopní účinnou vakcínu najít i do půl roku, maximálně však do pěti let.

 

Nová doba ledová

Teorie: Tato teorie mluví o následcích jaderných útoků nebo výbuchů supervelkých sopek, kvůli kterým sopečný prach dlouhodobě pokryl oblohu a zastínil slunce. Následkem toho by se země pokryla ledem a ochladila se na stabilní teplotu hluboko pod bodem mrazu.

Co na to říká Stanley Bradley: Další doba ledová nás nečeká, toho se bát nemusíme. Nic takového v naší budoucnosti nevidím.

 

Jaderná válka

Teorie: Jaderné zbraně jsou v současné době nejen výsadou velkých států a mocností, ale stále častěji se nacházejí i v soukromých rukách. K dispozici je mají i různé teroristické organizace. Kdyby jaderná válka vypukla, byly by její následky nedozírné.

Co na to říká Stanley Bradley: Jaderná válka nám skutečně nehrozí. Díky opatřením, které jsou celosvětově podnikány kvůli vymýcení terorismu, bude i tato varianta dostatečně dobře hlídána, aby k ní vůbec nemohlo dojít.

 

Umělá černá díra

Teorie: Vědecký pokrok a další vývoj urychlovače částic bude mít za následek reakci, při níž vzniknou malé černé díry, které postupně pohltí naši planetu.

Co na to říká Stanley Bradley: To je prosté, nic takového neexistuje.

 

Srážka Země s obřím asteroidem

Teorie: Tato teorie předpokládá náraz obrovského asteroidu, tak jako v americkém filmu Armagedon. Výsledkem má být konec života na Zemi. Lidé by údajně v takovém případě vyhynuli stejně jako kdysi dinosauři.

Co na to říká Stanley Bradley: Srážkou s asteroidem svět rozhodně neskončí. I když už jsem v minulosti předpověděl, že následujících sto let budou asteroidy padat opravdu hodně a první velký spadne ještě v letošním roce. Na konci století pak spadne další obrovský, který zničí třetinu Německa. Rozhodně však nespadne žádný tak velký asteroid, aby mohl vyhubit lidstvo, zničit svět nebo nějak zásadně ohrozit chod planety.

 

Nadvláda strojů nad lidmi

Teorie: Představte si svět z budoucnosti Terminátora anebo jako vystřižený z Matrixu. Tyto apokalyptické filmy jsou vizemi společnosti, kde se nadvlády nad lidstvem zmocnily inteligentní stroje. Moderní technologie jsou velmi mocné. Je však možné, že by si v budoucnu mohly chtít člověka podmanit?

Co na to říká Stanley Bradley: Vláda strojů nám rozhodně nehrozí. Ty programuje člověk a bude je programovat i dál. Větší problémy budou mít lidé s tím, aby přežili. Nejde jen o hrozbu jaderné války, ale především o nedostatek energie, potravin a peněz. Ve společnosti bude vládnout chaos, některé stroje se tudíž mohou vymknout kontrole. Rozhodně však nedojde k tomu, že by zničily velké město nebo dokonce stát.


Gama záblesky z vesmíru

Teorie: Gama záření se uvolňuje při zániku velké hvězdy. Malé částice dokáží okamžitě zničit cokoliv, na co narazí. Podle astronomů se však v takové nebezpečné zóně nenacházíme a průměrná galaxie prodělává takové výbuchy v průměru jednou za deset milionů let.

Co na to říká Stanley Bradley: Jak už jsem se zmiňoval v některé z předchozích otázek, hrozí nám spíš srážky s meteority a asteroidy. Gama záblesky rozhodně ne, to se naší planety týkat nebude.

 

Stoupání oceánů

Teorie: Vlivem změn v atmosféře a díky globálnímu oteplování budou tát ledovce a zvednou se hladiny světových oceánů. Následkem toho skončí velká část pevniny pod vodou a život na Zemi se výrazně změní.

Co na to říká Stanley Bradley: Zem určitě ubývat bude. Hladina oceánů se místy zvedne až o šest metrů, ale to je přirozený proces. Na druhou stranu přibudou plovoucí města. Rozhodně se ale nebude jednat o problém, se kterým by si člověk neporadil.


Velká solární bouře

Teorie: Erupce na Slunci uvolňují malé částice, které proletí sluneční soustavou velkou rychlostí a mohou mít zásadní vliv na život na naší planetě. Pokud by se na Slunci rozpoutala velká solární bouře, život na Zemi by s největší pravděpodobností zanikl.

Co na to říká Stanley Bradley: Solární bouře není reálná. Erupce na Slunci jsou a budou, ale změny na Slunci, které by ovlivnily život na Zemi, se nedějí. Každopádně Země není jedinou planetou, na které je možný život. Takových planet je ještě dvanáct a v dalších čtyřiceti letech budou postupně objevovány.


Výbuch supervulkánu

Teorie: Masivní erupce lávy a pohyby zemských ker jsou v historii planety Země pravidelnou samozřejmostí. Dnes by takový výbuch velké sopky znamenal nejen lokální vyhubení života v její blízkosti, ale také přerušení letecké dopravy, elektřiny atd.

Co na to říká Stanley Bradley: Tlak v planetě je velký. Bouchat to bude všude možně. Takový výbuch, který by vyhladil život na zemi nebo celý stát, však rozhodně nehrozí. Jednotlivé sopky budou vybuchovat postupně na různých místech, ale nikdy ne zároveň.

 

Převrácení zemských pólů

Teorie: V průběhu vývoje naší planety si póly vyměňovaly svá místa. Docházelo k tomu nepravidelně, jednou za sto tisíc až milion let. Lidé nedokáží odhadnout, jaké důsledky by taková změna mohla mít dnes na celou civilizaci. Zůstali bychom nechráněni před slunečním zářením? Znamenal by kolaps geomagnetického pole země také kolaps všech našich komunikačních technologií a energetických sítí?

Co na to říká Stanley Bradley: Je to nesmysl, nic takového se nestane.


Faktor X

Teorie: Zánik našeho světa může způsobit téměř cokoliv. Lidské poznání má své velmi omezené hranice a nikdo neví, co na nás čeká tam venku.

Co na to říká Stanley Bradley: Možnosti, kdy si lidé budou myslet, že něco takového hrozí, tu jsou, ale nikdy to nebude tak, že by hrozil zánik celé planety. Daleko častěji to budou velké, nové, nenadálé věci, které se teprve budeme muset naučit řešit, ale vždy se včas vyřeší. Celé to „strašení“ je známé už z pohádek, lidé se asi rádi bojí a proto stokrát opakovaná lež, či fáma, se stává pravdou. Nejdříve přijdou húře řešitelné problémy za 350 let.

Autor: Stanley Bradley
Foto: Corbis
20. 12. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků