Domácnost

Jste na mateřské a potřebujete půjčku? Poradíme vám, jak na to!

Kromě lidí bez pravidelných příjmů nebo se záznamem v registru dlužníků patří do rizikové skupiny žadatelů o půjčky také matky, které pobírají mateřský příspěvek.

Nejde o to, že by nebyly dostatečně zodpovědné na to, aby dostály svým závazkům. Všichni ale víme, že příspěvky od státu nejsou nijak zvlášť vysoké, což by splácení jejich úvěru mohlo podstatně zkomplikovat. Neznamená to však, že ženy na mateřské půjčku nedostanou, jen je třeba vědět, kde hledat. 

Nejprve zkuste najít jiné řešení 

Banky a nebankovní společnosti se skrze schvalovací procesy nesnaží chránit jen sebe, ale také vás jako potenciálního dlužníka. S příchodem nového člena rodiny se dosavadní měsíční rozpočet podstatně změní. Nejenže částečně vypadne příjem jednoho z rodičů, ale také se podstatně zvednou měsíční náklady. V důsledku je pak obtížné předpokládat, zda budete schopni plnit ještě další závazek, a tak se neuváženým zadlužováním můžete dostat do velkých potíží. 

Pokud si nevyberete nějakou krátkodobou půjčku zdarma, tak musíte počítat s tím, že kromě vypůjčené částky zaplatíte i úroky a další poplatky, které jsou s úvěrem spojené. Je tedy lepší se s prosbou o finanční pomoc nejprve obrátit na rodinu a blízké, ti po vás totiž žádné peníze navíc pravděpodobně chtít nebudou a při zpoždění s domluvenou splátkou na vás nebudou příliš tlačit. V případě, že u blízkých nepochodíte, si zjistěte, zda nemáte nárok na další příspěvky od státu, které by vám mohly pomoci. 

Dejte pozor na to, jakou půjčku si vyberete 

Jestliže jste vyčerpali všechny ostatní možnosti a stojíte si za tím, že vám pomůže jedině půjčka, pak samozřejmě existují jisté možnosti. Mezi úvěrovými produkty, které jsou na českém trhu dostupné, najdete i speciální půjčky pro ženy na mateřské dovolené. Zpravidla je poskytují nebankovní společnosti a často se na první pohled zdá, že nabízejí velmi výhodné podmínky splácení, avšak není všechno zlato, co se třpytí. 

Abyste měli jistotu, že jste narazili na skutečně výhodnou nabídku, vždy nejprve proveďte řádné srovnání nebankovních půjček a hlavně důkladně čtěte smlouvu nebo předsmluvní formulář, o který můžete poskytovatele dopředu požádat. Obzvlášť velkou pozornost věnujte výši sankčních poplatků a také tomu, zda budete mít možnost splátky odložit nebo celý úvěr předčasně splatit. Pochopitelně byste si také měli předem spočítat, jak velkou splátku budete schopni každý měsíc uhradit, abyste si svá na bedra nenaložili více, než dokážete unést. 

Kromě informací, které jsme tu uvedli, je třeba mít na paměti také to, že v případě žen na mateřské je každá žádost o půjčku naprosto individuální, což znamená, že se celá situace bude odvíjet zcela odlišně. I když splníte všechny kroky, může se stát, že stejně nebudete mít na splátku. Pokud k tomu dojde, máme pro vás jedinou radu – okamžitě kontaktujte poskytovatele a domluvte se s ním na vhodném náhradním řešení.

KP 

Foto: Shutterstock


Diskuze: příspěvků