Domácnost

Kam s tím aneb jak jste na tom s úložnými prostory?

Sbírání kytiček

Přiznejme si, že tuto nerudovskou otázku si často klade řada z nás. Kam uložit letní a zimní sportovní vybavení, kola, zahradní nábytek a krabice sezónního oblečení? 

Pak tady máme ještě hračky po dětech, staré výkresy, knížky a krabice s fotkami a památníky a spoustu dalších věcí, s kterými se prostě nechceme nebo neumíme rozloučit.

Ponechme stranou, co je a co není v domácnosti potřebné, ale zaměřme se na to, jaké vlastně máme možnosti, co se týká skladování a úložných prostor. Když zrovna nevlastníme obrovský podsklepený rodinný dům nebo nemáme babičku s rozlehlým venkovským stavením a starobylou půdou, přiznejme si, že máme občas problém.

Jeden příklad za všechny

„Naše čtyřčlenná rodina je klasickým příkladem“, říká paní Jana z Kolína. „Bydlíme sice v třípokojovém bytě, ale máme problém se do něj vejít. Zdědili jsme ho po babičce a dědovi, kteří tady žili celý život a měli dokonce tři děti! Jenže to bylo v době, kdy měl každý jedny boty na zimu a na léto, pár nejnutnějších kusů oblečení a tím to skončilo. Nikdo nechodil na florbal, na tenis, nikdo nepotřeboval playstation, skateboard, autodráhu ani počítač. Ve sklepní kóji o rozloze dvou metrů čtverečních byly vyskládány maximálně marmelády a kompoty a sklenice s okurkami, které babička každé léto zavařovala. Do toho bytu se prostě vešli, ale my už jsme využili opravdu každý koutek a to si myslím, že nehromadíme doma zbytečnosti. Když přišel syn, že chce koupit k letošním Vánocům snowboard, tak jsem rezignovala. Nevím, kam to všechno dáme“, uzavírá svoje stesky Jana.


Situace, s kterou se potýká rodina paní Jany, se podobá situaci ve stovkách jiných domácností. Šatní skříně praskají ve švech, dvířka od botníku už dlouho nejdou zavřít, přeplněné zásuvky se neustále zasekávají a papírové krabice v předsíni sahají až ke stropu. Pokud žijete v klasickém paneláku, máte k dispozici malou sklepní kóji, kam dáte spíše to nejnutnější. Ani současná výstavba není o nic lepší. Nové byty ani rodinné domy dnes prostory k ukládání věcí příliš neoplývají, developerské projekty se sklepy a komorami také většinou nepočítají. Důvodem je šetření prostoru a tím samozřejmě i peněz.

Pronájem skladovacích prostor? Také řešení!

Možná jste nevěděli, že existuje možnost pronajmout si skladovací prostory. Nemluvíme teď samozřejmě o velkých halách v polích za městem. Jde o pronájem skladovacích prostor pro domácnosti, přesně o takové velikosti, kterou právě potřebujete a na jak dlouho chcete. Dalo by se říci, že jde o nový trend, který k nám do České republiky teprve přichází. Tzv. samoskladování vám pomůže vyřešit problém s uložením především sezonních věcí, které část roku vůbec nepotřebujete. 


Do pronajatých kójí se dá odložit skutečně i leccos dalšího – třeba rodinný archiv všech fotek a kazet a suvenýrů, o které nechcete přijít. Tím se vám doma uvolní tolik místa, že budete možná překvapeni! Nebo sem můžete složit třeba vybavení domácnosti na dobu, než vymalujete nebo zrekonstruujete byt nebo dům.


”Službu využívají také lidé, kteří jedou na delší dobu třeba na dovolenou nebo na delší zahraniční cestu. Osobní věci uloží do boxu a byt nebo dům mohou bezstarostně na pár týdnů opustit nebo dokonce pronajmout“ říká Soňa Fialová, ředitelka City Self Storage, která službu v České republice nabízí.


Jak to funguje?

Pronajmutí skladovacího boxu nebo kóje je snadné. Stačí přijít do některé z poboček, vybrat si vhodný prostor a uzavřít smlouvu. Vstup do areálu skladu je non-stop 24 hodin denně sedm dní v týdnu s pomocí vstupního kódu. Největší výhodou celého systému je pružnost – úložné prostory mají velikost od 1 do 50 m2 a lidé si je mohou pronajmout i na velmi krátkou dobu od 1 týdne. 


Dostupné jsou i ceny, protože například alternativa sklepa pro běžnou domácnost stojí méně než 1.500 korun měsíčně. Nemusíte si dělat starosti ani se sháněním krabic nebo stěhování. Součástí služby je prodej obalového materiálu a zajištění stěhování prostřednictvím partnerských stěhovacích firem.

V současné době existují tři velké sklady City Self Storage v Praze a do budoucna tato firma počítá s dalším rozšířením i mimo hlavní město.

Připravila: Zuzana

Foto:City-Self Storage

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků