Knihy

Knižní novinka: Johana Fundová – Hezký, ale narovnej se

Oddechový román ze života dnešních třicátníků.

Nela, Aneta a Kryštof spolu chodili na první stupeň základní školy. Nela a Aneta byly nejlepší kamarádky, seděly spolu v lavici, po vyučování chodily buď ven nebo se dívat k jedné z nich domů na nekonečné seriály. Jednoho dne se hloupě pohádaly a přestaly se spolu bavit. 

Nela se začala kamarádit s Kryštofem, ale i jejich cesty se rozešly. Všichni tři se pak dlouhé roky neviděli. Jeden z nich přešel na víceleté gymnázium, jeden se po rozvodu rodičů odstěhoval. 

Když jim přijde na podzim roku 2020 pozvánka na třídní sraz, jsou z nich třicátníci. Jejich životy se vyvíjely různě, jak už tomu napovídaly podmínky, ve kterých vyrůstali. Aneta žije po rozchodu s přítelem sama, ale nestrádá, má slušnou práci a ráda se baví. Nela bydlí s přítelem v bytě za Prahou, na který si vzali hypotéku. Po narození dcery je často sama doma a třídní sraz je pro ni příjemným zpestřením. Kryštof bydlí s přítelkyní, se kterou to v poslední době hodně skřípe. Když ho kontaktuje otec, který od rodiny kdysi odešel kvůli jiné ženě, neví, co si o tom má myslet. Všichni tři řeší podobné problémy a dostávají se do situací typických pro jejich generaci. 

Na sraz se spolužáky ze základní školy jdou všichni tři s rozporuplnými pocity. Kdyby občas nenarazili na něco osobnějšího ze sociálních sítí, nevěděli by o bývalých spolužácích vůbec nic. Co můžou od takového večera očekávat? 

Pro někoho to bude jenom jeden příjemný večer v hospodě, při kterém si zavzpomíná na dětství. Někdo si bude dělat zbytečně velkou hlavu ze srovnávání se s vrstevníky. A někomu by se právě v tu noc mohl úplně změnit život. 

Pokud si rádi zavzpomínáte na školní léta, určitě se při čtení pobavíte. Kdo vyrůstal na přelomu milénia, nebo v té době vychovával děti, určitě se v některých historkách najde. Byla to doba, kdy bylo možné zdánlivě všechno. Co z toho mohlo vzejít, můžete posoudit sami. Jenom škoda, že je závěr umístěný do roku 2020. Že by postavy v knížce vůbec nepoznamenala pandemie koronaviru? Nebo to autorka vynechala záměrně? Třeba se to od ní ještě dozvíme. 

Hezké čtení a krásné letní dny, milí čtenáři! 

Vydalo: nakladatelství BizBooks ve společnosti Albatros Media v roce 2021 

Počet stran: 224 

Autor článku: Jitka Králová
Zdroj: Albatros Media
Foto: Jitka Králová

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků