Zdraví

Menopauza: jaké jsou její fáze a příznaky

Sbírání kytiček

Menopauza patří mezi obávané období v životě žen, a to hlavně kvůli řadě nepříjemných příznaků, které ji doprovázejí.

Typicky to jsou návaly horka nebo naopak zimnice, změny nálad a přibývání na váze. To jsou symptomy, které v určité míře potkají ženy procházející menopauzou. Pak se ale mohou objevit i méně obvyklé změny, které s menopauzou běžně nespojujeme a mohou nás proto pořádně zaskočit,“ vysvětluje MUDr. Klára Braunová.

Co je to vlastně menopauza

Menopauza je pozvolný proces, který u každé ženy probíhá trochu odlišně. Nelze tedy popsat přesný scénář toho, kdy a jak se projeví. V zásadě se odlišují 3 fáze: perimenopauza, menopauza a postmenopauza.

Slovo menopauza v lékařské terminologii označuje poslední menstruaci ženy. V širším slova smyslu tak nazýváme období od této chvíle až do ustálení hormonální hladiny. Přichází obvykle ve věku 45 až 55 let, ale není výjimkou ani dřívější nebo pozdější nástup.

Jaká je příčina menopauzy

K menopauze dochází poklesem hormonů estrogenu a progesteronu v důsledku utichání funkce vaječníků. Snížené hodnoty hormonů lze zjistit z krevních testů. To ale obvykle nebývá potřeba a menopauza je stanovena po 12 měsících za sebou, kdy se nedostavila menstruace,“ říká MUDr. Klára Braunová.

Jak se projevuje?

Podle webu www.nzip.cz může mít snižování hladiny ženských hormonů během menopauzy různé projevy. Některé z nich, jako jsou návaly horka, noční pocení, změny nálad nebo přibývání na váze jsou relativně známé. O jiných už se tolik nemluví, a proto jejich nástup může pořádně překvapit. Jak mohou také vypadat projevy menopauzy? 

Změny na kůži

Zvýšené vypadávání vlasů, suchá pleť i slabé a lámavé nehty bývají také jedním z častých doprovodných projevů v období menopauzy. Na místě je zaměřit pozornost na kvalitní stravu s dostatkem vitamínů. Doporučuje se také alespoň jedno jídlo bohaté na bílkoviny denně. S tím, jak se mění potřeby pleti, bude možná vhodné změnit kosmetiku, která by nyní měla poskytovat intenzivnější hydrataci a účinněji působit proti známkám stárnutí. 

Vaginální atrofie

Stav, kdy se poševní sliznice stává tenčí a neprodukuje normální množství sekretu, nazýváme atrofií. Ženu v důsledku toho trápí nepříjemné pocity pálení a svědění v této oblasti, i problémy v intimním životě, jelikož sex bez přirozeného zvlhčení bývá bolestivý. Řešení se nabízí v podobě volně prodejných přípravků.

Nové alergie

V důsledku hormonálních výkyvů se mohou objevit i nové alergie. Hormonální a imunitní systém jsou totiž úzce propojené. Nastalou situaci konzultujte s alergologem, který vám doporučí vhodnou léčbu. 

Problémy s pamětí a koncentrací

Ženy v menopauze mohou potrápit i občasné výpadky paměti. Ty mohou být způsobeny poruchami spánku nebo souviset se změnami nálad a celkovou rozladěností. Není však důvod k obavám, jedná je o krátkodobý problém. Mezitím vám pomůže diář. 

Závratě a nevolnost

Mrazení po těle, nevolnost a závratě, pocit točení hlavy, to nejsou nejznámější projevy menopauzy, ale nejsou ani úplně výjimečné. Zmírnit je může opět změna životního stylu v čele s pravidelnou pohybovou aktivitou. 

Kdy je na místě návštěva lékaře

Žena by měla především chodit na pravidelné prohlídky ke svému gynekologovi a pokračovat v nich i v období menopauzy. Pokud je míra obtíží taková, že zasahuje do běžného života, ale také tehdy, pokud žena chce jen konzultovat některé příznaky, je na místě návštěva lékaře. „Ke každé ženě je potřeba přistupovat individuálně. Možností úlevy od příznaků je mnoho, od lokální léčby jednotlivých symptomů, přes celkovou hormonální terapii, “ dodává MUDr. Klára Braunová. 

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.nzip.cz/clanek/400-prechod-telesne-a-hormonalni-zmeny, Gynela, MUDr. Klára Braunová
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků