Zdraví

Jste závislá na nakupování?

Nějakou tu zbytečnost si tu a tam dopřeje každá z nás. Problém je, když se z občasné radosti stane závislost a člověk zamíří do obchodu jenom proto, aby si koupil něco, co kolikrát ani nepotřebuje.

Tento druh závislosti je známý jako shopaholizmus. Podobně jako ostatní závislosti souvisí s nedostatkem sebedůvěry, problémy ve vztazích – zkrátka s bolavou duší. V tomto případě zběsilé nakupování zbytečností zahání pocity nenaplnění, osamělosti a vnitřní prázdnoty. Plné tašky „úlovků“ a pocit, že si můžete dovolit téměř všechno, pak na chvilku posílí sebevědomí a dodají pocit euforie a štěstí. Ten se ale dostaví jen dočasně. Vystřídá ho provinění, nespokojenost a strach. Postižený si totiž velmi dobře uvědomuje, že se řítí do propasti. Obrovské dluhy jsou pak jen součástí pádu. Provází je i rozpad vztahů, pracovní problémy a deprese.

Jste v ohrožení?
Shopaholizmus si své oběti nevybírá jen mezi bohatými, nenechte se mýlit. I když je pravda, že lidé s vyššími příjmy žijící bez partnera jsou ohroženou skupinou. Do závislosti se však může dostat i žena v domácnosti, na mateřské dovolené nebo třeba osamělý důchodce. Nutkavou touhu nakupovat lze samozřejmě realizovat nejen v kamenných obchodech, ale i prostřednictvím internetu, teleshoppingu nebo katalogů. Ženy hromadí nejčastěji oblečení, kosmetiku a doplňky. Ušetřeni nejsou ani muži, ti skupují elektroniku, sportovní oblečení nebo doplňky počítačům.

Otestujte se.
Říkáte si, že se vás tenhle problém netýká? Tak schválně, buďte k sobě upřímná a zkuste odpovědět na pár otázek. Nejde o žádný test. Ale přeci jen, pokud odpovíte na většinou otázek kladně, zamyslete se. Možná je čas zatáhnout za záchrannou brzdu.

  • Přiznáváte, že utratíte spoustu peněz za zbytečnosti?
  • Střídá vaši radost z nákupu obvykle špatné svědomí, že jste zase příliš utrácela?
  • Zaháníte nakupováním špatnou náladu?
  • Tajíte před partnerem skutečné výdaje?
  • Musíte mít nové boty i v případě, že jste na účtu hluboko v minusu?

Hledá se pomoc!
Abyste svůj problém zvládla, je nejprve důležité ho vůbec přiznat. A to nejen sobě, ale i okolí. Kdo jiný by vám měl pomoci než vaše rodina nebo přátelé. Když vás přepadne touha jít nakupovat, zkuste se zabavit jinak, třeba cvičením nebo procházkou do přírody, mimo dosah lákavých výloh. Zapisujte si také, jaké jsou vaše výdaje a kde nejčastěji utrácíte, pak se takovým místům vyhýbejte. Snažte se nenosit u sebe větší obnos peněz a zbavte se kreditních a úvěrových karet. Máte pocit, že to nezvládnete? Nestyďte se a kontaktujte odborníka. Každý problém má přeci své řešení!

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
13.12. 2010


Diskuze: příspěvků