Rodina

Jak zachovat vzpomínku na zesnulého?

Ztráta blízkého člověka je bolestnou událostí, která může potkat každého z nás. Místo trápení je ale dobré snažit se uchovat vzpomínku na zesnulého a myslet na pěkné chvíle, které jste spolu zažili.

Někomu stačí fotografie a vlastní vzpomínky, jiní mohou upřednostnit nějaký předmět nebo místo, které jim bude zesnulého připomínat. Jak je tedy možné zvěčnit vzpomínku na blízkou osobu? 


1. Památeční sklo

V případě, že byl zesnulý zpopelněn, je možné nechat zatavit malé množství popela do památečního skla, případně do přívěšku na řetízek, díky kterému budete mít vzpomínku na milovaného pořád u sebe. Tuto službu je většinou možné domluvit přímo při sjednání pohřbu, nabízejí ji například některé pohřební služby v Praze

Památeční sklo

2. Fotoalbum


Vytvořte si speciální fotoalbum s fotografiemi, které vám budou připomínat hezké chvíle zažité se zesnulým člověkem. Díky tomu si zavzpomínáte na staré historky a dávné zážitky. Po fotoalbu budete moct sáhnout vždy, kdy se vám bude po dané osobě stýskat. 


3. Vzpomínejte s ostatními

O zármutku je dobré mluvit s ostatními. Je možné, že zažívají stejné pocity jako vy a díky tomu si můžete být vzájemnou oporou. Pokud nemáte blízkého člověka, s nímž byste si mohli promluvit, pak můžete kontaktovat Poradnu pro pozůstalé a truchlící


4. Nechte vyrůst strom 

Pokud se vám nelíbí tradiční způsob pohřbívání, můžete nechat zesnulého pohřbít v tzv. lese vzpomínek, případně nechat rozptýlit popel na rozptylové loučce. Jedna z takových louček se nachází například na Olšanském hřbitově. Na takových místech se pak cítíte blíže k zesnulému člověku. Zároveň vám příroda pomůže odpočinout si od trápení. 


5. Miniurny 

Pokud byl zesnulý zpopelněn, pak je také další varianta, jak mít vzpomínku na osobu blízko u sebe. Popel se totiž může rozdělit do malinkých uren, které si vezmou nejbližší pozůstalí. Miniurny se tvoří v různých designech a vy si tak můžete vzpomínku na pozůstalého vzít s sebou domů.


KP

Foto: Pohřeb Pegas


Diskuze: příspěvků