Bydlení

Malý balkon, velký dojem: Tipy pro maximální využití omezeného prostoru

Sbírání kytiček

Získejte inspiraci a praktické rady, jak proměnit malý balkon v útulný a funkční prostor. V našem článku najdete tipy pro maximální využití omezeného prostoru, výběr vhodného nábytku, minizahrádku a další nápady, které vám pomohou vytvořit útulný prostor na balkoně.

3 praktické rady

  1. Při používání elektrických zařízení na balkoně, jako jsou osvětlení nebo elektrické spotřebiče, je nezbytné zajistit bezpečné připojení. Používejte odpovídající prodlužovací kabely s ochrannými prvky proti přetížení a přezkoumejte stav el. instalace.
  2. Při výběru nábytku a dekorací zvažte použití materiálů, které jsou vhodné pro venkovní použití a odolné vůči povětrnostním podmínkám. Například odolné dřevo, hliník nebo plastové materiály jsou často vhodné pro venkovní prostředí.
  3. Ujistěte se, že jsou nábytek a dekorace pevně ukotvené, aby odolaly větru a jiným vnějším vlivům. Také zkontrolujte, zda jsou květináče správně připevněny, aby nepopadaly dolů.

Dvakrát měř, jednou…

Na malý balkon toho opravdu moc nevejde, proto využívejte prostor smysluplně a vše před nákupem změřte a propočítejte. Rozhodněte se, bez čeho se neobejdete a co zas tolik využití nemá.

Nejprve vybírejte větší a důležitější kousky. Zvolte si terasové židle a stůl podle vašich potřeb a možností a pak se pozvolna přesuňte k dekoracím, a ne tak potřebným výrobkům. Tím zajistíte, aby k sobě jednotlivé barvy ladily a neměli jste z toho nesourodou barevnou smršť (pokud to není váš plán).

Využijte výšku balkonu

Mnozí vůbec nevyužívají výšku balkonu, a to je škoda. Dnes už celkem snadno seženete odolné skříně a regály za přijatelné ceny. Vejde se do nich spousta nářadí, textilu, zbytků, přebytků, což ocení každý, kdo si chce na balkoně udržet pořádek a mít přehled.

Na výběr jsou dřevěné, kovové a plastové materiály. Před nákupem se ujistěte, že je povrch speciálně ošetřený proti slunci, dešti a nízkým teplotám. Ne každý materiál vydrží měnící se teplotní podmínky a UV záření.

Skříň naplňte boxy, košíky a krabicemi a uvidíte, že se vám v ní bude snadno orientovat a vždy najdete to, co potřebujete. A rozhodně dávejte pozor, abyste skříň pořádně upevnili a při manipulaci nebo větru nepřepadla.

Zeleň na každém rohu

Balkon je splněný sen všech, kteří chtějí mít vlastní zahrádku. Čerstvé bylinky, rozkvetlé květiny, exotické rostliny – to vše vám udělá každý den velkou radost.

Jak rostliny a bylinky pěstovat? Na parapetu, zavěšené ve vzduchu, na zábradlí. Pokud budete zavěšovat nebo nasazovat na zábradlí, zajistěte, aby vše bylo dostatečně upevněné. V případě bouřky nebo silného větru může květináč spadnout a v lepším případě nikoho netrefí, ale není dobré to riskovat…

Stejně tak si dejte pozor při zalévání, aby voda s hlínou netekla nikomu na parapet nebo balkon.

Skládací nábytek? Proč ne

Bohužel každý nemá možnost si koupit obrovskou sedačku pro 5 lidí a prostorný stolek. Ale to neznamená, že k vám přátelé nezasednou, stačí si pořídit skládací židličky nebo stoličky, které lze stohovat. Praktické je, že se o ně nemusíte příliš starat, stačí je otřít vlhkým hadříkem a v případě deště je následně usušit.

Pokud chcete maximálně ušetřit prostor, zvolte závěsný stolek na zábradlí. Snadno ho složíte a vůbec nepřekáží. Na odpolední kafíčko a svačinku ideální.

Komerční prezentace

Zdroj informací: Zalando-lounge.cz
Zdroj fotografií: Zalando
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků