Knihy

Knižní novinka: Radka Třeštíková – Tajemství

Sbírání kytiček

Nový román jedné ze současných nejčtenějších českých spisovatelek.

Nové knihy Radky Třeštíkové patří mezi čtenáři již tradičně mezi nejočekávanější tituly. Do velkého povědomí se dostala svou třetí knížkou Bábovky a všechny její další knížky od té doby zaznamenávají podobný ohlas. S novinkou přichází téměř každý rok a jejich obsah neztrácí dech.

Každý román je žánrově trochu jiný, ale všechny spojují vztahy a problémy, se kterými se potýká dnešní mladá a střední generace. Románu Osm postavila na detektivní zápletce, ve Veselí se vrátila do svého rodného kraje, ve Foukneš do pěny nechala hlavní hrdinku čelit rozpadu manželství na zdánlivě bezcílné cestě autem po Evropě.

Tajemství nepřichází s ničím novým, ale je stejně jako Bábovky psaný originálním stylem vyprávění z pohledu různých postav.

Příběh mapuje dva roky jedné party, kterou spojuje lezení po horách. Každý rok jezdí v létě na chatu a tráví společnou dovolenou. Manželské i nemanželské páry a jejich dospívající děti. Všichni si do hor vezou svá tajemství, každý z nich má jiný osud, jiné starosti, jiné obavy a plány.

Anežka s Jiřím pečují o nemocnou dceru Jolu. Eva s Lukášem přehlíží přes svoje spory výchovu společného syna Johana. Dita se nudí v mnohaletém vztahu se starším Miloslavem a zatím ho trpí kvůli dceři. Simona se snaží udržet rodinu, ale její muž Robert už se rozhodnul jinak.

Některé z dětí se vyrovnávají s vlastní pubertou a s nesrozumitelným chováním rodičů celkem bez problémů, jiné své místo v životě nehledají bez obtíží. I jejich cesty se jednoho léta dostanou na výhybku a jaké to bude mít následky, se ukáže v roce dalším. Ale na přeskáčku.

Pokud se do knížky pustíte, možná vám dá zpočátku práci vyznat se v postavách a v ději, ale v první čtvrtině se už jistě zorientujete. Složitější konstrukci příběhu vám navíc vynahradí autorčina pověstná čtivost. Knížku i přes větší rozsah 496 stran přečtete velmi rychle. Pokud jste si knížky Radky Třeštíkové oblíbili, nebo máte někoho, komu by mohla udělat radost jako dárek, neváhejte. Opět nešlápnete vedle.

Autor recenze: Jitka Králová
Zdroj: Albatros
Foto: Jitka Králová

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků