Sezóna klíšťat je tady a většina z nás řeší, jak zamezit jejich přisátí. Kromě repelentů klíšťata silně odpuzuje i pravidelné užívání vitamínů skupiny B. Tato informace koluje mezi lidmi už léta a leckdo béčko preventivně užívá.
„Při opakovaném a pravidelném užívání Pangaminu zůstává v těle vyšší obsah přírodního vitaminu B, který prostupuje póry v pokožce našeho těla a zanechává specifický odér, který je velmi nepříjemný pro klíšťata i další obtížný hmyz,“ konstatuje Marcela Ernstová, ředitelka společnosti Rapeto. Odborné studie na toto téma zatím bohužel nejsou k dispozici. Účinnost vitamínů skupiny B proti klíšťatům však potvrzují i mnozí vědci a hygienici.
„B-komplex ovlivňuje vlhkost kůže, člověk se méně potí a stane se pro klíště méně atraktivním. Klíště cítí krev a přisává se na kůži tam, kde je vlhká a tenčí,“ uvedla v minulosti pro média Dagmar Hulínská, odbornice na lymskou boreliózu z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu v Praze.
Vitamíny skupiny B užívejte pravidelně, minimálně 3 týdny před vstupem do míst s vyšším výskytem obtížného hmyzu. Komplex vitamínů B odpuzuje nejen zmíněná klíšťata a komáry, ale taky například mouchy, ovády a jiný obtížný hmyz.
Klíšťata mají ráda teplo a vlhko
Klíšťata každoročně nejvíce napadají lidi na jaře a na podzim, kdy je teplo a vlhko. Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Naopak v horkém létě, zvlášť na prosluněných suchých místech se klíšťata vyskytují zřídkakdy.
Připravila: Katka
Foto: iStock
24. 5. 2012