Děti

Jak vybrat školní batoh nebo aktovku pro budoucího školáka a na co si dát při výběru pozor?

Sbírání kytiček

Pár rad přichystala rodičům budoucích prvňáčků Michala Loudínová, majitelka internetového obchodu Dráček.cz, specializujícího se na prodej školního sortimentu.

Výběr vhodné školní aktovky či batohu není díky široké nabídce na trhu jednoduchý. Existují obecná doporučení, jak toto zboží vybrat, ale nic nenahradí vyzkoušení tašky na zádech budoucího školáka. Dobře zásobená prodejna a kvalifikovaný personál jsou pro výběr aktovky k nezaplacení. Pokud ale takovou prodejnu v blízkosti svého bydliště nemáte, snad Vám pomůže několik doporučení níže.

Aktovka nebo batoh? Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Aktovka je školní brašna s jednou velkou skořepinovou komorou, do které se vejde veškeré učivo a další školní potřeby. Hlavní komora se uzavírá jednou velkou klopou na aktovkový zámeček. Postranní kapsy aktovky pak většinou slouží k uložení svačiny, láhve na pití nebo penálu. Má pevné stabilní dno a při manipulaci s učením stojí. Bývá voděodolná, nepotřebuje pláštěnku při běžném dešti.

Batoh je vícekomorový, nejčastěji to jsou dvě nebo tři komory a další přídavné kapsy uzavíratelné zipem. Většinou se do batohu kromě učení vejdou i potřeby na volnočasové aktivity. Dno je pogumované a vyztužené, což sice ochrání obsah batohu od proniknutí mokra, ale stabilita bývá výrazně menší než u aktovky. Při manipulaci s učením si musí školák jednou rukou batoh přidržovat, což nebývá vždy jednoduché. Pláštěnku potřebujete kvůli zipům, kterými může dovnitř při dešti zatékat.

Pro co se tedy rozhodnout? Jakou školní tašku budou mít spolužáci mého dítěte?

Nepřeklápějící se aktovka, která stojí pevně na zemi, po jejímž otevření je vše vidět na jednom místě, je pro většinu budoucích prvňáčků dobrou volbou. Aktovky dodává na trh česká firma Emipo nebo třeba německá Hama, která je známá svojí nekompromisní kvalitou, pro kterou ji rádi našim zákazníkům doporučujeme.

Přes nesporné výhody aktovky jsou v Čechách batohy stále první volbou rodičů i dětí. V první třídě bude mít velké procento prvňáčků batohy Topgal . Postavení značky Topgal na českém trhu je velmi silné a pro mnoho rodičů i dětí je Topgal synonymem pro školní brašnu a jinou značku mnohdy ani neznají. Topgal je bezpochyby kvalitním výrobcem školních batohů a pozornost rodičů i budoucích školáků si plně zaslouží.

Batohy ale nejsou vhodným řešením pro každého prvňáčka. Velmi drobní školáci (cca 115cm výšky a méně) budou muset do svého prvního „topgalu“ ještě chvilku dorůstat. Drobným dětem bude nejspíše lépe sedět na zádech menší aktovka než batoh. Pokud je Vaše dítě o hlavu menší než vrstevníci, prakticky nelze bez předchozího zkoušení zjistit, která školní brašna bude pro něj vhodná. Věnujte v tomto případě výběru větší pozornost než rodiče dětí průměrného vzrůstu.

Batoh je pro holky a aktovka pro kluky?

I tak by se dal zjednodušeně popsat fakt, že šestileté holčičky bývají přeci jen o něco pečlivější při organizování školního zavazala než stejně staří chlapečci. Jako matka dcery i syna si troufám tvrdit, že genderový rozdíl prostě je a musíte ho vzít v potaz při Vašem výběru. Zatímco naše dcera bez problému zvládala už v první třídě všechny komory svého topgalu, pro syna byla jedinou přípustnou volbou jednokomorová aktovka s dobře ovladatelným aktovkovým zámečkem.

Rozhodnutí, zda batoh nebo aktovku je tedy velmi individuální. Pokud máte doma dítě, které si již v 6 letech umí uspořádat své osobní věci, zvládne organizaci školních pomůcek v několika komorách a zipech, neváhejte a pořiďte mu batoh. Předejdete již na konci druhé třídy námitkám, že aktovka je jen pro mrňata. Pokud ale máte doma dítko, které si vůbec nepamatuje, kam si co dává, ztrácí neustále svoje oblečení, už teď šetříte na opakované dokupování pastelek, penálů, lahviček či kružítek a víte, že školní pomůcky Vaše dítě najde ve školní tašce jen pokud ji otevře a vše v jeden okamžik uvidí, zvolte aktovku. Bude to lepší řešení pro všechny zúčastněné strany – pro Vašeho školáka, pro paní učitelku i pro Vás. Počítejte ale s tím, že tlak na výměnu aktovky za batoh přijde poměrně brzy, přibližně někdy mezi druhou a třetí třídou. Výměně se nevyhnete ani v případě, pokud jste zvolili školní batoh s velmi dětským vzorem (typicky pohádkové postavičky, příliš růžové barvy, hrdinové z filmů, které nejsou pro třeťáka „in“ atd)
 

Zvolili jste batoh?

 Topgal, Bagmaster nebo PP Karton jsou hlavními značkami na českém trhu. PP Karton je jasnou volbou v případě, že potomek trvá na licenční postavičce, PP Karton se na toto ve své výrobě specializuje. Opět ale musíme konstatovat, že změna názoru na postavičku na batohu bývá velmi rychlá a neutrální motiv je lepší volbou, pokud to Vaše dítě připustí. Firmy Topgal a Bagmaster se naopak pyšní tím, že licenční postavičky na své produkci nemají. Designéři obou firem si potrpí na originální a zajímavé vzory od velmi dětských po neutrální, za které se nestydí ani starší děti.

P + P Karton

 

Los padl ve prospěch aktovky?

Značka Hama nebo Herlitz je špičkou ve svém oboru a díky jejich dlouholeté zkušenosti s výrobou školního sortimentu lze těžko koupí těchto značek pochybit. U značky Herlitz a jejich řad Midi a Smart je ale potřeba počítat s poněkud malou kapacitou této aktovky (cca 13l) a s rizikem, že na některých školách nebudou tyto tašky kapacitně dostačovat již v druhé třídě. Díky menší velikosti lze ale řadu Midi a Smart směle doporučit velmi drobným dětem, který skvěle sedí na zádech a děti jsou pod nimi ještě vidět, což se u ostatních značek říci nedá. Značku Hama nazýváme u nás ve firmě Mercedesem mezi školními aktovkami – kvalitou patří mezi absolutní špičku na trhu, ale díky vyšší ceně si hledá své zákazníky předně mezi lidmi, kteří požadují nekompromisní kvalitu a jsou ochotní za ní zaplatit. Náš prvňák je hrdým majitelem této aktovky a musíme říci, že přes velmi hrubé zacházení není žádné opotřebení na této aktovce po prvním roce znát. Velmi jsme ocenili zbytný prostor. Kromě učení se nám s přehledem do aktovky vešla flétna, noty, věci na hokejbal, zkrátka vše potřebné na odpolední aktivity, snad kromě hokejky. Hama i Herlitz jsou také značky, na které nejsou za roky našeho prodeje žádné reklamace.

Nejoblíbenějšími aktovkami na trhu jsou nepochybně aktovky firmy Emipo. Přes trochu strohé řešení zad, na které si někdy děti při zkoušení stěžují, mají aktovky Emipo výborné řešení vnitřního prostoru a přes svou malou hmotnost i rozměry kapacitně dostačují mnohdy i ve třetí či čtvrté třídě. Velmi příznivá cena a česká výroba řadí Emipo k těm nejpoptávanějším v našem obchodě. Sedí velmi dobře i drobnějším školákům, ale díky tuhosti zad vřele doporučujeme předem vyzkoušet, aby Vás v září nečekalo nepříjemné překvapení.
 

Vážíme, převažujeme a řešíme každý dekagram navíc…aneb je hmotnost aktovky opravdu tím nejdůležitějším faktorem pro výběr?

Mezi nejhlavnější parametr, který rodiče berou v potaz při výběru školní brašny, je její hmotnost. Námi prodávané aktovky i batohy mají většinou hmotnost okolo 1kg, což je optimální váha školní brašny. Z důvodu velkého tlaku rodičů právě na tento parametr se každý výrobce snaží mít ve své nabídce odlehčené batohy nebo aktovky s váhou v rozmezí 700 – 900g. Z naší zkušenosti ale vyplývá, že tyto odlehčené modely jsou skoro vždy odlehčené na úkor použitého materiálu. Ubere se na polstrování zad, zmizí seřizovací prvky jako je horní nastavování ramenních popruhů, hrudní pásek a další vymoženosti, které naleznete jen u nejlepších školních brašen, ale které prostě na hmotnosti přidávají, aťchcete nebo ne. Redukcí těchto prvků sice dojde ke kýženému snížení hmotnosti, ale je to často na úkor kvality a možnosti úpravy aktovky přesně na záda Vašeho školáka. Našim zákazníkům tedy vždy radíme, aby sice faktor hmotnosti aktovky nepodceňovali, ale nebrali ho jako nejzákladnější parametr pro výběr. Hmotnost do 1,2 kg je při kvalitně zpracované zádové části a nastavovacích prvcích vhodná pro každého prvňáčka, pokud se nejedná o extrémně malé dítě. Těm nejmenším dětem pak ale nejvíce pomůžou dvojí učebnice, aby zátěž v podobě učení zůstávala ve školních lavicích. Láhev na pití, kterou naplníte jen malým množstvím šťávy a školáka naučíte si dolít vodu až ve třídě, pak ušetří dalších 0,5 kg hmotnosti školní brašny. A pokud Vaše dítě naučíte nenosit si do školy zbytečnosti jako jsou hračky, ušetříte na hmotnosti daleko více než na odlehčené aktovce. Zaměřte se spíše na tyto podceňované faktory, které záda Vašeho školáka zatíží více než 200g rozdílu ve váze aktovek kvalitních značek. Pokud batoh nebo aktovka váží 700g a méně, nejspíše jí mnohé bude chybět a před koupí si takovou školní tašku raději osobně prohlédněte.

Rada na závěr: Alespoň v první třídě vřele doporučujeme pravidelnou rodičovskou revizi obsahu aktovek, závaží typu hromada kamení pod slabikářem není zase tak neobvyklým jevem, jak by se na první pohled mohlo zdát.

 

Batoh s Bagukanem jen přes mojí mrtvolu!

Na naší prodejně často zažíváme dramatické hádky rodičů a jejich dětí nad výběrem aktovky. Pro dítě je úplně nejdůležitější vzhled – resp. obrázek, který na své vysněné aktovce bude mít. I když to není jednoduché a často je to otázka kompromisu – vemte názor svého prvňáčka na vzhled jeho brašny v potaz. Nejvíc mu otrávíte nástup do školy tím, když se mu jeho taška nebude ani trochu líbit. Stane se to i přesto, že jste vynaložili obrovské úsilí pro výběr té opravdu nejlepší. Pokud Vaše volba znamená usedavý pláč Vašeho školáka, není to dobrý start pro školní docházku. Pokud se dítě nerado, ale přeci jen podvolí Vašemu požadavku např. na neutrální design, i když by rádo mělo aktovku se Spidermanem nebo Zvonilkou, dopřejte mu alespoň školní doplňky s těmito postavičkami. Je to často dobrým kompromisem. Desky na písmena či abecedu nebo lahvička na pití může mít potisk naprosto dle přání dítěte, snadno ji vyměníte za rok za jinou. Udělejte to pro své dítě, ať máte na Spidermana či Zvonilku názor jakýkoli.
 

Do školy kupujte svým dětem školní tašku a ne sportovní batoh. Ten jim nechte raději na výlet…

Školní brašny mají odlišnou konstrukci a jsou designované přesně pro potřeby Vašeho školáka. Budete mít jistotu, že se do takové tašky vejdou desky na sešity nebo že má např. veškeré bezpečnostní prvky (barvy, reflexní pásky, odrazky). Věřte tomu, že výrobci školních brašen věnují maximální pozornost své produkci a všechny zmíněné značky vyhovují bezpečnostním normám pro tento typ výrobku.

 

Nemáte stále úplně jasno, jaká školní brašna bude tou nejlepší volbou pro Vašeho prvňáčka?

Výběr Vám ještě trochu zkomplikujeme. Jako první v Čechách jsme dovezli na náš trh kvalitní a designově propracované batohy na kolečkách Nikidom Roller.
Jsou nejen krásné, ale opravdu precizně zpracované a nemusíte mít strach, že si bude Váš školák ničit záda nekonečným množstvím učebnic a dalších školních pomůcek. Navíc si ho vezme i klidně na letní dovolenou k moři…

Nikidom Roller

 
Ještě váháte?

Nakoukněte do našich recenzí, ve kterých jsme opravdu podrobně porovnali aktovky a batohy značek Hama, Herlitz, Topgal a Emipo.
 

Pokud ani recenze definitivně nevyřeší Vaše tápání nad výběrem, jsme tu ještě my!

Poradíme po telefonu, emailem nebo osobně na naší prodejně v Praze 8, Pod Kotlaskou 3. Naše děti s námi pravidelně testují školní sortiment a o aktovkách toho víme opravdu hodně i díky nim. Rádi se s Vámi o naše zkušenosti podělíme
 

 

Na Vaší návštěvu v našem internetovém obchodě Dráček.cz nebo v kamenné prodejně se těší

Michala a Stanislav Loudínovi
tel. 775 247 296
www.dracek.cz

Foto: iStock, Dráček

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků