Knižní novinka od pamětnice událostí roku 1989 v Praze.
DĚJ:
Prostřednictvím deníkových záznamů můžeme nahlédnout do života sedmnáctileté Magdalény. Magdaléna žije s rodiči a sestrou v Praze a studuje na gymnáziu. Je inteligentní, společenská a zajímá se o svět kolem sebe. Ve volném čase hraje divadlo a stýká se s podobně smýšlejícími mladými lidmi, kterým zoufale nevyhovuje současná politická situace.
V létě má možnost jet se sestrou za příbuznými do Itálie a krátký pobyt ve svobodné zemi trvale poznamená její další život. Definitivně se utvrdí v tom, že žít za ostnatými dráty není jenom otázka nedostatku lepšího zboží v obchodech a životního stylu, ale především každodenního přizpůsobování se omezování. V novém školním roce se začne ještě víc zajímat o společenství, která z jejího pohledu pracují na tom, aby se zlomily alespoň ty nejzákladnější věci a pustí se do riskantní cesty za svobodou.
DOJMY:
Deníkové záznamy se skoro vždycky dobře čtou. Autorka navíc přidala na závěr slovníček dobových pojmů a osobností, které bych doporučila si přečíst na začátku, zvlášť mladším ročníkům usnadní orientaci. Jde určitě o autentický pohled dospívající dívky přímo do centra zásadních událostí našich dějin. Navíc si můžeme být jistí, že si autorka za svými názory stojí i odstupem třiceti let, pravděpodobně by nenechala vydat něco, s čím by se zásadně neztotožňovala jako dospělá žena.
Svému mladšímu já ponechala naivitu, která by mohla leckoho dráždit, ale kdo z nás nebyl jiný. Románový charakter téhle tenoučké knížce přidává i linie milostných vztahů, kterými hlavní hrdinka ne vždy úspěšně proplouvá. Kdo o průběhu sametové revoluce nemůže už ani slyšet, pravděpodobně po téhle knížce nesáhne. Ostatním by se poselství mládí o touze po lásce a životě ve svobodě mohl zamlouvat. Protože proč by tyhle sny měly patřit jenom do dospívání.
Vydal: Albatros v edici Computer Press v prosinci 2019, první vydání
Počet stran: 152
Vazba: Pevná s přebalem
Zdroj a foto: Albatros
Autor: Jitka Králová