Domácnost

Kolik stojí voda při úklidu domácnosti.

Bez vody nevydrží nikdo – ani lidský organismus, ale ani naše domovy. Uklízet se zkrátka musí. Spočítali jste si někdy, jak často provádíte práce, u nichž je voda zapotřebí?

Vodu potřebuje k životu snad každý: lidé, zvířata i rostliny. A pak ji samozřejmě využíváme při nejrůznějších úkonech, abychom měli své domácnosti jako ze škatulky. Z průzkumu Pražských vodáren a kanalizací, který se zaměřil na hlavní město, jsme pro vás vybrali zajímavé údaje, které však můžou inspirovat každého. 

Čisté nádobí 

Mytí nádobí v ruce se stále týká i mnoha Pražanů, právě tahle činnost proběhne v Praze každý den až 870 000krát. Porovnejte si toto číslo s tím, které se týká mytí nádobí v myčce – jde asi o 348 000 mycích cyklů. Asi netřeba dodávat, že mýt nádobí v myčce je ekologicky přívětivější, šetrnější k vašim rukám, nebudete zbytečně ztrácet čas, ale ani peníze. Ruční mytí ve dřezu orientačně vyjde asi na 1,70 Kč, kdežto v myčce na necelou 1 Kč. Ať už patříte k první nebo druhé skupině, snažte se mýt nádobí efektivně. Myčku byste neměli zapínat, bude-li poloprázdná, ovšem umývat nádobí pod tekoucí vodou je vyloženě nehospodárné. 

A co prádlo 

Moderní pračky jsou šetrné k většině textilií, i k těm, které se pokládají za choulostivé (například vlna). Rovněž ekonomicky zohledňují spotřebu vody i energie, takže prát prádlo v ruce se už nevyplatí. Každý den se v Praze zapnou pračky až 215 000krát (jedna domácnost v průměru pere 2,6krát týdně). „Z průzkumu vyplynulo, že pračku častěji zapínají větší domácnosti, mladší lidé a vysokoškolsky vzdělaní lidé. To lze vysvětlit tím, že mladší lidé mají doma malé děti a lidé s titulem mají často zaměstnání, kde je třeba každý den čistá košile,“ uvádí RNDr. Marcela Dvořáková, výkonná ředitelka komunikace Veolia ČR. 

Jedno praní z pohledu spotřeby vody vyjde Pražany asi na 3 Kč, a když chtějí přidat další máchání, musí připočítat ještě 1 Kč. Šetřit s vodou se však dá, třeba už jen výběrem samotného spotřebiče. Například existují pračky, které si samy dávkují potřebné množství pracího prostředku; pak už netřeba přidávat máchání navíc. 

Podlaha bez poskvrnky 

Celoplošné položené koberce už nejsou tolik v kurzu, moderní doba přeje moderním podlahovým krytinám. Představte si, že denně se v Praze vytírá asi 199 000krát, převedeno na jednu domácnost a týden se tahle činnost odehraje v průměru 2,4krát. Je zřejmé, že tento typ úklidových prací se týká vícečlenných rodin a obyvatel rodinných domů. Převedeno na finance – jedno vytírání vyjde asi na 0,50 Kč. Eliminovat vytírání a tím spotřebu vody se dá častějším používáním vysavače, ale pak zase spotřebujete elektrickou energii. Přesto se vysávání nečistot považuje za vhodnější, než kdybyste podlahu nejprve zametali (při zametání se nejvíce víří prach). 

A kde opravdu ušetříme? 

Přece při zalévání květin; zalití všech pokojových rostlin stojí asi 15 haléřů. 

Připravila: Marcela 

Foto:


Diskuze: příspěvků