Sport

Jak vybírat sportovní obuv

Sbírání kytiček

Začínáte se sportem a sháníte vhodné „botky“? Děláte dobře – správná obuv je základním stavebním kamenem vašeho vybavení. Která se pro vás hodí?

Kvalitní sportovní boty vám dobře poslouží řadu let, vybírejte je tedy pečlivě. A více než na módní trendy dejte na praktické prvky. Jen pak díky ní nebudete zbytečně zatěžovat klouby, ani si „nevyrobíte“ otlaky.

Na co pozor

Prvotním vodítkem pro nákup je vaše úvaha, jakému sportu se chcete věnovat. Sice je fajn mít jednu sportovní obuv na veškeré pohybové aktivity, protože zabere méně místa v botníku, na druhou stanu je ale zřejmé, že okruhy jednotlivých sportů se od sebe liší. Pak se také do jisté míry liší i zvolená obuv.

Začínáte s tenisem?

Podle Veroniky Sajdokové z CCC při tenisu provádíte mnoho pohybů zprava doleva, a proto je lepší pořídit si bytelnější sportovní boty, které slibují stabilitu. Tenisové boty by měly přesně sedět na noze, nepořizujte si takové, ve kterých máte určitou rezervu (jak tomu je například u běžecké obuvi). Po pár hrách se boty rozšíří, podle potřeby vaší nohy.

Důležité je i to, na jakém povrchu budete nejčastěji hrát. Pohybujete-li se především na tvrdém povrchu (například beton), dejte přednost botám s dobře pružící podrážkou. Ovšem na trávu či antuku se hodí boty se stromečkovým protiskluzovým vzorem.


Proběhněte se (nejen) přírodou

Další oblíbený sport, běh, si rovněž žádá vhodnou obuv. Na čem také záleží? I na vaší hmotnosti. Pokud jste trochu při těle, anebo s během začínáte, potřebujete boty, jež budou dobře tlumit a jsou takzvaně těžší. Naopak ti, co váží, méně (drobné postavy) a ti, kteří už mají zkušenosti, můžou nazout lehčí tenisky. Na rozdíl od tenisu si běžecké boty pořiďte větší, asi o půl čísla až číslo. „Při běhu se noha posouvá podle terénu, kde zrovna běžíte, a je dobré mít v botě prostor, “říká Veronika Sajdoková. Boty se doporučuje po několika letech, optimální jsou 3 roky, měnit, protože pak ztrácí pružící schopnosti.

Náš tip: Pro přírodní, lesní terény je nejlepší krosová obuv.

Hurá do posilovny. Nebo na aerobic?

Pro indoor sportovní aktivity si kupte boty, které se označují jako „ non parking“. Což ocení provozovatelé sportovišť – tyhle botky nezanechávající tmavé šmouhy. A co dál? Pro fitness nebo na hodiny aerobicu jsou vhodné odpružené boty (zvládnou nárazy a ochrání nožní klenbu), s dostatečnou boční podporou a opět celkovou stabilitou. Pokud ale „jen“ posilujete na strojích, vystačíte si s dobrými teniskami. A kdo má nejraději spinning, ten by měl volit boty s pevnou podrážkou, optimálně se systémem SPD.


Připravila: red
Foto: CCC
22. 7. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků