Cestování

Kufry zabaleny, hurá na dovolenou! Nezapomněli jste na cestovní pojištění?

Sbírání kytiček

Ten dlouho očekávaný okamžik je konečně tady! Po dlouhém čekání balíte kufry, kupujete nové plavky a opalovací krémy a nemůžete se dočkat zaslouženého odpočinku. Aby se vaše dovolená nezměnila v noční můru, sjednejte si správné cestovní pojištění.

Možná mávnete rukou, že pojištění samozřejmě máte. Ale mysleli jste na to, aby byly služby, které jste si sjednaly, v souladu s charakterem vaší dovolené? Není totiž pojištění, jako pojištění. Jestliže máte v plánu jen ležet na pláži nebo sem tam navštívit nějakou kulturní památku, stačí vám klasika. Jenže jestli jste založením dobrodružná povaha a na poslední chvíli si dopřejete v cizí zemi adrenalinový zážitek, může to být rázem problém.


Ptejte se na podmínky

Až si budete pojištění sjednávat, v pojišťovně se vás budou ptát, jak bud vaše cesta vypadat. Půjde o cesta turistickou, pracovní či sportovní? Budete ještě muset případně specifikovat, zda jde o sport standardní či rizikový. Smysl má pouze pojištění, které plně odpovídá programu a náplni cesty. Pojištění v ceně zájezdu nabízejí velmi často přímo také cestovní kanceláře. Pokud je chcete využít, informujte se předem přesně o jeho podmínkách. Základem je pojištění léčebných výloh, které pokrývá náklady související s náhlým onemocněním, úrazem či akutní bolestí. Jedná se zejména o náklady na ambulantní ošetření, léky a hospitalizaci, ale i na převoz nemocného nebo zraněného zpět do vlasti. Pojištění počítá i s nejhorší možnou variantou, tedy s repatriací tělesných ostatků v případě smrti.


Úrazové pojištění

Myslete na něj v případě, že máte v plánu strávit aktivní sportovní dovolenou.To finančně kompenzuje dobu nezbytného léčení, trvalé následky a smrt následkem úrazu. Jestliže se obáváte o své kufry, které se mohou – zejména na letišti – ztratit, poškodit nebo zničit, je také dobré sjednat si pojištění zavazadel. Pokud by k tomu skutečně došlo, dostanete od pojišťovny náhradu až do výše pojistného limitu. Chcete-li být připraveni opravdu na vše, sjednejte si také pojištění odpovědnosti za škodu, kterou můžete vy nebo vaše děti způsobit třetím osobám. Nemáte-li uzavřené celoroční havarijní pojištění svého auta, a chcete s ním vyjet na letošní dovolenou, určitě si sjednejte krátkodobé havarijní pojištění.


Projděte si nabídky

Pokud váháte, u kterého pojišťovacího domu si služby sjednáte, porovnejte si nabídky. Nejjednodušší je využít stránky www.top-pojisteni.cz, kde si můžete pojištění vzápětí i uzavřít. Stačí zadat délku pobytu, cílovou destinaci, druh cesty, počet osob ve věkových kategoriích a zvolit jednotlivé složky pojištění.

Na následující stránce pak získáte jednoduché a přehledné porovnání nabídek 13 pojišťoven. Po kliknutí na detail se dozvíte také rozsah pojištění vč. limitů plnění. Tradiční je uzavření pojistné smlouvy osobně u přepážky pojišťovny, a to i v den odjezdu. Další variantou je sjednání pojištění prostřednictvím internetových stránek jednotlivých pojišťoven. Využijete-li této možnosti, získáte většinou 10% slevu z celkové ceny pojistného. Pojistná smlouva vč. podmínek a dokladu o zaplacení vám pak přijde během několika minut na váš e-mail.


Spolehněte se na asistenci

V případě každé významnější pojistné události volejte ze všeho nejdříve asistenční službu. Můžete ji kontaktovat 24 hodin denně z jakéhokoliv místa na světě a vždy s vámi bude hovořit česky. Asistenční služba pro vás vyhledá nejbližší vhodné zdravotnické zařízení, poskytne vám garanci platby, zprostředkuje konzultaci s vaším lékařem a dohled nad způsobem léčby, komunikuje s vašimi nejbližšími, zorganizuje váš návrat nejvhodnějším dopravním prostředkem domů. Číslo najdete na kartičce, kterou obdržíte spolu se smlouvou o vašem pojištění.


Co když se něco stane?

  • Onemocníte nebo se zraníte: ze všeho nejdříve volejte asistenční službu. Pokud se bude jednat pouze o malé ošetření bez účasti asistenční služby, uschovejte si veškeré doklady vztahující se k návštěvě lékaře a k vašim finančním výdajům. Po návratu z dovolené vám je pojišťovna po předložení proplatí.
  • Někomu způsobíte škodu na zdraví nebo na majetku: opět volejte asistenční službu, která vám pomůže získat nezbytné dokumenty pro dokázání vaší odpovědnosti a pro zjištění výše způsobené škody.
  • Budete okradeni: obraťte se na průvodce zájezdu, recepci vašeho ubytovacího zařízení nebo na policejní stanici, případně na zastupitelský úřad naší země. Nechte si vše v místě pobytu písemně potvrdit pro uplatnění náhrady škody v pojišťovně.

 

Připravila: redakce
Foto: iStock
6. 7. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků