Knihy

Knižní novinka: Denise Rudberg – První šifra

Sbírání kytiček

Příběh tří odvážných žen odehrávající se za druhé světové války ve Švédsku.

Píše se rok 1940. Iris, Signe a Elizabeth. Tři mladé ženy, které na první pohled nic nespojovalo. 

Iris uprchla do Švédska se svými dvěma malými syny z Estonska. Signe se proti přání rodiny odmítla provdat za manžela své zesnulé sestry, odešla z rodného domu a plánuje se postarat sama o sebe. Elizabeth pracovala jako asistentka pro velitelství protivzdušné obrany, a odhalila velké podvody.

Jsou to ženy rozdílného původu, mají jiná vzdělání a životní zkušenosti. Mají ale společný talent. Bystrost, systematičnost, matematické nadání a vytrvalost. To všechno jsou ideální předpoklady pro šifrování zpráv. Všechny tři ženy prošly s dalšími vytipovanými kandidátkami řadou testů a byly vybrány pro práci pro ozbrojené síly. Jejich úkolem bude rozluštit šifrování zpráv, které vysílají Němci. Mohou se tak nepřímo podílet na udržení svobody Švédska. 

Všechny se nové práce zhostí s nadšením a předpokládanou pečlivostí. Nová práce bude znamenat i nové zážitky, životní úroveň a celkově novou etapu. Nebude to ale práce lehká a nebude vždycky bezpečná. Válka potrvá ještě dlouho a předvídat se dá jenom velmi málo. Příjemné podzimní dny a hezké čtení, milí čtenáři!

Autor článku: Jitka Králová
Zdroj: Albatros
Foto: Jitka Králová

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků