Podle tradiční čínské medicíny je chlad pro náš organismus nebezpečný. A právě s listopadem přichází tříměsíční období chladu.
Když chlad napadne náš organismus, tak ho může vyčerpat. Chlad je spojen s energií vody a má velký vliv na energii našich orgánů, které k vodě patří. Jsou to hlavně ledviny a močový měchýř.
Ledviny jsou pro nás důležitý orgán, protože v tzv. oblasti ledvin sídlí to, čemu v tradiční čínské medicíně říkáme základní energie. Ta nám byla dána do vínku na celý život a čerpá z ní náš organismus. Jakmile je tato energie slabá, oslabuje se celý organismus a je tak více náchylný k nemocem.
Ochrana krku před chladem
Proto bychom se již nyní měli co nejvíce snažit zabránit pronikání chladu do našeho organismu. Říká se, že nemoci do nás pronikají šíjí. Proto je velmi důležité, abychom si v tomto období chránili co nejvíce náš krk. Měl by být stále v teple a neměl by být vůbec vystaven působení chladu. Ten by tudy mohl velmi snadno proniknout do našeho těla.
Bránit chladu se můžeme teplým oblečením
Zde je důležité pravidlo, že více vrstev je více tepla. Proto nestačí jeden tlustý svetr, ale jsou lepší tři různé vrstvy. Ty nás proti chladu chrání lépe. Není také od věci nosit teplé čepice. Chránit bychom si také měli právě oblast ledvin, tj. záda pod žebry a v okolí „kříže“.
Teplo ale také máme posilovat vnitřně
Je důležité, abychom hlavně v tomto období do svého organismu dodali co nejvíce tepla. K tomu nejlépe slouží teplé jídlo a teplé tekutiny. Nejlepším zdrojem tepla a zároveň posílení životní energie je tzv. „dlouhý vývar“. Ten se vaří 8 hodin hlavně ze slepice, kuřete či hovězího masa. Vývar se opravdu musí vařit celých 8 hodin, aby měl dostatečnou sílu. Můžete z něho pak udělat dobrou polévku, nebo ho můžete pít jen tak. Důležité ale je, abyste ho konzumovali teplý. Prospěje vám i koření, které zahřívá – zázvor a skořice.
Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Jiří Čerňák https://akademiestesti.wordpress.com/2016/11/22/jak-spravne-chranit-sve-energie-v-zime/
Foto: giftpundits.com Pexels