Hobby

Kurzy vaření podle principů tradiční čínské medicíny – Vaříme jin-jang

Sbírání kytiček

Tradiční čínská medicína přikládá velký význam dietetice. Systém stravování využívá jako jednu ze základních metod prevence.

Zajímá vás, jak se stravovat podle principů jing a jang? Můžete se přihlásit na kurzy vaření evropské kuchyně podle principů tradiční čínské medicíny. Účastníci si během jednodenních seminářů sami vyzkouší, jak připravovat chuťově nám blízká jídla tak, aby měla na náš organizmus blahodárný vliv. Jednotlivé kurzy budou reflektovat aktuální roční období, která jsou jedním ze zdraví prospěšných faktorů při výběru vhodných potravin a jejich kombinací. Kurzy „Vaříme jin-jang“ pořádá pražská klinika tradiční čínské medicíny TCM Clinic.

Účastníci kurzu získají základní vhled do pravidel stravování podle tradiční čínské medicíny – dozví se o principech pěti prvků, jing a jang, zjistí, jak vybrané potraviny působí na náš organizmus a proč. Praktická část bude obsahovat přípravu tří až pětichodového menu. „Menu vždy sestavím tak, aby obsahovalo všech pět prvků tradiční čínské medicíny a zároveň reflektovalo současné kulinářské trendy, které oslovují širší veřejnost. V případě zájmu udělám účastníkovi krátkou diagnostiku, díky které zjistí, jaký je typ a kterými radami se má řídit v běženém životě. Tradiční čínská medicína je založená na individuálním přístupu, což v rámci možností budeme chtít uplatnit i v kurzech,“ uvádí terapeutka tradiční čínské medicíny MUDr. Karolína Bílková, která kurzy „Vaříme jin-jang“ povede.

Nesprávnou stravou lze hodně uškodit a správnou stravou jen trochu napravit,“ říká MUDr. Jozef Lucký, hlavní terapeut TCM Clinic. „Jídelníčkem ovlivňujeme rovnováhu organizmu, takže když v něm něco významného pravidelně chybí, nebo naopak přebývá, může nám to způsobit nemalé zdravotní problémy. Například časté jogurtové snídaně znamenají pro organizmus doslova peklo.“

První seminář proběhne 20. ledna, tedy pouhé čtyři dny před začátkem oslav nového čínského roku. Právě proto bude tematicky zaměřen na čínská novoroční jídla, symboliku nastupujícího roku hada, ale i zimní jídelníček. „Divili byste se, kolik lidí se stravuje v zimě letně a jakou neplechu to dělá s jejich těly. Třeba čerstvé ovoce, které konzumujeme s cílem dostat do sebe co nejvíc vitamínů, organizmus ochlazuje, což je kontraproduktivní. V zimě bychom měli jíst naopak potraviny, které nás zahřejí – vývary, dušená masa nebo lehce pikantní jídla. Na kurzu ale ukážu, že i s těmito pravidly se dá kouzlit mnohem více a atraktivněji, než si většina lidí vůbec dokáže představit,“ dodává MUDr. Karolína Bílková.

Kurzy se budou konat v pražském studiu Cocina Rivero. 

„Vaříme jin-jang“
Místo konání: Cocina Rivero, Soukenická 23, Praha 1
Datum zahajovacího kurzu: 20. ledna 2013 (10:00-16:00)
Cena jednoho kurzu: 1790,- (ingredience potřebné k přípravě jídel jsou v ceně zahrnuty)
Kapacita: 16 účastníků
Přehled všech kurzů:
20.1. – čínský nový rok
10.3. – posilování imunity
28.4. – startujeme metabolismus
16.6. – příprava na léto
15.9. – jídlo a sexuální energie
24.11. – vánoční menu

Více informací na FB www.facebook.com/varimejinjang

Připravila: Katka
Foto: TCM
15. 3. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků