Maminky, opakujte dcerám 2. díl

Slovo formuje nejen člověka, ale i národy a dějiny. Slovem se dá rozpoutat válka i uzavřít příměří. Kolik váží lidské slovo a kolik uneseme nevlídných vět. Jaký vliv mají na naše další smýšlení a konání, vývoj a životní balanc?

Titulka pro: Maminky, opakujte dcerám 2. díl
Zobrazit fotografii v galerii

Slova formují to, co člověk cítí uvnitř. Už jsem vám říkala v minulém díle, že mluvením přenášíme své pocity na druhého, aniž by o to stál. Aniž se sami sebe ptáme, jestli to ustojí. Tím obezřetněji bychom měly my matky vážit slov, vyslaných k našim dcerám.

Slovo je jako jed, může otrávit. Slovo je jako lék, může hojit. Zaměřily jste někdy svou pozornost na svůj mateřský slovník? Vyvětraly jste myšlenky, a vyklepaly zaprášená přesvědčení, která dávno prošla datem spotřeby. Umíte vypnout kritické hodnocení a s ním spojené posuzování, komentování a přikazování, manipulování a strašení?


Udělejte si čas, když jste o něj požádaná, příště může mít pozdě nebo žádné příště nebude. Žijte a konejte pravdivě, děti mají sloní paměť a zklamání těžko odpouští. O životě mluvte hezky, na světě je přece skvostně.

Jsem tady pro tebe

Jsem tady pro tebe, kdykoliv mě potřebuješ. Říkáte to taky? Odložíte rozečtenou knihu, přestanete telefonovat a obrátíte svou pozornost, tam, kde je žádaná? Nebo jste na tom spíš takhle: „Moc práce, teď ne. Zapni si počítač, pusť si film. Potřebuji něco dokončit, nezdržuj mě“.

Já se přiznám, že občas selžu, ale důsledně se hlídám, abych ve chvílích, kdy mě holky potřebují, zaklapávala notebook a nezvedala telefon. Udělejte si na svoji dceru čas. Poslouchejte, co vám říká a jak vám to říká. Zkuste alespoň předstírat, že se vám líbí Šluk Mc Fluck, kluk se kterým teď chodí. Je přece tak vtipnej a roztomilej, vy to nevidíte?

Prožívejte důležité životní okamžiky své dcery, sdílejte. Vím, někdy to vážně drhne. Třeba vám pomůže vzpomínka na nejkrásnějšího fotbalistu u tam u vás, se kterým jste randila, když vám bylo sedmnáct. Že měl místo mozku kopací merunu jste tehdy neřešila. Pamatujete, co na něj říkala vaše matka? Bavily vás její komentáře, nebo snad byly k užitku? Předpokládám, že jste měla svojí hlavu a matčiny „dobře míněné rady“ pluly kolem vás.

Výroky typu, že milý naší dcery je budižkničemu, ji od sebe jen odháníme a nepřímo konstatujeme, že ona vlastně také za moc nestojí, pokud randí s takovým. 

Jak na věc:

Nechte paniku stranou, nechme jejich životy na nich, nestarejme se, koho si do nich pozvou. Stále mám na mysli slušné lidi. Dejme svým dcerám najevo, jak je důležité, co cítí a jak moc jim fandíme. Je fajn mít práci, která nás uspokojuje a těší, ale kurzy angličtiny, novým oblečením a ipady mateřskou pozornost nenahradíme. Opravdu stačí tak málo - jen být spolu a naslouchat. Hodně pro mě znamená, co cítíš, a jak se cítíš. Být spolu je zadarmo a je to nejvíc.

Na mě se můžeš spolehnout

Jedna z nejtrapnějších chyb, které se při výchově dětí dopouštíme, je rodičovské pokrytectví. Zakopeme vysvědčení a v superlativech vyprávíme o svých školních úspěších. O něčem jiném mluvíme a něco jiného děláme, a to je špatně. Když se váš potomek poprvé napije alkoholu, domotá se domů a pozvrací celou koupelnu, děláte scény? To jste pašanda, že nikdy nepijete alkohol před dcerou a nikdy vás neviděla pod vlivem. S cigaretou v ruce vedete přednášku o tom, jak kouření škodí. Dcera má pár kilo navíc, tak spolu najedete na dietu a vy cestou do práce vdechnete tu zmrzlinu, tu hermelínový chlebíček, jako by se nechumelilo a doma pokrytecky chroupete salát. 

Jak na věc:

Nedopusťte, aby vás dcera viděla dělat věci, které jí zakazujete nebo je radši vůbec nedělejte. Největší hloupost, jaké se může rodič dopustit, je lhát dětem nebo slibovat nesplnitelné. Dávejte dobrý pozor, aby jste to, co řeknete, dodržela, lež se vždycky špatně narovnává a v mateřství to platí dvojnásob.

Neměj strach

Všeobecně jsou mladí lidé plní zmatku a obav, kudy se povine jejich život. Netuší kde a jak začít. Neovládají vnitřní hru natolik dobře, aby se strachu z nejistoty z budoucnosti dokázali sami zbavit.


Všechno bude dobré. To by měla být často opakovaná slova, posílaná směrem k našim dcerám. Když se nás obavami zmítaná dcera zeptá, jak to děláme, že zvládáme život, je přímo naši povinností, ujistit ji, že v pohodě.

Neříkejte, že jste ta, co udržuje dceru v modu, že život je pes, který se s nikým nemazlí. Slýchávám mantry typu - chlapi mají jednodušší život. Výtečné jsou i předsudky - peníze nerostou na stromech a jsou tvrdě vydřené a přesvědčení - mužský nestojí za nic a jsou všichni stejní. Výborný výrok je - s dětmi jsou jen starosti.

Kdo nás takhle děsil, že podobným nebo stejným způsobem mučíme vlastní krev? Předkládáním hororových scénářů ničemu nepomůžeme, naopak. Paralyzujeme své dcery a negativně ovlivňujeme jejich myšlení. Vytváříme ustrašenou bytost, která se bude bát seznámit, zvednout telefon a jít na pracovní pohovor nebo založit rodinu. My velké víme, život je někdy náročný, ale není se čeho bát, pokud máme oči otevřené dokořán a děláme, co nás baví. 

Jak na věc:

Povězte svým dcerám, jak je důležité být připravená, umět naslouchat, dokázat si najít cíl a směřovat k němu. Nebát se a nevzdávat se, to je šťastný život. Potřebují slyšet, že všechno dobře dopadne a budu tady vždycky pro tebe.

Třeba i vy prolistujete vlastní knihu života a popřemýšlíte nad tím, proč nejste tam, kde jste původně chtěla být. Co vás zabrzdilo nebo dokonce zastavilo. Třeba vyrazíte na cestu za svými sny společně, třeba se cestou zastavíte u mě na semináři buďte tam, kde chcete být.


Vyřiďte své dceři, že všechno dobře dopadne.

Autor: Petra L. Krajčinovič cista-duse.cz
Foto: iStock
20. 11. 2014

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Asi každý normální rodič chce, aby se jejich děti vyhýbaly průšvihům, činily se ve škole...

Titulka pro: BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

Brumík vám přináší tipy na výlety po Čechách i Slovensku. Vzít si můžete i Brumíkův...

Titulka pro: Bav se a pomáhej s Oriflame

Bav se a pomáhej s Oriflame

Kosmetická společnost Oriflame, Nadace Terezy Maxové dětem a obecně prospěšná společnost Spolu dětem druhým rokem...

Titulka pro: Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Nebezpečný trend jménem dětská obezita se šíří v posledních letech přímo raketovým tempem. Lékaři varují,...

Titulka pro: Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Jak žijí dnešní školáci? Co je zajímá a jak tráví svůj volný čas? Na takové...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

KRYT NA TELEFON

Zdravím, kde se dá koupit kvalitní kryt, ale za nějakou ...

BATOH DO ŠKOLY

Dobrý den, sháním školní batoh pro dcerku, která je ve ...

INTIMNÍ HYGIENA

Dobrý večer, doporučíte mi prosím přípravek na intimní ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz