Děti

Jak vybrat matraci pro miminko?

Sbírání kytiček

Čekáte miminko a lámete si hlavu nad výběrem kvalitní matrace pro jeho klidný spánek?

Výběr správné dětské matrace do postýlky je opravdu důležité, neboť matrace poskytuje dítěti oporu páteře a stabilizuje jeho tělo během spánku. Extrémně měkké a nevhodné povrchy matrace mohou mít vést až k Syndromu

Jak však poznat a vybrat opravdu kvalitní matraci? Tento článek Vám poradí, jak vybrat a koupit ideální matraci, na které bude Vaše děťátko spát jako v bavlnce.

 

Důležité požadavky na dětskou matraci

Ať už kupujete matraci z jakéhokoliv materiálu, měli byste mít na paměti několik bodů týkajících se bezpečnosti matrace. Mezi nejdůležitější faktory patří:

  • Dostatečná tloušťka – dětská matrace pro miminko se nesmí prolehnout nebo se ohýbat v některých částech více, než u jiných
  • Dostatečná tvrdost – u příliš měkké matrace může mít dítě problémy s dýcháním, neboť se svojí vahou do matrace zaboří, vybírejte proto takové dětské matrace, které mají dostatečnou tvrdost a nebude tak docházet k žádným problémům
  • Dobrá prodyšnost – pořízená matrace musí mít dobrou prodyšnost, u matrací, které touto vlastností nedisponují, může dojít ke vzniku vlhkosti a plísní, které jsou pro dítě zdraví škodlivé
  • Poškození matrace – než pořídíte pro své dítko matraci, zkontrolujte u ní, zda ničím nezapáchá, nevlhne a neodpadávají z ní kousky, které by mohlo dítě spolknout
  • Teplotní regulace matrace – při výběru matrace byste se měli zaměřit i na teplotní regulaci, matrace by se neměla přehřívat nebo sálat teplo

 

Typy matrací

Stejně jako u matrací pro dospělé, tak i pro děti máte možnost vybírat mezi několika typy matrací. Na trhu se můžete setkat s pružinovými, molitanovými a polyuretanovými dětskými matracemi. Avšak mezi nejkvalitnější dětské matrace do postýlky patří ty, které jsou vyrobeny z kokosového vlákna nebo latexové pěny.

 

Matrace z PUR pěnou

Polyuretanové matrace bývají doporučovány pro úplně nejmenší. Tento druh matrací se vyznačuje pevností a lehkostí. Díky vzdušnosti v matraci dobře cirkuluje vzduch. Polyuretanové matrace navíc disponují tvrdším jádrem, díky kterému bude u dítěte během spánku správně pracovat zádové svalstvo a také bude zajištěn správný růst páteře. Díky tvrdšímu jádru se rovněž snižuje riziko SIDS.

 

Matrace z kokosového vlákna

Matrace z přírodního kokosového vlákna patří mez nejoblíbenější a to díky jejich dobrým ortopedickým vlastnostem, tvrdostí a nepřítomnosti toxických látek. Matrace jsou dále vzdušné, s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi. 

 

Matrace z latexové pěny

Dalším velice oblíbeným druhem dětských matrací jsou ty, které jsou vyrobeny z latexové pěny. Tento druh matrací disponuje střední tvrdostí a přitom jsou dostatečně pružné, takže se skvěle přizpůsobí váze dítěte. Vzdušné latexové matrace dále vynikají elasticitou, po stlačení se matrace rychle vrací do původní podoby.

 

Pěnové matrace

Mezi nejlevnější dětské matrace se řadí pěnové matrace, které lze pořídit i v obchodech specializujících se na něco jiného než na matrace. Při jejich výběru byste se měli zaměřit na dostatečnou tloušťku matrace a tvrdost povrchu. Dále si pohlídejte také bodový tlak a elasticitu konkrétní matrace.

Pozor! Při výběru matrace do postýlky mějte vždy na paměti, že některé pěnové matrace nejsou příliš vhodné pro miminka, neboť mají tendenci se přehřívat a jsou příliš měkké. Jejich kvalitu bohužel dnes nepoznáte podle ceny, ale lze ji zjistit důkladným ozkoušením.

 

Bezpečnost matrace

U dětských postýlek pro kojence je důležitá také bezpečnost, proto byste se měli během výběru zaměřit také na rozměry matrace, zejména pokud máte doma připravenou postýlku. Matrace musí do postýlky perfektně zapadnout Zjistěte si proto přesné rozměry. Pokud by došlo k tomu, že matrace bude oproti postýlce menší, může dítěti do mezery zapadnout dudlík, hračky nebo dokonce ručička či nožička.

 

Jak vybrat kvalitní potah na matraci?

Hygiena je velice důležitá, zejména pak u malých dětí. Abyste dětské lůžko udrželi čisté a hygienické, doporučujeme pořídit si matraci s kvalitním snímatelným a pratelným potahem. V dnešní době na trhu také seženete speciální nepropustnou podložku na matraci, která dokáže účinně bránit proniknutí tekutin do jádra matrace. Nepropustná podložka je opravdovou vychytávkou, kterou určitě oceníte. 

 

Komerční prezentace
foto: matrace-webstr.cz
26. 11. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků