Knihy

Knižní novinka: Franck Thilliez – Pandemie

Krimi, které svým tématem předběhlo dobu, poprvé vychází i u nás.

Je těžké uvěřit, že uznávaný francouzský autor Franck Thilliez napsal tento román už před rokem 2015. Při jeho čtení budete mít pocit, že jde nejen o právem oceňované dílo z oblasti detektivního žánru, ale i o znepokojivé proroctví. 

Pokud by vám přišlo nesmyslné číst v dnešní době román, který mnohé z nás už svým názvem nutí k bolestnému povzdechnutí, nenechte se odradit. Jeho smyslem není děsit. Můžete s ním nahlédnout do pozadí toho, co může za tím, co právě prožíváme, teoreticky stát. Do práce těch, kteří s podobnými situacemi bojují. A těch, kteří se snaží, aby se něco podobného už neopakovalo. 

Pandemie je sedmým dílem série s dvojicí pařížských vyšetřovatelů, manželského páru Franca Sharka a Lucií Hannebel. Předchozí knihy ale vůbec nemusíte mít načtené. Odkazů na minulost je minimum a pro tento příběh nejsou důležité. Pokud jste už ale některou knihu z této série četli a byli jste spokojení, u Pandemie budete jásat určitě. 

Příběh začíná nálezem několika uhynulých labutí v ptačí rezervaci. Mikrobiologové brzy zanalyzují, že jde o dosud neznámou mutaci viru ptačí chřipky. Chřipky, která je přenosná na člověka. Další nemocná zvířata se pak brzy objeví i na jiných místech Evropy. To už není daleko k prvnímu nemocnému člověku. Nemoc sice nevykazuje vysokou smrtnost, ale je tak nakažlivá, že je přesto v ohrožení celý svět. 

Vědecká sekce se obrátí na kriminalisty, protože začne být patrné, že někdo virus vytvořil a vypustil záměrně. Na scénu přichází zmínění vyšetřovatelé. Ti mají plno práce s řešením série brutálních vražd a zločinů nejohavnějšího internetového podsvětí. A jak to tak bývá, všechno spolu tak trochu souvisí. 

I přes některé očekávané zvraty je Pandemie napínavá a originální. Pomalejší rozjezd brzy vystřídá svižná jízda a 500 stran vám uteče jako nic. A dá vám na chvíli zapomenout na to, jak je podobná situace omezující, nepříjemná, děsivá a zdánlivě nekonečná. Ano, mohlo by být lépe. Ale zatím to vypadá, že i mnohem hůř. Hezké čtení a opatrujte se, milí čtenáři! 

Vydalo: nakladatelství XYZ ve společnosti Albatros Media v roce 2021 Počet stran: 520 Vazba: pevná s přebalem 

Autor článku: Jitka Králová
Foto: Jitka Králová

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků