Knihy

Knižní novinka: Marc-Uwe Kling – Qualityland

Zábavný pohled na svět v budoucnosti.

Vítejte v QualityLandu! V zemi blízké budoucnosti, kde je život jako sen. O nic se nemusíte starat. Program vám najde práci, ke které jste předurčení, vygeneruje vám ideálního partnera. Vše, co potřebujete, obdržíte zásilkou dříve, než byste si to stihli objednat. Úklid, řízení auta, hlídání dětí, a ještě mnoho dalšího, za vás zastanou roboti. Vypadá to úžasně. Ale i takový systém může mít své vady. 

Své o tom ví Peter. Peter pracuje ve šrotovně kovového odpadu. Práce má málo, jenom občas má za úkol zlikvidovat nefunkční zařízení nebo spotřebič. Občas je mu líto se dané věci zbavit, takže má ve sklepě slušnou sbírku vadných zařízení. Například dron, který se bojí létání, bojového robota s posttraumatickou poruchou, robotickou spisovatelku s tvůrčí krizí a další. 

Jak je vidět, i v dokonalém světě se leccos může porouchat. Peter má navíc pocit, že v poslední době selhávají mnohem závažnější věci. Kandidátem na prezidenta se stal android, a občané mohou ovlivňovat své životy stále méně. Když Petera opustí přítelkyně kvůli partnerovi, kterého jí vybere aplikace, zahodí všechny zábrany. Svou revoltu Peter postaví na špatně dodané zásilce, kterou mu internetový obchod odmítá vzít zpět, a s partou svých porouchaných přístrojů se vydá bojovat za svá práva. Bude to zábavná cesta, na jejímž cíli by mohla být nejen nová láska, ale i svobodnější zítřky pro celý svět. 

Příběh nenásilně poukazuje na nešvary a nezdravé jevy dnešní stále více a více digitalizované společnosti. Sice s nadsázkou, ale ne tak úplně nesmyslně nastiňuje, jak by svět mohl vypadat, pokud bychom za sebe nechali rozhodovat stroje. Pobavíte se a možná na chvíli vypnete telefony. Tak hezké čtení, především papírových knih, milí čtenáři! 

Vydalo: nakladatelství XYZ ve společnosti Albatros Media 

Autor článku: Jitka Králová
Zdroj: Albatros
Foto: Jitka Králová

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků