Rodina

Krása a úspěch se neodpouští

Sbírání kytiček

Nemusíte vypadat zrovna jako finalistka soutěže Miss ČR. Stačí jen, když vypadáte k světu, pečujete o sebe, vyzařujete sebejistotu a jen tak vás něco nerozhodí.

Ruku v ruce s tím jde také úspěch v práci a u mužů, kteří si s vámi rádi zaflirtují. Prostě značka ideál. Má to jen malinký háček. U ženských totiž zpravidla narazíte. Krásu a úspěch těch druhých totiž dámy jen tak nepřekousnou. Kolektiv šedých myšek vám to pořádně osladí!

„Stačí, když přijdu někam do společnosti, kde jsou ženy. Spolehlivě se jich tam najde pár, které si mě začnou nevraživě přeměřovat od hlavy k patě a drbat. Přitom mě neznají, ale už si udělaly názor. Negativní samozřejmě. Netvrdím, že jsem nejkrásnější ženská pod sluncem, ale myslím, že na svůj věk opravdu vypadám dobře. Není to ale zadarmo a teď nemluvím jen o penězích. Stojí mě to spoustu úsilí a odříkání. Po třicítce se zkrátka na tom, jak vypadáte, podepisuje hlavně váš životní styl“, říká pětatřicetiletá Lucie. Podle psychologů jsou však tyto ženské reakce přirozené. Každý člověk se totiž s někým neustále srovnává. A obzvlášť ženy poměřují rády svůj vzhled, úspěch u mužů, kariérní úspěch či majetek.


Závist nebo motivace?

To, že chcete být lepší, než ostatní, není nic divného. Takovým pocitům se občas neubrání asi nikdo. Rozdíl je v tom, co ve vás tyto pocity vyvolávají. Pokud vás srovnávání motivuje, abyste byli lepší a pracovali na sobě, není na nich nic špatného. Jestliže vás ale tyto pocity trápí a vyvolávají další negativní emoce, mluvíme již o závisti. Jak jste na tom vy? Přestanete kamarádit se sousedkou jenom proto, že se jí konečně povedlo zhubnout, zatímco vy máte pořád kila navíc? Nebo vás to motivuje k tomu, že na sobě konečně začnete makat?


Jádro pudla

Které ženy jsou závistivé a těm krásnějším a úspěšnějším hází klacky pod nohy? Obvykle to bývají ty, které mají nízké sebevědomí a sebeúctu. Nevěří si a to se promítá prakticky do všech stránek jejich života. Připadají si ošklivé, zneuznané a ukřivděné. Své pocity si pak kompenzují závistí a pomluvami těch šťastnějších a hezčích, místo aby začaly pracovat na řešení svých problémů. Tím, že nejsou šťastné, viní okolí. Takové ženy mívají pocit, že kdyby měly dlouhé nohy, blond vlasy do půli zad a místo vedoucí kanceláře, byly by šťastné. Stejně by nebyly. Chybí jim ve skutečnosti mnohem víc – dobrý vztah sama k sobě. Na tom se dá ale v rámci procesu seberozvíjení pracovat.


Jste černá ovce?

Být tou, která platí za úspěšnou krásku, není kolikrát vůbec záviděníhodné. Ustát vědomí, že vás za zády kolegyně či „kamarádky“ pomlouvají, není nic jednoduchého. V zásadě máte několik možností.

  • Můžete si říct, že problém má někdo jiný a s vámi to nesouvisí. Pokud máte dobrý vztah sama k sobě, reakce okolí vás absolutně nemůže rozházet. Zabývejte se pouze tím, co je vám milé, co vás baví a zajímá. Pokuste se zkrátka chování ostatních ignorovat.
  • Udělejte si spojence. Pozvěte jednu ze závistivek z vedlejší kanceláře na kafe a zkuste s ní navázat kontakt. Přátelské chování vás posune do úplně jiné roviny. 


Přestaňte závidět

Závist je brzda, kterou lidé omlouvají vlastní neschopnost. Vyléčit závist je jednoduché. Stačí se na tutéž věc podívat z jiného úhlu. To, co druhým závidíte, prostě začněte opravdu chtít. V té chvíli se z negativní emoce stává motivací – hnací silou, která vás požene dál. Nevíte-li si rady, jak se závisí naložit, zkuste se obrátit na odborníka – ať už kouče či psychologa, který vám pomůže. Váš život se stane mnohem bezstarostnějším a veselejším. 

 

Text: Zuzana
Foto: Thinkstock
23. 4. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků