Bydlení

Jaro se blíží a s ním rozkvetou i tulipány

Sbírání kytiček

. Svěží a pestré barvy. To je přesně to, co po zimě většina z nás chce vidět. A tulipán jako král jara nám to rád splní. I když venku ještě vládne zima, jaro se pomalu ale jistě blíží a s ním se můžeme těšit právě i na pestrobarevné tulipány. Kdo z nás by je rád neměl ve váze?

Tulipány vítají jaro i nový život

Původní domovinou tulipánů je Čína, většina z nás je ale má spojené s Holandskem. Jeho obyvatelé jsou pověstnými milovníky květin a květinové výzdoby, takže se asi není čemu divit. Cesta tulipánů sem ale byla dlouhá a vedla i přes Čechy.

Do západní Evropy je údajně přivezl rakouský vyslanec sultána Sulejmána Nádherného, v 17.století, kdy vrcholila jedna z nejznámějších finančních krizí se staly cibulky tulipánů platidlem a byly doslova „nad zlato“. U některých odrůd stála jedna cibulka dokonce víc než dům.

Dneska můžeme do Holandska jezdit na přehlídku jarních květin v Keukenhofu, kde každý rok vykvete až 7 milionů květin. Zastoupeny jsou různé druhy tulipánů, hyacintů, narcisů, krokusů, lilií a dalších.

Tulipán je oblíbenou jarní květinou, která vítá nový život a teplo, není tak nic překvapivého na tom, že si získali srdce nejednoho zahrádkaře a milovníka květin. Taková pestrobarevná kytice ve váze na stole vykouzlí každému úsměv na tváři a naději na lepší zítřky.

Víte, že ke svému jménu tulipán přišel docela kuriózně? Údajně se totiž jistý velvyslanec snažil svému pánovi jeho krásu a tvar popsat jako obrácený turecký čepec – tuliban.

Tulipány ve váze Foto: Uljana Maljutina Pexels
Tulipány ve váze Foto: Uljana Maljutina Pexels

Tulipán za vás promluví

Asi pro vás už není žádným tajemstvím, že květiny umí vyjádřit vaše city. Když chceme někomu popřát, omluvit si, říct, že nám na něm záleží, stále častěji k tomu používáme květiny. Tulipány jsou na tom stejně.

Tulipán vyjadřuje dokonalou lásku, laskavost, upřímnost, věrnost, vášeň a eleganci, promlouvá dokonce i jejich barva.

  • Žluté tulipány jsou symbolem radosti, naděje a štěstí, úsměv na tváři obdarovaného vykouzlí pokaždé. Vždy tomu ale tak nebylo, dřív se mělo za to, že vyjadřují žárlivost.
  • Oranžová barva tulipánů hovoří o vzájemném uznání a porozumění dvou lidí.
  • Červené tulipány jsou spojeny s vášní, stejně jako u růží. Zároveň ale vyjadřují důvěru. Když je někomu věnujete, říkáte mu, že se na vás může vždy a ve všem spolehnout.
  • Bílé tulipány symbolizují čistotu a svěžest, můžete se jimi omluvit, výjimkou ale nejsou ani při smutečních událostech.
  • Růžové tulipány vyjadřují radost.
  • Fialová reprezentuje eleganci.

Náš tip na závěr: Chcete se z tulipánů ve váze těšit co nejdéle?

Kytici nestačí jen dát do vody, potřebuje taky správnou péči. Jen díky ní se z kytice můžete těšit maximální možnou dobu. Tulipány rostou i ve váze. Seřezávejte je pod úhlem 45 stupňů. Díky tomu jim taky umožníte přijímat vodu.

Nikdy je nedávejte do společné vázy s dalšími jarními květinami, narcisy, které ostatní květiny otráví. Pravidelně taky tulipánům měňte vodu, která by měla být ledová. Klidně do ní přidejte kostku ledu.

Komerční prezentace

Zdroj informací: kvetinyonline.cz
Zdroj fotografií: Unsplash
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků