Domácnost

Kupujete elektrospotřebiče? Nenechte se napálit!

Sbírání kytiček

Koupit ledničku, pračku nebo jiný spotřebič do domácnosti není jako skočit si pro rohlíky.

Ve schránce máme každý den letáky nabízející ty nejvýhodnější ceny. Na první pohled vypadají takové nabídky lákavě, ale ve výsledku můžete zjistit, že jste si sice pořídili spotřebič o pár stovek levnější, nicméně na účtech za energii málem proděláte kalhoty. Při nákupu by vás proto měla zajímat i jeho spotřeba elektřiny a případně také vody.

Tyto údaje o spotřebě už přitom musí všichni prodejci povinně zveřejňovat. Najdeme je na takzvaných energetických štítcích, umístěných přímo na vystavených spotřebičích. Srovnání mnoha čísel ale není zrovna snadné, a proto můžeme s úspěchem využít moderní techniku. Pokud si do našeho chytrého telefonu stáhneme šikovnou novou aplikaci pro chytré telefony, nazvanou ecoGator, provede srovnání spotřeby energie za nás. Stačí nafotit mobilem energetický štítek na pračce, lednici nebo třeba televize, a aplikace nám výrobek srovná s ostatními.

Aplikace ecoGator

Aplikace ecoGator je ke stažení bezplatně na www.ecogator.cz, vyvinul ji tým odborníků z deseti zemí za finanční podpory EU a je k dispozici i v české verzi. A pokud nemáte chytrý telefon? Pak vezměte s sebou do obchodu svého syna nebo vnuka. I jemu se bude aplikace v mobilu hodit, protože zároveň nabízí řadu šikovných doporučení, jak ušetřit elektřinu v domácnosti. Čtením těchto rad si můžeme smysluplně ukrátit čas třeba při jízdě v MHD.

 

Připravila: Zuzana
Foto: Euronics
30. 3. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků