Společnost

Ljuba Krbová: o výletu do Číny i nové hře

Sbírání kytiček

Energická žena, divadelní herečka i Anička z nekonečného seriálu Ulice, manželka spisovatele Ondřeje Neffa, se právě vrátila z Číny a prozradila, jak bude trávit léto.

Kdysi jsi pronesla zajímavou myšlenku – že prý je vaše manželství manželstvím dvou šílenců. Co si mám pod tím, probůh, představovat?

Řekla bych to jinak – je to manželství dvou lidí, kteří mají šílené nápady. Naštěstí u nás jde o bláznovství ve dvou, to znamená, že když má jeden nějaký bláznivý nápad, z 99,9 % ten druhý nebývá jeho kotvou nýbrž křídlem a žačne ho v tom podporovat. Máme občas oba dva šílené a bláznivé nápady, ale naštěstí máme pro sebe v téhle věci pochopení, a to šílenství se pak nesčítá, ale násobí.

A co bylo tvým posledním šíleným nápadem?

Dá se říct, že cesta do Číny. Byl to šílený nápad v tom, že jsem si vzpomněla na poslední chvíli. Původně jsem se chystala na anglický jazykový kurs pro pokročilé na Maltu, ale protože nebyl naplněn, nekonal se. A já byla vyblokovaná jak v divadle, tak na natáčení a říkala jsem si: „Jéjéjé, kam tak rychle pojedu?“ A protože moji spolubojovníci wushu se právě chystali do Číny, tak jsem se přidala a jela do Wudangských hor za svým šifu (mistrem, nejvyšším učitelem).

Co jsi tam dělala?

Chodila, zažívala, chápala, pozorovala, ochutnávala – a sama. Jsem přesvědčena, že zemi můžeš opravdu zažít, když jsi sama. A vejít v kontakt s místními lidmi je také jednodušší.

A jaký byl poslední šílený nápad tvého muže?

Nevím, jestli to vůbec můžu říct. Asi takhle. Když hledám hru, ve které bych si zahrála, pak nepřipouštím žádné kompromisy. Můj čas není nekonečný, to si člověk v jistém věku uvědomí, a nechci ho investovat do něčeho, o čem nejsem přesvědčená. Když se učíš, zkoušíš novou hru, tak jsou to dva, tři měsíce intenzivní práce, a pak to ještě pár let hraješ. Takže já už sázím pouze na něco, co mě osloví. A šílený nápad mého muže? „Tak si tu hru napiš sama!“

Opravdu? A píšeš ji?

Píšu. Baví mě to, protože mě nejvíc baví škrtat a vyhazovat. Vím, jak mě jako herečku štve, když jsou ve hře plané repliky, takže vždycky napíšu stránku a pak jí třičtvrtě vyhodím. Tudíž postupuji milimetrovými krůčky a je to fajn prázdninová zábava. A taky mě baví to, co, jak vím, baví na psaní mého muže – že začneš žít příběh tvých vymyšlených hrdinů. Kdoví, třeba z toho nic nebude, ale proč to nezkusit?

Ovšem především jsi herečka a seriál Ulice, ve kterém jsi ztvárnila postavu Aničky, bude mít dvacetileté narozeniny! Týkají se i tebe?

Taky že ano! Jsem v Ulici od třetího natáčecího dne. Ale poslední sezónu jsem si naordinovala trochu volnější režim, protože předtím byla moje postava pomalu středobodem vesmíru, měla jsem pocit, že už je mě moc, a tak jsem si dala, jak já říkám, delší vodítko. A se scenáristy jsme se domluvili, že jakmile vymyslí pro Aničku nějakou hezkou linku, tak se vrátím intenzivněji. Což vypadá – teď, co můžu říct. Asi takhle: Což vypadá, že se stane.

Připravila: Šárka Schmidtová

Zdroj informací: Ljuba Krbová, Šárka Schmidtová
Zdroj fotografií: Ljuba Krbová - s jejím svolením
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků