Děti

Jak vybrat dětem správnou obuv

Sbírání kytiček

Dětská noha se rychle vyvíjí, mění se její tvar, a proto je potřeba volit vhodnou obuv a velikost nohy pravidelně kontrolovat. Nohy můžete změřit pomocí speciální pomůcky, na kterou se dítě jen postaví. K dispozici by měla být na všech prodejnách s dětskou obuví. Dětské boty jsou jednou z věcí, na které by se rozhodně nemělo šetřit.

Péče od malička
Lékařské studie jsou nekompromisní. Podle nich se většina dětí rodí s naprosto zdravýma nohama, ale kvůli nevhodně zvolené obuvi se již u prvňáčků objevují první známky jejich poškození. Proto je třeba volit boty, které jsou nejen pohodlné, ale také podporují nohu při chůzi, stání a podobně. Dětská noha má trochu jiné potřeby než dospělá. Kromě jiného je mnohem elastičtější, proto děti hůře rozeznají, že jim bota nesedí tak, jak má.

Bota, která je pohodlná a komfortní, podporuje nohu ve všech jejích funkcích – jak při chůzi a stání, tak v běhu i skoku. Umožňuje fyziologický pohyb nohy a plní i funkci, která tlumí nárázové síly při chůzi a chrání klouby a páteř před účinky zatížení – funguje jako „náhradní meziobratlová ploténka“. Ideální je tedy volit obuv odvíjející se od anatomie, fyziologie a biomechaniky nohy. 

Volte obuv podle typu chodidla
Obuv musí padnout do délky i do šířky. Při nákupu obuvi si rozměry ještě jednou řádně proměřte. Zkoušejte vždy obě boty – nikdo z nás nemá obě chodidla stejná a každý máme jiný typ chodidla. Podle toho také vybírejte. Normální typ má průměrně vysokou klenbu. Tento typ dopadá při běhu na vnější stranu paty, pak se lehce překlápí dovnitř podle vertikální osy, a tím absorbuje náraz. Právě modely KEEN mají všechny základní prvek stability a tlumení. Plochý typ chodidla má nízko položenou klenbu a zanechává téměř kompletní otisk. To znamená, že otisk chodidla má podobnou plochu jako celé chodidlo. Takovýto otisk obvykle indikuje chodidlo, které se příliš překlápí dovnitř. Při delší chůzi existuje nebezpečí úrazu a nadměrného opotřebení zapojených kloubů a vazů. Nejvhodnější je obuv s tvrdší vnitřní částí podešve a prvky kontroly pohybu. Úplně nevhodné jsou měkké boty a obuv se zakřivenou konstrukcí. Typ chodidla s vysokou klenbou zanechává otisk s velice úzkým středem chodidla spojujícím patu a přední část chodidla. Takové chodidlo je nedostatečně tlumící, takže neefektivně tlumí nárazy. Nejvhodnější obuví jsou měkké boty s tlumením nárazů a s pružnými prvky umožňujícími volnost pohybu. Nevhodné jsou boty, které omezují pohyblivost, stlačují prsty k sobě a vytvářejí v meziprstních prostorech příhodné mikroklima pro plísně.

Zajistěte nohám stabilitu
Abyste předešli distorsím – podvrtnutím kotníků, musíte zajistit stabilní postavení nohou.
Stabilitu nohy zajistí bota s pevným opatkem, nepříliš úzká, na pevné podešvi s malým podpatkem. Nestabilní je naopak bota úzká, na vysokém podpatku, s volnou patou. Zvláště při sportech se skoky, doskoky, odrazy a častou změnou směru a rychlosti, či při chůzi v nerovném terénu je pevná a kvalitní obuv nejlepší prevencí. Sportovní i turistickou obuv je možno vybavit ortopedickou stélkou zlepšující stabilitu nohy.

Věnujte pozornost okopu
Při chůzi se špička nohy ohýbá a funguje i při odrazu. Bota by měla být v oblasti bříšek pod prsty přiměřeně pružná a snadno ohebná. Od konce nejdelšího prstu k okraji boty by tedy mělo být místo přibližně na šířku palce. Jestliže nebudete mít ve špičce dostatek prostoru, budou vás brnět prsty již po pouhých dvaceti minutách chůze. Není bez zajímavosti, že kvůli bolestem prstců, jak se odborně prsty na nohou nazývají, nejčastěji vyhledáváme lékaře. Vzhledem k této alarmující skutečnosti byste si měli pořídit botu, která dobře padne, je z kvalitního materiálu a poskytuje dostatečný prostor ve špičce boty. 

Rady pro maminky

 • Je samozřejmé, že základem je dobře padnoucí obuv, která dokonale respektuje tvar nohy. Nezapomeňte, že dětská noha velmi rychle roste. Proto je potřeba její velikost pravidelně kontrolovat. U předškoláků kontrolujte velikost nohy každé tři měsíce, u školáků zhruba po pěti měsících. Znamená to tedy, že během roku by mělo mít dítě k dispozici optimálně 4 – 6 párů obuvi.
 • První botičky by měly maminky kupovat, až když dítě chodí ven. Do té doby je lepší nechat dítě neobuté. Údajně tak drží i lépe rovnováhu. První boty by měly být z měkké kůže nebo textilu s pružnou podešví a dostatečným prostorem v prstní části. Tvarově jsou ideální kotníčkové střihy, které nohu zafixují a zpevní.
 • Běh na boso po trávě nebo doma bez bačkůrek po koberci je pro děti vhodným procvičováním příslušných svalů. Poté je můžete odměnit masáží nožiček jemným dětským krémem.
 • Potřebnou pozornost je nutné věnovat nejen botám na denní nošení, ale také na sport. Nesprávně zvolenou obuví mohou vznikat nejen otlaky a puchýře, ale v budoucnu také problémy s páteří či klouby. Ty se mnohdy projeví až v dospělosti. Je vhodné vyzkoušet více značek a zvolit ty, které nejlépe padnou. Nezapomeňte, že na každý sport je vhodný jiný typ obuvi.
 • Z hygienických i zdravotních důvodů by se boty rozhodně neměly dědit. I když máte pocit, že je vaše ratolest nestačila pořádně prošlápnout, hrozí přenos plísní či různých kožních onemocnění.

  Tipy na vycházkovou obuv

   Baťa - kolekce Diesel

  Baťa – kolekce Diesel

   

   Baťa - kolekce Diesel

  Baťa – kolekce Diesel

   

   Baťa

  Baťa

   

  Outdoorové boty

   Keen Bridger WP

  KEEN Bridger WP

  Keen Bridger WP
  Nová dětská zimní bota určená pro aktivní pohyb na sněhu. Bota je opatřena voděodolnou membránou a zateplena materiálem KEEN.Warm.
  • voděodolná prodyšná membrána
  • nylonový ripstop svršek a kožený lem nad podrážkou
  • z vnitřní strany voděodolný zip pro snadné nazouvání
  • na vrchu boty systém stahování bránící vniknutí sněhu do boty
  • zateplení materiálem KEEN.WARM 200 g
  • gumová podrážka KEEN

   Pyrenees WP

  KEEN Pyrenees WP

  KEEN Pyrenees WP
  Nová dětská kožená pohorka vyniká především svou lehkostí a dokonalou pohodlností. Klasický vzhled, kvalitní kožený svršek a patentovaná ochrana prstů dělá z tohoto modelu nového leadra dětských trekových bot. Kvalitní podešev je vhodná i do náročných zimních podmínek.
  • voděodolná prodyšná membrána
  • svršek z kůže
  • kovová očka a háčky na tkaničky
  • gumová podrážka KEEN se zářezy pro zimní využití

  Připravila: Katka
  Foto: Baťa, KEEN
  1. 12. 2010

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků