Zdraví

Medicinální houba maitake: podpoří imunitu a dodá životní energii

Sbírání kytiček

Houba maitake, česky trstnatec lupenitý, je v přírodě poměrně vzácná. V japonštině maitake znamená tančící houba. Toto jméno prý dostala proto, že po jejím požití lidé tancovali radostí z jejích mimořádných účinků. Jedná se o plodinu s širokospektrálním působením.

Vyskytuje se vzácně

Původně pochází z Japonska, velmi brzy se s ní seznámili i Číňané. Díky jejímu blahodárnému působení na zdraví z ní udělali jeden ze základních kamenů své tradiční medicíny. Využívali ji už v dobách, kdy jim vládla dynastie Han (206-220 n. l.), což znamená, že má minimálně 1800 let dlouhou medicínskou historii. Svým charakterem jde o parazita, který v přírodě roste na dubových kmenech a pařezech, ze kterých čerpá sílu. Někdy na ni narazíte i na zemi.

Roste v Japonsku, Číně, v Americe, objevit ji ale můžete i u nás. Nachází se ale poměrně vzácně, pokud ji někdo dříve v přírodě objevil, většinou tento objev poměrně úzkostlivě tajil, aby mu maitake někdo jiný nevysbíral. V čínských domácnostech se proto kdysi informace o místech výskytu maitake předávaly z generace na generaci jako cenná rodinná tajemství. Vzhledem k poměrně malému výskytu houby ve volné přírodě se dnes pěstuje uměle.

Zharmonizuje látkovou výměnu, posílí při rakovině

Mezi hlavní schopnosti maitake se řadí především harmonizace metabolismu. Pokud se vaše látková výměna nachází v nerovnováze, tato houba by vám měla pomoci opět ho vyladit do optimální kondice. Kromě toho je maitake často zařazována jako doplňková terapie u nádorových onemocnění. Máme v tomto případě na mysli nádory prostaty, prsou, slinivky břišní, jater a plic. Protinádorové působení houby v současnosti odborníci velmi intenzivně zkoumají. Bylo již prokázáno, že pacientům pomáhá snášet negativní účinky chemoterapií a ozařování, právě proto je velmi dobrým doplňkem klasické běžně užívané terapie.

Sníží krevní tlak, stabilizuje hladinu krevního cukru

Maitake pomáhá snižovat krevní tlak a zároveň má také pozitivní vliv na pokles hladiny špatného LDL cholesterolu. V samotné houbě navíc žádný cholesterol nenajdete. Některé studie také uvádějí, že snižuje a stabilizuje glykémii, tudíž je vhodná i jako doplňková léčba v případě cukrovky II. typu. Užitečná je z výše popsaných důvodů i v případě rezistence na inzulín a metabolického syndromu, neboť zvyšuje citlivost tkání vůči hormonu inzulínu. Může tedy být přímo prevencí vzniku metabolického syndromu.

Podpoří snahu zhubnout

Dobrým tipem je maitake rovněž v případě, že je vaším cílem zhubnout. To je právě spojeno se stabilizací hladiny krevního cukru. Nemáte tak silnou chuť k jídlu, nehoní vás mlsná, nepřejídáte se. Vaše tělesná hmotnost se ustálí. Podle tradiční čínské medicíny totiž maitake napomáhá přeměně potravy na čchi, tedy životodárnou energii. Z toho vyplývá, že optimalizuje využití živin z potravy. Podporuje tím pádem i ledviny, protože jak uvádí čínská medicína, tento párový orgán je vyživován přes slezinu.

Z pohledu nastavení a udržení hmotnosti je důležitý i vysoký obsah vlákniny v houbě a rovněž velké množství vitamínů ze skupiny B. Dále nechybí celá řada dalších užitečných a zdraví prospěšných látek jako flavonoidy, fenoly, nenasycené mastné kyseliny, minerály počínaje zinkem, selenem až po železo a hořčík. Vysoký obsah antioxidantů pomáhá tělu zlikvidovat volné radikály.

Dodá životní energii

Houba povzbuzuje vytváření kostní tkáně, proto napomáhá ke zlepšení stavu pacientů trpících osteoporózou. Slouží k ochraně jater před steatózou, jejich ztučnění. Máte-li potíže s močovým měchýřem, i tehdy je terapie pomocí maitake dobrou volbou. Další kapitolou je dodávání životní energie. Trápí-li vás celková únava, dlouhodobá vyčerpanost, nespavost, potom vám maitake pomůže v novém dosažení rovnováhy a nabytí energie.

Podpoří váš boj s viry

Maitake posiluje obranyschopnost člověka. Díky ní se stáváme odolnějšími vůči virům. Zaznamenány byly pozitivní vlivy na imunitu u řady infekčních chorob včetně například hepatitidy typu B, HIV, rezistentní stafylokok, streptokoky, E.coli nebo také herpetický vir.

Jak užívat Maitake

Nejúčinnější je extrakt z maitake se 40 % polysacharidů. Právě polysacharidy (betaglukany) jsou základními podporovateli imunity. Povzbuzují množení imunitních buněk, zvyšují jejich aktivitu. Podporují průběh syntézy cytokinů i protilátek proti virům. Dále je zde obsažen i vitamín D, který rovněž s imunitou úzce souvisí. Podstatný je fakt, že jakkoliv maitake podporuje vrozenou i získanou imunitu, na druhou stranu tlumí negativní aktivitu imunitního systému, pokud jde o alergie a autoimunitní onemocnění.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: eol.org/pages/196141/overview, www.mykologie.net/index.php/houby/podle-morfologie/chorose/item/745-grifola-frondosa, www.healthline.com/health/food-nutrition/maitake-mushroom
Zdroj fotografií: Bigstock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků