Zdraví

Jak na křečové žíly

Můžete mít nožky jako laňka, štíhlé a krásně tvarované, ale když se objeví nevzhledné metličky a uzlíky křečových žil, není vám to stejně nic platné. Místo krátkých sukní musíte nosit kalhoty a u bazénu či na pláži doufat, že si vašich „křečáků“ nikdo nevšimne.

Nevzhledné modrofialové metličky a vakovité boule nejčastěji na lýtkách, bolest a otoky nohou. To jsou projevy, které trápí pacienty s varixy. Za jejich vznikem stojí nejčastěji dědičnost, ale také špatný životní styl. Problémem je hlavně nadváha a nedostatek pohybu, což bývá často spojeno s typem zaměstnání, kde převážně přes den stojíte nebo sedíte. Zlozvykem je také sedět s nohou přes nohu. Nepříznivý vliv má i vysoký krevní tlak, některé hormonální změny, ale také těhotenství, zejména ta opakovaná.

Jak varixy vznikají? 

Pokud dochází k nesprávnému zatěžování nohou, může dojít ke zpomalení toku krve a jejímu městnání v žilách. Žíly se následně rozšiřují a chlopně, které se v nich nacházejí, již nestačí plnit svou funkci. Žilní stěny postupně povolí a na noze (nejčastěji na lýtku) se vyboulí právě v podobě varixů. A proč se jim říká křečové žíly? Je to z toho důvodu, že narušené krevní zásobování způsobuje při zátěži vznik svalových křečí. Varixy trápí muže i ženy, ale je pravda, že ženy jsou na tom o poznání hůře.

Zbavte se jich

Varixy nejsou jen estetickým problémem. Nesou s sebou i zdravotní rizika jako jsou například záněty povrchních a hlubokých žil, embolie, krvácení a bércový vřed. Pokud už křečové žíly máte, rozhodně je nepřehlížejte, ale vydejte se k odborníkovi. Léčebných postupů je několik, od vnitřně užívaných léků, přes lokálně užívané přípravky, až po ty nejúčinnější – operativní zákroky. Klasická chirurgická metoda se neobejde bez skalpelu. Odstraní se při ní postižený úsek žil, a to poměrně rozsáhlým operačním zákrokem, po kterém zůstanou jizvy. Daleko šetrnější je laserový zákrok.

Jděte k odborníkům

Pokud se chcete zbavit křečových žil, svěřte se do rukou odborníkům. K odstranění křečových žil se používá několik technik, jež se podle potřeb kombinují. Patří k nim katetrizační, laserové a radiofrekvenční metody, sklerotizace, z operačních je to flebektomie a další.

Myslete na prevenci

Abyste snížili riziko vzniku křečových žil, dodržujte tyto zásady:

  • Noste boty na nízkém podpatku (3 – 4 cm).
  • Snažte se dlouho nestát ani nesedět, rozhodně ne s překříženýma nohama.
  • Alespoň jednou denně si sprchujte nohy střídavě studenou a teplou vodou.
  • Občas si dopřejte masáž nohou.
  • Pravidelně sportujte, cvičte a hýbejte se.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: https://www.nhs.uk/conditions/varicose-veins/
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků