Knihy

Knižní novinka: Anne Blankman – Černobylské dívky

Příběh dvou školaček citlivě přibližuje mladým čtenářům jednu z nejděsivějších událostí v dějinách.

Oksana a Valentina se neměly rády. Valentina byla Židovka a Oksana byla vychována tak, aby se Židům vyhýbala. Valentina zase nebyla zvědavá na její pošklebky a urážky. Jedna věc je však spojovala a spojila jejich osudy ještě na dlouho poté. Byl duben roku 1986 a oba jejich tatínkové pracovali v Černobylské jaderné elektrárně. Oba byli v elektrárně v noci na 26. dubna, kdy došlo k největší jaderné katastrofě v dějinách. 

Oksanin otec zemřel přímo na místě, Valentinin byl převezen do speciální nemocnice. Protože i Oksanina maminka dostala škodlivou dávku ozáření a musela nastoupit na léčení, zůstala by Oksana úplně sama. Na matčino přání se musí přidat po evakuaci města právě k Valentině a její mamince. Vydají se na dlouhou cestu do Leningradu za babičkou, a musí si zvykat na život, který je na hony vzdálený tomu, na jaký byly zvyklé. 

Časem opustí své staré předsudky a vznikne upřímné přátelství. Věci jsou ale ještě komplikovanější, než se zdálo. Babička Rivka praktikuje židovskou víru a děvčata tak vystavuje nebezpečí. A Oksana má důvod, proč příliš netruchlí pro svého tatínka. Když se uzdraví její maminka, ukáže se, že ani bez otce s ní nebude mít příjemný život, protože si matka vybere za partnera opět násilníka. 

Teprve dvanáctileté dívky se musí potýkat s následky strašlivé tragédie a s mnoha špatnými rozhodnutími lidí, kterým dříve důvěřovaly. Vzájemné pouto a láska jiných blízkých i úplně cizích lidí jim pomůže vkročit do dospělosti s novou vírou a důvěrou. 

Černobylská havárie je právem tématem, které i po pětatřiceti letech vzbuzuje pozornost. Kniha cílená na mladší čtenáře popisuje události, které ovlivnily tisíce lidí, s důrazem kladeným na osudy těch nejcitlivějších a nejzranitelnějších. Až na pár nepřesností vykresluje havárii a navazující události poměrně věrně, a patří k těm dílům, která varují, aniž by děsily víc, než je třeba a poukazují na to, co je doopravdy důležité. 

Vydalo: nakladatelství CooBoo ve společnosti Albatros Media v roce 2021 

Počet stran: 336 

Autor článku: Jitka Králová
Foto: Jitka Králová

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků